peynirler.gen.tr https://www.peynirler.gen.tr Peynir, Peynir Türleri ve Tarifleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, peynirler.gen.tr Thu, 27 Apr 2017 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Peynir Kaç Kalori https://www.peynirler.gen.tr/peynir-kac-kalori.html Mon, 17 Sep 2018 20:45:01 +0000 Peynir kaç kalori; Süt ve süt ürünleri hem sağlımız açısından hem de lezzet açsından vazgeçemeyeceğiz besinler arasında yer alıyor.Bunda en önemli etken ise Anadolu' nun geçmişten bu yana temel geçim kaynağının ta Peynir kaç kalori; Süt ve süt ürünleri hem sağlımız açısından hem de lezzet açsından vazgeçemeyeceğiz besinler arasında yer alıyor.Bunda en önemli etken ise Anadolu' nun geçmişten bu yana temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılığa dayalı olması.Süt ürünlerinden biri olan peynir tuzlusundan tuzsuzuna, küflüsünden otlusuna, yağlısından yağsızına, kızartılmışından çökeleğine binbir çeşidiyle damak zevklerimize göre sofralarımızı süslendirmekte.Hatta peynir sadece kahvaltı  sofralarımıza misafir değil ayrıca böreklerimize, makarnamıza, bebek mamalarımıza, pastalarımıza ve tatlılarımaza dahi misifirdir.Peki hayatımızın böyle vazgeçilmez bir yerinde duran bu besin neden diyet listelerinde ilk sırada yer alıyorPeynirin kalorisi çok mu yüksek 

Güzel Anadolumuzda kültür çeşitliliği çok olduğu için peynir çeşitliliği de çok bu nedenle her peynirinde kalorisi birbirinden farklı.Hangi peynirin kalorisi düşük hangisi yüksek biraz göz atalım.Öncelikle şunu söylemek gerekir ki malesef bir kibrit kutusu peynirin dahi kalorisi azınsanmayacak kadar çok yüksek.Peynir sevenlerin çok dikkat etmesi gerekir.

30 gram peynir kaç kalori

Süzme peynir; 29 kalori  kalsiyum içeren süzme peyniri çok az yağ içeriyor .Kalorisi de oldukça  çok düşük olan süzme peyniri gönül rahatlığıyla sofralarınıza misafir edebileceğiniz bir peynir çeşididir. Ancak kalsiyum açısından zengin değildir.

Kaşar; Taze kaşar 106, eski kaşar ise 127 kalori icerir. Bu nedenle kaşar en yağlı peynirler arasında ve iyi bir kalsiyum ve çinko kaynağıdır. Kalorisi çok yüksek olan kaşar tüketirken iki kez düşünüpte tüketilmesi gereken peynirler arasındadır.Kalorisi çok yüksek olduğundan özellikle diyet yapanlar bu peynirden kaçınmalı.

Keçi peyniri: 59 kalori  içeren keçi peyniri inek peynirine kıyasla daha az kalorili. Ayrıca D vitamini açısından da zengin olan keçi peynirini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Beyaz peynir; yağsız beyaz peynir 54 kalori  içerir.Böyle iken kalori miktarı çok yüksek değil. Tam yağlı beyaz peynirin kalorisi ise 124' tür.Bu nedenle beyaz peynir sevenler yarım yağlıyı tercih ederlerse daha iyi olacaktır.Kalsiyum oranı ne çok az ne de çok fazla olan beyaz peynir tuzlu ve D vitamini açısından zengindir. Beyaz peynir günlük hayatta belkide en çok tükettiğimiz bir peynir.Kalori miktarı her ne kadar çok yüksek olmasa da ölçülü tüketmekte fayda var.

Mozerella; 90 kalori  içeren mozerella kalorisi çok düşük olmayan bir peynir çeşididir. Ve doymuş yağ oranı yüksek olduğu için ölçülü tüketilmesi gereken peynirlerden biridir.

Camambert; 89 kalori kalsiyum içeren camambert peyniri sert peynirlere oranla, üçte bir oranında daha az yağ ve dörtte bir oranında daha az kalori içerir. Ayrıca folik asit açısından zengin bir peynir olan camambert peynir çeşidini özellikle hamile bayanlar çokca tüketebilirler.
Parmesan;
 136 kalori içeren parmesan peynirini ölçülü tüketmek gerekir.Kalorisi kadar kalsiyum miktarı da bir o kadar fazla.

İsviçre peyniri;118 kalori içeren İsviçre peynirinin kalorisi oldukça yüksektir.Ayrica protein ve mineral açısından oldukça zengin olan İsviçre peyniri 30 gramında, günlük olarak alınması tavsiye edilen kalsiyumun üçte birinden fazlasını barındırır. Kalori oranı yüksek olan İsviçre peyniri diyet yapanlar için doğru bir tercih değildir.

Brie; 96 kalori  kalsiyum içeren Brie, yağlı peynirlerdendir. Fakat kaşar peynirine göre daha az yağ içerir. B1 vitamini açısından oldukça zengindir. Çinko oranı da azımsanmayacak miktardadır.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki bedenimiz, sağlığımız, canımız bize emanet bu nedenle yediğimiz içtiğiz herşeye çok dikkat etmeliyiz.Belki her şeyden yemeliyiz fakat ölçülü yemeliyiz.Yediğimiz içtiğiz şeylerin bir sınırı olmalı.

]]>
Türk Peynir Çeşitleri https://www.peynirler.gen.tr/turk-peynir-cesitleri.html Mon, 17 Sep 2018 22:41:13 +0000 Türk peynir çeşitleri, Türk kültüründe yaygın olarak tüketilen peynirler, Ezine'den tulum peynirine, kaşar peynirinden örgü peynirine kadar neredeyse 190 çeşidi bulunmaktadır. Türk peynir çeşitleri her yören
Türk peynir çeşitleri, Türk kültüründe yaygın olarak tüketilen peynirler, Ezine'den tulum peynirine, kaşar peynirinden örgü peynirine kadar neredeyse 190 çeşidi bulunmaktadır. Türk peynir çeşitleri her yörenin değişik lezzetleriyle 81 ilin her yerinde neredeyse her illere değişik tatlar ve kalitesiyle yayılmıştır. Uzun yıllardır geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve üretilen bu peynirler şehir restoranlarında birbirinden farklı sunumlar ile yerini alarak pek çok misafire sunulmaktadır. Türkiye'de yapılan belli başlı Türk peynir çeşitleri aşağıdaki gibidir. 

Türk Peynir Çeşitleri
 • Malatya Peyniri: Çiğ sütün yağının ve kuru maddesinin çekilmeden, peynirin mayalanması ile üretilen peynire Malatya peyniri adı verilir. Bu peynir genellikle Malatya'nın köylerinde üretilmektedir. Mayalanan peynir kesildikten sonra suya alınıp, üzerine br ağırlık konularak, manivela etkisinin oluşması için sıkıştırılır. Daha sonra bundan elde edilen peyniri kaynatıp salamuraya bırakmak ile elde edilir.
 • Çerkez Peyniri: Genellikle Sakarya yöresinde üretilen bu peynir halk dilinde Abhaz peyniri olarak da bilinmektedir. Bu peynirde 8 kilo sütten yaklaşık olarak 2 kilo kadar peynir elde edilmektedir. 
 • Beyaz Peynir: En kaliteli beyaz peynirler genellikle Trakya ve Marmara Bölgesinde inek, keçi ve koyun sütünden yapılmaktadır. Yarım yağlı ve tam yağlı olarak üretilen bu peynirlerin en lezzetlisi genellikle koyun sütünden yapılan peynirlerdir. 
 • Amasya Köy Peyniri: Amasya yöresinde geleneksek yöntemler ile elde edilen peynir, köy peyniri olup sütün kıvamına göre değişik değişik isimler ile satışa sunulmaktadır. Amasya'da 5 kilo sütten yaklaşık 1 kg peynir elde edilmektedir. 
 • Kaşar Peyniri: Taze kaşar ve eski kaşar olarak ayrılan bu peynir, inek keçi ve koyun sütünden yapılmaktadır. Taze kaşar yapıldıktan sonra satışa sunulup tüketilirken, eski kaşar tuzun içerisinde en az 6 ay kadar bir süre bekletildikten sonra tüketilmektedir. Kaşar peyniri cinsine benzeyen diğer peynir çeşidi de kaşkaval peyniridir. 
 • Krem Peynir: Peynirin yapımınsa süt ve süt kreması kullanılmaktadır. Kreması yumuşak olan bu peynirin yağ oranı oldukça yüksek olup, genellikle kahvaltılarda tüketilmektedir. Bunun yanı sıra pasta kremalarında da kullanılmaktadır.
 • Ardahan Küflü Peyniri: Ardahan'a özgü olan bu peynir, yağsız inek sütü ile yapılmaktadır. Ardahan'a küflü peyniri neredeyse her evde imal edilir ve çoğunlukla aynı yörede tüketilir. Bu nedenle bulunması zor olan peynir çeşididir. 
 • Tulum Peyniri: Erzurum, Erzincan, Bergama ve Bingöl illerinin meşhur peyniri olan kolayca parçalanan yumuşak tulum peynirini birkaç ay dinlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.
 • Salamura Peyniri: Bingöl bölgesinde üretilen bu peynir, genellikle yayla evlerinde küçük aile işletmeleri tarafından yapılmaktadır. Salamura peyniri çiğ koyun sütünden elde edilerek hazırlanmaktadır. 
 • Lor Peyniri: Peynir üretimi sonucunda açığa çıkan peynirlerin suyundan elde edilmektedir. Lor peyniri hafif aromalı ve yumuşak bir peynirdir. Genellikle böreklerde iç harç malzemesi olarak kullanılmaktadır. En kaliteli lor peynirleri kaşar peynirlerinin üretiminin suyundan kalanlarla yapılanlarıdır.
]]>
Beyaz Peynir Besin Değeri https://www.peynirler.gen.tr/beyaz-peynir-besin-degeri.html Tue, 18 Sep 2018 11:43:03 +0000 Beyaz peynir besin değeri, genellikle kahvaltılarda ve böreklerin iç harçlarında kullanılan ve sıklıkla tüketilen beyaz peynirin ana yurdunun Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa olduğu bilinmektedir. Beyaz peynirin ana maddesi süt Beyaz peynir besin değeri, genellikle kahvaltılarda ve böreklerin iç harçlarında kullanılan ve sıklıkla tüketilen beyaz peynirin ana yurdunun Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa olduğu bilinmektedir. Beyaz peynirin ana maddesi süt olup, sütün yapısında bulunan kazein proteini sayesinde peyniri mayalanması sayesinde üretilmektedir. Beyaz peynir özellikle de büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda diş ve kemik sağlığı üzerinde son derece faydaları maddeler  içermektedir. Bunun yanı sıra sür ürünleri hatta kırmızı et besinlerine göre daha rahat sindirilen ve besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. 

Beyaz peynir besin değeri sütteki yağ oranlarının farklılık göstermesi ile birlikte kalori miktarları da değişme göstermektedir. 100 gram beyaz peynirin besin değerine baktığımızda kalori miktarı 265 kcal gelmektedir. Bu sebeple vücut için gerekli olan birçok besin değerlerini bünyesinde barındırdığından, diyet listelerinde kibrit kutusu büyüklüğünün fazlası tercih edilmemektedir. Bu nedenden ötürü sabah kahvaltılarında bir kibrit kutusu kadar beyaz peynirin tüketilmesi yeterlidir. 

Beyaz Peynir Besin Değeri

 • Enerji: 264 kcal
 • Yağ: 21.20 gr
 • Su: 55.20 gr
 • Protein: 14.22 gr
 • Diyet lifi:0 gr
 • Karbonhidrat: 4.07 gr
 • Şeker: 4.09 gr
 • Demir: 0.65 mg
 • Kalsiyum: 492 mg
 • Fosfor: 336 mg
 • Magnezyum: 18 mg
 • Çinko: 2.86 mg
 • Tuz: 913 mg
 • Potasyum: 64 mg
Beyaz Peynir Besin Değeri İçerdiği Vitaminler
 • A vitamini: 421 Iu
 • A vitamini RAE: 128 mg
 • B1 vitamini (Tiamin): 0.156 mg
 • B2 vitamini (Riboflavin): 0.882 mg
 • B3 vitamini (Niasin): 0.993 mg
 • Folik asit: 32 mg
 • B12 vitamini: 1.68 mg
 • E vitamini: 0.17 mg
 • K vitamini: 1.7 mg

 Beyaz Peynir Besin Değeri İçerdiği Yağlar

 • Kolesterol: 89.2 mg
 • Doymuş yağ: 14.96 gr
 • Çoklu doymamış yağlar: 0.590 gr
 • Tekil doymamış yağlar: 4.620 gr
]]>
Şavak Tulum Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/savak-tulum-peyniri.html Tue, 18 Sep 2018 19:39:43 +0000 Şavak tulum peyniri, yapımı oldukça zahmetli olan bir peynir türüdür. Bu tulum peyniri Elazığ' ın Şavak yöresinde daha fazla üretildiği için bu adı almıştır.Şavak tulum peyniri damakta bıraktığı özel lezze Şavak tulum peyniri, yapımı oldukça zahmetli olan bir peynir türüdür. Bu tulum peyniri Elazığ' ın Şavak yöresinde daha fazla üretildiği için bu adı almıştır.
Şavak tulum peyniri damakta bıraktığı özel lezzeti yanı sıra besleyici özelliği de yüksek olan bir peynirdir.

Kendine has özel yöntemlerle hazırlanan şavak tulum peynirinin yapım aşamaları oldukça zahmetlidir. Genellikle koyun ve keçi sütü karışımıyla hazırlanan bu peynir içinde olgunlaştığı tulumun da kokusunu taşıdığından çok özel bir aroma ve tada sahiptir.

Şavak Tulum Peyniri Yapımı

Yapım aşamalarının her biri dikkat ve sabır gerektiren aşamalardır. İlk olarak, sağılan sütün süzüldükten sonra peynir yapımı için gereken sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtılması gerekmektedir. Bu sıcaklık değeri 60-70 derece civarındadır. Süzülen çiğ sütün bu sıcaklık değerinde yaklaşık olarak 30 dakika pişirilmesiyle sütün içindeki mikroorganizmaların da bir kısmı yok edilmiş olur.

Belli sıcaklıklardaki bu pişirme yani pastorizasyon işleminden sonra şavak tulum peyniri yapımında süt mayalanmak için gereken ısı değerine kadar soğumaya alınır. Sütün mayalama sıcaklığı soğuk havalarda 27-40 dereceler arasında değişirken sıcak havalarda bu değerler 28-38 derece arasında olabilir.

Yeterli sıcaklığa kadar soğuyan sütler mayalama işlemine tabi tutularak ısının mayalama sürecinde düşmemesi için muhafazaya alınır. Mayalanma süreci 1-2 saat arasında olabilir.Süt mayalandıkça kesilecek ve pıhtı kıvamına gelecektir.

Şavak tulum peynirinin bundan sonraki yapım aşaması süzme işlemidir.Süzme işleminde peynirin içindeki peynir altı suyunun dışarı çıkarılması amaçlanır. Bunu için önce pıhtılaşan süt, ince bir bıçakla bir kaç kez kesilir ve böylece pıhtının içindeki peynir altı suyu peynirden ayrışıp yüzeye çıkmaya başlar. Kesilmiş peynir bir kaç dakika bekletildikten sonra süzme işleminin gerçekleşmesi için bez süzgeçlere alınır ve üzerine ağırlıklar yerleştirilerek bütün suyun peynirden çıkması hızlandırılır.

İyice süzülen peynir süzgeçlerden çıkarılarak parça parça ezilir ve tuzlanarak yoğurma işlemine geçilir.Peynirin parçalanıp ezilmesi tulum peynirinin tuzunu almasında önemli bir unsurdur. 

Yoğurma işlemini takiben peynire asıl tadını ve özelliğini kazandıran tulumlara basma işlemine geçilir. Ama bu işlemin öncesinde peynirin tuzlanması gerekir. Şavak tulum peyniri geleneksel olarak koyun veya keçi derisinden yapılan ve 'tuluk' da denilen tulumlara sıkı sıkı, hava boşluğu bırakmayacak şekilde basılır ve olgunlaşmaya bırakılır.İçinde hava kalan peynir çabuk bozulacağından tulumlara yerleştirme işlemi dikkat gerektiren bir işlemdir.
Burada dikkat edilmesi gereken hususu olgunlaşma sürecinde ortamın 5-10 derecede, % 65-80 nispi nemde ve 3 ya da 5 ay süreyle bekletilmesidir
]]>
Zeytin Peynir https://www.peynirler.gen.tr/zeytin-peynir.html Wed, 19 Sep 2018 17:55:52 +0000 Zeytin peynir, Türk mutfağının en vazgeçilmez kahvaltı öğünlerinden ikisidir. Zengin veya fakir hiç farketmez herkesin sofrasında zeytin peynir bulunur. Zeytinin ezmesi, yeşili, siyahı, biberlisi ile peynirin beyazı, kaş Zeytin peynir, Türk mutfağının en vazgeçilmez kahvaltı öğünlerinden ikisidir. Zengin veya fakir hiç farketmez herkesin sofrasında zeytin peynir bulunur. Zeytinin ezmesi, yeşili, siyahı, biberlisi ile peynirin beyazı, kaşarı, hellimi, tulumu ve daha birçok farklı türleri ile zeytin peynir yüzlerce kombin yaparak kahvaltı sofralarına tat verir. Bir kişi için zeytin peynir öğünü 1 liradan ucuza bile gelebilir. Ortalama olarak 3 lira civarı oynar. Görünen odur ki bu ikili oldukça ekonomik öğünler arasındadır. Bu da tercih sebebi olmasının onlarca nedeni arasından sadece birisidir.

Zeytin peynir tüketimi

Zeytin peynir kahvaltı geleneği Anadolu'da tarlada çalışan insanlar arasında gelişmiş sonrasında tüm ülkeye yayılmıştır. Yetişme ve üretim koşulları göz önüne alındığında görülür ki zeytin peynir geleneği bütün Akdeniz kuşağı ülkelerinde, özellikle Güney Akdeniz ülkelerinde oldukça yerleşmiştir. Zaten zeytin üretimi ve tüketimi de en çok bu coğrafyada yapılır. Bu kuşak ülkelerde zeytinin yüzlerce türü olduğu için kültürün bir parçasıdır. Peynir üretim ve türleri olarak bu coğrafyada Fransa başı çekse de İtalya, Yunanistan ve Türkiye' de yöresel ve ulusal yüzlerce peynir türü üretilir.
]]>
Evde Mayalı Peynir Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/evde-mayali-peynir-nasil-yapilir.html Thu, 20 Sep 2018 12:02:56 +0000 Evde Mayalı Peynir Nasıl Yapılır, Evde peynir yapmak hem sağlıklı hem de oldukça basittir. Özellikle geçmişte hemen hemen herkes kendi ineğini besleyerek kendi peynirini yapmaktadır. Ancak günümüz şartlarında her yerde inek b Evde Mayalı Peynir Nasıl Yapılır, Evde peynir yapmak hem sağlıklı hem de oldukça basittir. Özellikle geçmişte hemen hemen herkes kendi ineğini besleyerek kendi peynirini yapmaktadır. Ancak günümüz şartlarında her yerde inek beslenemediği için çoğu kişi peyniri satın almaktadır. Ancak dışarıda satılan peynirler genellikle bayat, mayasız yada katkılı olmaktadır. Bu nedenle sütümüzü alıp kendiniz evinizde peynirinizi yapmanızı tavsiye ederim. Göze zor gelse de bir o kadar yapımı basit olmaktadır. Ayrıca hemen hemen her bayanın kolaylıkla yapabileceği ve masrafsız bir tarihtir. Peynir sabah kahvaltılarda olmazsa olmazlardandır. Ayrıca vücuda oldukça faydaları bulunan bu süt ürünü kesinlikle eksik edilmemelidir. Birde önemli bir bilgi verecek olursak peynir yapımında kullanılacak olan süt mutlaka taze ve açık satılan pastörize edilmemiş hayvan sütü olmalıdır. Aksi halde peynirinizden aynı kıvamı alamaz ve tutturamazsınız. Annemin yıllardır ineği olduğundan dolayı peynirimizi de hep kendisi özenle yapmaktadır. Şimdi bende onun yapış şeklini ve tarifini sizlerle paylaşacağım.


Evde mayalı peynir için gerekli malzemeler:
 • 5 litre süt
 • Bir kaşık peynir mayası
Evde mayalı peynir hazırlanışı:

İlk olarak sütümüzü büyükçe bir tencereye koyarak kaynatalım. Kaynatılmalıdır ki mikrobundan arındırılsın. Daha sonra kaynayan süt bir kenara alınarak ılıması beklenir. Eli yakmayacak şekilde yani taze sağılmış sıcaklıkta olmalıdır. Ilıyan süte peynir mayası da eklenerek karıştırılır ve tencerenin ağzı kapatılarak iyice bir büyük bez ile sarılır. Fakat en dikkat edilmesi gereken durum ise hava şartları olmaktadır. Eğer soğuk bir kış günü yaparsanız oda sıcaklığı iyi olmalıdır ve mayalanan peynir iyice sarılmalıdır. Gelelim sarmış olduğumuz peynire yaklaşık sarılı şekilde 4 saat bekletilir. Beklendikten sonra ağzı açılarak kıvamı bir kaşık ile kontrol edilir. Eğer kasığa yapışmıyor ise tamamlanmış olur. Daha sonra bir tülbent yardımı ile peyniri içerisine doldurarak süzme işlemi yapılır. Tülbentin ağzını sıkıca bağlayarak bir yere asalım. Yada üzerine bir ağırlık bırakarak süzülmesini bekleyelim. Yaklaşık 6 saat bu şekilde süzülmesi beklenir. 6 saat sonunda peyniri tülbentten çıkartalım ve istenilen şekilde parçalara bölelim. Son olarak ta bölünen parçaları tuzlayarak bir kovaya dolduralım ve buz dolabına yerleştirelim. Böylece hazır olan peyniri afiyetle tüketebilirsiniz.
]]>
Lor Peyniri Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-nasil-yapilir.html Fri, 21 Sep 2018 02:10:34 +0000 Lor peyniri nasıl yapılır; sorusunun cevabı çok basittir. Kalsiyum ve protein açısından çok zengin olan lor peynirinin yapımı da bir o kadar kolaydır. Lor peynirini yapmak için sütün kesilmesini sağlamak gerekir. Bu işle Lor peyniri nasıl yapılır; sorusunun cevabı çok basittir. Kalsiyum ve protein açısından çok zengin olan lor peynirinin yapımı da bir o kadar kolaydır. Lor peynirini yapmak için sütün kesilmesini sağlamak gerekir. Bu işlem kaynar sütün içine atılacak bazı besin maddeleriyle gerçekleştirilir. Peynir denildiğinde akla peynir mayası gelir. Birçok peynirin yapımında az da olsa mutlaka peynir mayası kullanılır. Fakat lor peyniri için hiçbir katkı maddesine ihtiyaç bulunmamaktadır. Peynir başta kahvaltı masası olmak üzere hazırlanacak birçok lezzette kullanılmaktadır. Özellikle börek ve poğaçaların ana malzemelerinden bir tanesidir. Ülkemizde mandıra veya kırsal kesimde üretilen birbirinden farklı ve lezzetli peynirler üretilmektedir. Bu peynir çeşitleri içerisinde lor peyniri de yer almaktadır. Lor peyniri yapımı en zahmetsiz peynir türüdür. Bu nedenle de çok büyük zahmetlere girmeden ev ortamında rahatlıkla yapılabilecek lor peynirini hem kahvaltıda ekmeğinize sürebilir hem de börek yapımında kullanabilirsiniz. Lor peynirini yapmak için bol süt kullanmanız gerekir. Çünkü tıpkı kaşar peynir gibi sütten çok az lor peynir elde edilmektedir. Oysaki peynir mayası kullanılarak yapılan çoğu peynir türü daha az fire vermektedir. Lor peynirinin kalsiyum açısından zengin olmasının bir sebebi de budur. Tabi lor peynirini yaparken ortaya çıkan peynir altı suyu da değerlendirmek gerekir. Bu su protein açısından çok zengindir. Özellikle sporla uğraşanlar için faydalı olan peynir altı suyu soğutulup içilebilir, çorba yapımında kullanılabilir veya poğaça hamuru yoğurulabilir. Peki lor peynir nasıl yapılır ve lor peyniriyle çökelek peyniri aynı şey midir Aslında lor peyniri süt kesiğinden çökelek peyniri ise ayran kesiğinden yapılır. Fakat bazı yörelerde lor peynirine de çökelek denilmektedir. Çökelek peyniri yoğurtla yapıldığı için lor peynirine göre daha yoğun ve ekşi bir tada sahiptir. 


Lor peynir nasıl yapılır

Yaklaşık 1 litre inek sütünden ortalama 200 gr kadar lor peyniri elde edilmektedir. Bunun için lor peyniri yaparken süt miktarını fazla tutmak gerekir. 5 litre inek sütünü iyice kaynatın. Kaynayan sütün kaymağını arzu ederseniz ayırın. Üzerine 5 adet limonun suyunu ilave edip ocaktan indirin. Kaynamış süt limonla bir araya geldikten sonra kesilmeye başlayacaktır. Bu aşamanın tamamlanması için yaklaşık yarım saat bekleyin. Süt tamamen kesildiğinde peynir altı suyu üste çıkacak ve lor peyniri tencerenin dibine yığılacaktır. Derin bir tencerenin üzerine ince delikli süzek koyun ve kesilen sütü süzün. Lor peyniri süzeğin üzerinde kalacaktır. İyice süzüldükten sonra tuz ilave ederek buzdolabında saklayın. Geriye kalan suyu ise arzu ettiğiniz gibi değerlendirin. Bu arada lor peyniriyle bin derde deva olarak bilinen çörek otu çok yakışmaktadır. Yerken veya daha önceden peynirin içine bir tutam çörek otu atarak tadını daha lezzeti hale getirebilirsiniz. Ayrıca ceviz içiyle de denemenizi tavsiye ederim.
]]>
Evde Peynir Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/evde-peynir-nasil-yapilir.html Fri, 21 Sep 2018 22:55:30 +0000 Evde peynir nasıl yapılır, sorusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.peynirin özü süttür. Süt bir çok besinin ortaya gelmesine kaynaklık yapmaktadır. Süt küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan temine edilerek gün Evde peynir nasıl yapılır, sorusu bir çok kişi tarafından merak edilmektedir.peynirin özü süttür. Süt bir çok besinin ortaya gelmesine kaynaklık yapmaktadır. Süt küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan temine edilerek günümüzde en çok peynir yapımında kullanılmaktadır. Temel gıdalarımız dan olan peynirin günlük hayatımızda hemen hemen her yerde tüketimi yapılmaktadır. Sabah kahvaltısından olsun, akşama saatlerine doğru 5 çayında olsun, çayın yanında tüketilen en lezzetli besinler dendir. Hanımlar mutfakta hamur işlerinde de genellikle tercih etmektedir. Hayatımızdaki ihtiyaçların her alanında bulunması üzerine peynirinde tabi ki en sağlıklı ve temiz ortamlarda yapılmış olanının tüketilmesi gerekmektedir. Açık şekilde satılan peynirleri tercih ederken satın aldığımız yerlerde ki konumlarına ve içeriğine dikkat etmemiz gerekir. Peynirin yapımı bir çok kişi tarafından zor ve imkansız olarak düşünülmektedir. Halbuki peynir arzu edildiği takdirde evde yapımı da mümkündür. Annelerimiz yada büyük annelerimiz daha önceden yapmışlar ise onların bilgilerinden yararlanılabilinir. Ama günümüzde en kolay ve en doğal peynir yapımını öğrenmek çokta zor değildir. İnternet, tv ve sair her ortamda peynir yapımı anlatılmaktadır. Doğru tarifin ve formülün anlatıldığı bir çok çeşit ile peynir yapımı mümkündür. Günümüzde en çok tercih edilen 2 çeşit peynir yapımı uygulanmaktadır. Katkısız ve en doğal şekilde evde peynir yapımından bahsedecek olursak şunları diyebiliriz.

Evde peynir yapma çeşitleri
 • Mayalı peynir
 • Mayasız peynir
Evde mayalı peynir yapımı için gerekli malzemeler
 • 5 litre yağlı süt
 • 1 çay kaşığı peynir mayası
 • Peynirin suyunu süzmek için tüysüz bez torba
Evde mayalı peynir yapımı hazırlanışı

Sütün hepsini alacak içerisine alacak şekilde bir tencerenin içerisine boşaltıp kaynamaya bırakılır. Sütte kaynama görülmeye başlaması üzerine peynir mayası eklenir. Kaynama sırasında süt devamlı karıştırılmalıdır. Yağlı süt tercih ettiğimiz için bir anda altına yanabilir. Kaynayan sütümüzü kenara kaldırarak ılıması beklenir. Ilıyan süt bez torbanın içerisine aktarılarak süzülür ve sıkı bir şekilde torbanın ağzı kapatıp üzerine ağırlık konulur. Bez torbanın etrafından dışarıya suyun akmaması için bir kapın içerisine bırakılır. Üzeri kalın bezler ile sarılarak sıcak tutulması sağlanır. Bu ortamda en az 24 saat bekletilir.ortamın soğukluğuna göre bu süre 2-3 saat kadar uzatılabilir. Bu süre sonunda bez torbanın ağzı açılır ve peynir artık tüketilmeye hazır hale gelmiştir.

Evde mayasız peynir yapımı için gerekli malzemeler
 • 1 çay bardağı sirke
 • 5 litre yağlı süt
 • Peynirin suyunu süzmek için tüysüz bez torba
Evde mayasız peynir yapımı hazırlanışı,

Sütün hepsini tencerenin içerisine boşaltın ve kaynamaya bırakın.kaynama olayın başlaması üzerin içerisine sirki aktarıp kenarı kaldırın. Sütün ılıması üzerine bez torbanın içerisine aktarın ve ağzını sıkı şekilde kapatıp üzerine ağırlık bırakın. 24 saat sonrasında torbanın ağzı açılıp peyniri içerisinden alın. Artık peynir tüketilmesi için hazır hale gelmiştir.

Evde peynir nasıl yapılır diye artık merak etmemize gerek kalmadı. Belirtmiş olduğumuz bu 2 yöntem ile evde peynir yapımını en doğru ve temiz şekilde gerçekleştirmiş olduk. Yapılan peynirin anlık tüketimi gibi tuzlanarak dolaba da kaldırıp dilenildiği zaman tüketilebilir.
]]>
Peynir Nasıl Saklanır https://www.peynirler.gen.tr/peynir-nasil-saklanir.html Sat, 22 Sep 2018 03:52:09 +0000 Peynir nasıl saklanır, peynirin sağlıklı, besleyici özelliğini kaybetmemesi ve uzun süre saklanması satın alam süreci ile başlamaktadır. Bu süreçte satın alınan yerin hijyeni, ambalajlama gibi bir çok faktörler peyni Peynir nasıl saklanır, peynirin sağlıklı, besleyici özelliğini kaybetmemesi ve uzun süre saklanması satın alam süreci ile başlamaktadır. Bu süreçte satın alınan yerin hijyeni, ambalajlama gibi bir çok faktörler peynir saklama koşullarını etkilemektedir. Peynir Nasıl saklanmalı sorusuna vereceğimiz öncelikli cevap hangi peynir türü olmalıdır. Çünkü peynir türleri saklanma koşulları farklı farklıdır. Peynir saklama koşullarını genelleme yapacak olursak arttı iki ile dört arası santigrat derecede, ışıksız ortamda, buzdolabı ortamında saklanmalıdır. Peynir uygun saklama koşullarında saklanamaz ise içeriğindeki kalsiyum, protein ve vitaminler bozulmalara uğrar ve bakteri üremesi artmaktadır. Sonuç olarak uygun saklama koşulları sağlanmayan peynirler insan sağlığına risk teşkil eden bir ürün haline gelmektedir. 

Peynir nasıl saklanırdikkat edilmesi gereken konular nelerdir
 • Mutlaka buz dolabında saklamalı.
 • Sofrada bekletilmiş peynir ambalajlı peynire tekrardan geri karıştırılmamalıdır. 
 • Işıksız, artı iki ile dört arası sıcaklıkta saklanmalı.
 • Son tüketim tarihi alırken kontrol edilmelidir.
 • Peynir ambalajından çıkartılmış ise saklama kabına konulmalıdır. 
 • Beyaz peyniri kendi suyunda saklayınız.
 • Özellikle beyaz peyniri oksijenden uzak tutulmalıdır.
 • Peyniri kabından çıkartırken bıçak veya çatalın ıslak olmamasına önem gösteriniz. 
 • Beyaz peynir ve burgu peynir dışındaki peynirleri su ile yıkanıp sofraya koymayınız. 
 • Peynirleri derin dondurucuda muhafaza edilmemelidir.
 • Peynirler oda sıcaklığında bekletilmemelidir. 
 • Oda sıcaklığında yapılan kahvaltı sonrasında kahvaltı için ayrılan artan peynirin saklama kabı içerisinde kısa sürede buz dolabına kaldırılmalıdır. 
 • Örgü peynir açıldıktan sonra streç ile sarılmalı veya hava almaz bir saklama kabı içerisinde buz dolabında muhafaza edilmelidir. 
 • Burgu peyniri salamura suyu içerisinde saklanmalıdır.
 • Sürmeli peynir hava ile teması kesilmiş şekilde kendi suyunda kendi ambalajında muhafaza edilmelidir. 
 • Kaşar peynirleri küflenme yapabileceği için streç ile sarılmamalı.
Peynir nasıl saklanır sorusuna verebileceğimiz püf noktaları özetleyecek olursak, serin, ışıksız, hava ile teması kesilmiş, oda sıcaklığında olmayan ortamda saklamak gerekmektedir. Aksi taktirde peynirde küflenme, ekşime, renk değişikliği, lezzet bozukluğu gibi bir takım değişikler meydana gelecektir ve bu değişiklikler insan sağlığını tehdit eder durumdadır.
]]>
Mıhlama Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/mihlama-peyniri.html Sat, 22 Sep 2018 15:26:51 +0000 Mıhlama peyniri, ülkemize Karadenizliler tarafından tanıtılan mıhlamanın ve bir diğer ismi de kuymak olan bir lezzetin ana maddesidir.Yöreye göre değişik söylenişleri olsa da genellikle ''Kolot'' olarak adlandırılan ve tam Mıhlama peyniri, ülkemize Karadenizliler tarafından tanıtılan mıhlamanın ve bir diğer ismi de kuymak olan bir lezzetin ana maddesidir.
Yöreye göre değişik söylenişleri olsa da genellikle ''Kolot'' olarak adlandırılan ve tam yağlı inek sütünden kendine has bir üslupla yapılan bu peynir mıhlama peyniri olarak kullanılır.

Mıhlama Peyniri Yapımı

Doğu Karadeniz kıyılarında bilhassa Rize-Artvin-Trabzon-Bayburt-Erzurum kırsalında tamamen doğal yollarla beslenen, tabii yem tüketen ineklerin ve koyunların sütü bu peynirin yapımında kullanıldığından mıhlama peynirinin oldukça farklı bir aroması vardır. 

Sağımda alınan sütler, çiğ olarak alüminyum veya emaye kazanlarda bir gün bekletilir.Bu bekletmenin amacı sütün kaymağının yüzeye çıkmasını sağlamaktır. Ertesi gün üstte toplanan kaymak, bir kepçeyle üstten alınır. Kaymağın alınmasından maksat sütü yağsız hale getirmektir. 

Elde edilen bu yağsız süt, halk arasındaki diğer bir tanımıyla imansız süt, yeni sağılan diğer sütlerle karıştırılır ve bu karışım  40-50 derecede kaynatılmadan ısıtma işlemine tabi tutulur. Isıtma işlemi sütün kesilmesine yani pıhtılaşmasına neden olur. 

Bu pıhtılaşmayı sağlamak için farklı bir üretim şekli de sütün 30 dereceye kadar ısıtılması ve bu ısıdaki süte uygun miktarda peynir mayası eklenmesi suretiyle yapılmaktadır. 
Çünkü mıhlama peynirinin en önemli özelliklerinden birincisi yağsız sütten yapılmış olması, ikinci özelliği ise eskimiş ve ısıtılmış sütün pıhtılaştırılması-kesilmesi yoluyla yapılmasıdır.

Uygun kıvama gelen kesilmiş süt, küçük bez torbalara boşaltılır ve bu şekilde peynir suyunun süzülerek peynirden çıkması sağlanır.
Süzme işlemi 10-12 saat devam eder ve artık peynirin içinde peynir suyu kalmadığı görülünce bu ham peynir bez torbalardan çıkarılır ve artık sertleşmiş peynir tuzlanmaya hazırdır.

Mıhlama peynirinin tüketilebilmesi için tuzlama işleminden sonra ham peynirin 3 ay olgunlaştırılması gerekir. Bu olgunlaşma sürecinde peynir tahta fıçılarda saklanmaktadır.

Olgunlaşma sürecinin uzunluğu nedeniyle ham haldeki mıhlama peynirini olgunlaştırmak için kullanılan bir diğer teknik de şöyledir:
Ham peynir ince ince dilimlenerek ahşap tezgahlarda 1-3 gün bekletilerek fermente edilir. Ardından 80-90 derecelik sıcak suda yaklaşık 2-3 saat haşlanır ve haşlanma işleminden sonra yumuşak kıvamdaki eriyik peynir elde sıkılıp yuvarlamak suretiyle şekillendirilir ve süzülmesi için bir kaç saat daha tahta tezgahlarda bekletildikten sonra kullanıma hazırdır.
]]>
Keçi Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/keci-peyniri.html Sat, 22 Sep 2018 16:31:34 +0000 Keçi Peyniri: Öncelikle keçi sütünün yararlarını bilmek gerekir. Bu nedenle keçi peyniri için de aynı durum söz konusu. Keçi peyniri çok lezzetli bir tadı vardır. Tesiri yüksek asitler ile çok hızlı çökeldiği için Keçi Peyniri: Öncelikle keçi sütünün yararlarını bilmek gerekir. Bu nedenle keçi peyniri için de aynı durum söz konusu. Keçi peyniri çok lezzetli bir tadı vardır. Tesiri yüksek asitler ile çok hızlı çökeldiği için  küçük çocukların özelliklede sindirim sıkıntısı olanların beslenmesinde çok önemli rol oynar. Diğer sütlerden yapılmış peynirlere oranla daha çok  esansı, yağ, A ve B vitamini, kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, potasyum, içeriği oldukça fazla olarak  vardır.

Keçi Peyniri Hakkında  Bilinmesi Gerekenler;

 • Keçi peyniri içeriğinde çok miktarda fosfat olduğu için balık ve et yemeyen insanlarda fosfat noksanlığından dolayı görülen rahatsızlıkların olmasını önlemektedir.
 • Keçi peyniri sadece Ülkemizde değil dünyanın çeşitli ülkelerinde de çeşitli isimlerle, üretimi yapılmaktadır.  . İspanya, Fransa  ve Portekiz gibi ülkelerde üretimi oldukça fazladır.
 • Keçi peyniri yapma işlemine başlamadan evvel ilk adım olarak sağımı yapılmış keçi sütünün çok  temiz bir süzekten süzülmesidir.
 • Daha sonra sütü pastörize etme işi için, farklı boylarda iki tencere lazım olacaktır. Öncelikle yapılması gereken Büyük tencerenin içerisine suyu koyup kaynaması gerek. Su kaynadıktan sonra küçük bir tencereyi su dolu olan büyük tencerenin içerisine oturtarak küçük tencerenin içine keçi süzülmüş olan keçi sütünü koyuyoruz. Küçük tenceredeki sütün ısısını yükseltiyoruz. Özellikle bu sürede bir termometre ile sütü devamlı olarak ısısını ölçerek sütün 65 dereceye çıkmasını bekliyoruz.
 • Isısı 65 dereceyi bulan sütü yarım saat süresince bu ısıda kalmasını sağlamalıyız.
 •  Keçi sütü Yarım saat sonunda büyükçe bir tencerenin içerisine buz koyduktan sonra içinde keçi sütü bulunan tencereyi buz dolu olan tencerenin içine yerleştirmeliyiz ve soğutma işlemini kısa zamanda olmasını sağlamalıyız. Soğutma işi tamamlandıktan sonra sütün olması gereken sıcaklık 30 derece. Keçi Sütü 30 dereceye geldiğinde pastörize olma işlemi tamamlanmaktadır.
 • Keçi Peyniri Peynir kültürü nasıl hazırlanması;
 • Keçi peynirinin kültürünü hazırlamak için bu peynirden bir miktar alıp 1,5 ile 2 bardak sütün içine aktarıyoruz. Daha sonrasında aynı yoğurt mayalar gibi üzerini ve etrafını iyice sararak yaklaşık olarak 8 saat bekletmeliyiz. Keçi sütü bekleme sonunda süt içerisindeki peynirin tesiri ile katılaşacaktır.
 • Elde ettiğimiz pastörize keçi sütünden peynir yapmak için sütün %1,5’u oranında daha önce elde ettiğimiz peynir kültürü kullanıyoruz.
 • Peynir kültürü ile iyice karıştırdığımız tencere dolusu sütün kapağını kapatıp yine yoğurt mayalamada olduğu gibi tencereyi kalın bir bezle sarıyoruz. Bu süre Yaklaşık olarak 1 saat sonra sütün kıvam alması ile sütten teleme elde etme işlemine başlıyoruz.
 • Peynir mayasını bir kapta bir az su ile karıştırıp homojen bir kıvam almasını sağladıktan sonra.
 • Mayayı sütün içine aktardıktan sonra tencereyi birkaç dakika bir çömçeyle karıştırmalıyız. Arkasından tencerenin kapağını kapatıp,  etrafını iyice sarıp mayalanma işleminin olması için beklemeliyiz. Mayalanma zamanı  yaklaşık 2 saat olmalıdır
 •  2 saat bekledikten sonra peynirin durumu kontrol edilmelidir. Oluşan peynir telemesi parmak ucuyla kontrol edildikten sonra, Eğer parmaktan pürüzsüz olarak akıyorsa ve altında koyu yeşile yakın bir su oluşmuşsa peynir yapım işi olmuştur.
 • Daha sonra Oluşan teleme ince bir süzek bezine sarılarak temiz bir yere asılıp süzülmesi beklenmelidir. Daha sonra kalıplara alınabilir ve üzeri tuzlanır.
 • Keçi peyniri kalıplara alındıktan sonra üzerlerine dikkatli bir şekilde ağırlıklar koyup iyice suyunu ataması ve sıkı bir şekil alması sağlanmalıdır.
 • Elde ettiğimiz keçi peynirinin süzme işinin tamamlandığından peynirleri tuzlu su ile hazırlanan salamura suyuna itinalı bir şekilde koymalıyız. 2 saat süren salamuranın ardından peynirleri salamura suyundan çıkartmalıyız
 • Salamura su banyosundan alınan peyn]]> Bebekler İçin Peynir Yapımı https://www.peynirler.gen.tr/bebekler-icin-peynir-yapimi.html Sun, 23 Sep 2018 00:42:02 +0000 Bebekler için peynir yapımı; çok büyük emek istemez. Bebek bir ailede yaşayan herkesin göz bebeğidir. Her şeyiyle korumaya muhtaç bu masum yavrular aynı zamanda her şeyin de en iyisine layıktır. İlk 6 ay boyunca sadece ann Bebekler için peynir yapımı; çok büyük emek istemez. Bebek bir ailede yaşayan herkesin göz bebeğidir. Her şeyiyle korumaya muhtaç bu masum yavrular aynı zamanda her şeyin de en iyisine layıktır. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmesi gereken bir bebeğin ek gıdaya başlamasıyla birlikte bazı sorunlarda ortaya çıkmaya başlar. özellikle ilk defa anneliği tadan kadınlar için deneyimsizlik bu süreci daha da zorlaştırır. Bebekler ek gıdaya başladığında anne kendine en çok ne yedirmeliyim veya besinleri nasıl hazırlamam gerekir gibi soruları sorar.Bebeğin doğal beslenmesini sağlamak diğer taraftan da faydalı ürünler yemesini temin etmek çok önemlidir. Bunun için anne kendisini iyi geliştirmeli ve mutfakla arasını iyi tutmalıdır. Bebeğin sağlıklı bir birey olarak yetişmesi ve damak kültürünün oluşması için bu evre çok önemlidir. Özellikle bebeğe kahvaltı yaptırırken yedirilecek besin maddeleri diğer öğünlere göre oldukça sınırlıdır. Mesela bir bebek her peyniri yiyemez. Kaldı ki bazı peynirler  peynir mayası içermekte veya çiğ sütle yapılmaktadır. İşte bu peyniri bebeklere yedirmektense evde kendi imkanlarınızla bebeğinize daha sağlıklı peynirler hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu peynirlerin içine doğal olmayan hiç bir katkı maddesi katılmasına gerek yoktur. Bebekler için yapılacak 2 çeşit peynir bulunmaktadır. Bunlardan her ikisinin de tadı hafif ve lezzetlidir. Böylece bebeğinizi tiksindirmeden peynir yemeye alıştırabilirsiniz. 

  Bebekler için peynir yapımı: 
  • Bebekler için çökelek peyniri yapımı: Bunun için yaklaşık yarım litre ev yapımı doğal mayala mayalanmış ve ekşitilmiş yoğurt kullanmanız gerekir. Yoğurdu gerekirse sulandırarak koyu bir ayran kıvamına getirin ve kısık ateşte pişirmeye bırakın. Tencerenin dibini tutma ihtimaline karşı karıştırın. Kaynadıktan birkaç dakika sonra ocaktan alın ve soğuduğunda torbaya dökerek süzün. Süzme işleminin daha iyi olması için üzerine ağırlık yapmasını sağlayacak bir mutfak gereci koyabilirsiniz. Elde edilen peyniri hafif tuz ekerek buzdolabında saklayın. 
  • Bebekler için tatlı lor peyniri yapımı: Bunun için doğal ve hijyenik inek sütünü iyice kaynatın ve içine kesilmesini sağlamak için bir kaşık yoğurt veya bir tatlı kaşığı kadar limon suyu ekleyip pişirmeye devam edin. Süt kesilip yeşil suyu yukarı çıktığında tencereyi ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Daha sonra küçük bir süzek yardımıyla içindeki lor peynirlerini toplayıp suyunu iyice süzdürün. Elde edilen lor peynirini bir saklama kabına boşaltarak buzdolabında muhafaza edin. Bebeklerin damak zevkinin oluşmasını sağlamak ve zararlarından korunmak için ilk 1 yıl tuz tavsiye edilmez. Bu nedenle tuz kullanmadan yedirmek daha faydalıdır.Ancak peynirin ömrünü uzatmak için üzerine hafif tuz ekebilirsiniz. 
  ]]>
  Keş Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/kes-peyniri.html Sun, 23 Sep 2018 06:48:40 +0000 Keş Peyniri, Zonguldak ve Bolu civarı yörelerine ait bir peynir türüdür. Bu lezzetin tarihi çok eskiye dayanır. Orta Asya zamanından bu yana gelmiş geçmiş en lezzetli tatlardan biridir. Göçebe hayatın sürdürüldüğü zamanlar Keş Peyniri, Zonguldak ve Bolu civarı yörelerine ait bir peynir türüdür. Bu lezzetin tarihi çok eskiye dayanır. Orta Asya zamanından bu yana gelmiş geçmiş en lezzetli tatlardan biridir. Göçebe hayatın sürdürüldüğü zamanlarda, besin kaynakları kurutulur ve daha fazla besin kaynağı daha az ağırlıkta, yer kaplamadan taşınırdı. Böylelikle bir çok besini yanlarında götürebilirlerdi. Sonrasında kullanılacağı zaman su eklenerek sıvı hale getirilirdi. Keş Peyniri günümüzde yapımı hala yaygındır. doğu bölgelerimizde kış aylarında su eklenerek yoğurt haline getirilir. Yapımı gayet kolay olup, maliyeti ise makuldür. Günümüzde baktığımızda Türk ve Arap mutfaklarında görmekteyiz. 

  Keş Peyniri Faydaları

  Keş Peyniri yağsız süt veya yoğurt ile yapılan bu peynirde besin değerinin kaybolmaması, raf ömrünün uzun olması için bol tuz kullanılır. Yörelerde kurut yada yoğurt kurusu olarak da bilinir.  Biraz tuzlu olmasına rağmen besin değeri çok yüksek bir gıdadır. Kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Evde yapımı gayet kolaydır ve istediğiniz sevdiğiniz baharatları, otları da yapım aşamasında ilave etmek mümkündür. 

  Keş Peyniri Yapım Aşaması Nasıldır

  İhtiyacınız kadar olan yoğurda bol tuz ekleyin karıştırın ve bez bir torbanın içine koyun. Süzülmesi için yüksek bir yere asın ve süzülmesini bekleyin. Süzüldükten sonra bir kabın içine alıp, elinizle şekil verebilirsiniz. Daha sonra peyniri güneşin altında kurutmaya bırakın. Bir kaç güne kurur ve taş gibi serttir. Bu nedenden dolayı kuruyan peynirler özellikle rendelenerek yemeklerin yanında kullanılır. 

  Özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen Keş Peyniri, yumurta ile lezzetlerini adeta birleştirilerek ortaya nefis bir lezzet çıkmıştır. Bir çok yöresel restoranların sabah kahvaltısı menüsünde görmek mümkündür.Ayrıca Makarna, Erişte veya börek çeşitlerinin içinde kullanılmaktadır. Yıllardan beri kullanılan, eskimeyen bu lezzetin ulaşımı kolay olup her peynircide rahatça bulabilirsiniz.  İnternet de ise satışları mevcuttur.
  ]]>
  Küflü Peynir https://www.peynirler.gen.tr/kuflu-peynir.html Sun, 23 Sep 2018 18:20:33 +0000 Küflü peynir; insan sağlığı için faydalı olarak bilinir. Ancak son yıllarda medyaya yansıyan bazı haberler bu iddianın tam tersini savunmaktadır. Peynir Türk mutfağı için değerli bir besin maddesidir. Başta kahvaltı s Küflü peynir; insan sağlığı için faydalı olarak bilinir. Ancak son yıllarda medyaya yansıyan bazı haberler bu iddianın tam tersini savunmaktadır. Peynir Türk mutfağı için değerli bir besin maddesidir. Başta kahvaltı sofrası olmak üzere bir çok yemeğin yapımında kullanılan peynir sadece tuzlu besinlerin hazırlanmasında değil aynı zamanda künefe ve peynir tatlısı gibi tatlıların yapımında da tercih edilmektedir. Hal böyle olunca bu kadar çok kullanım alanına sahip olan peynirin haliyle çeşitliliği de fazladır. Çeçil, kolot, kaşar, tulum, köy ve beyaz peynir bunlardan sadece bir kaç tanesini oluşturmaktadır. Sütten elde edilen ürünlerin pek çoğu ilkel koşullarda da üretilmektedir. Yoğurt ve peynir de bunların başında gelir.Bugün piyasada satılan ve modern koşullarda üretilip paketlenen peynir türlerinin pek çoğunun ilham kaynağı elbetteki kırsal hayatta yaşayan insanlardır. Bunlar halen tandır veya evlerinin önüne kurdukları peynir kazanlarında peynirlerini kaynatmaya devam etmektedir. Özellikle küflü peynir bu koşullarda üretilen peynirlerden bir tanesidir. Küflü peynir denildiğinde her yörede kastedilen peynir birbirinden farklı olabilir. Çünkü birçok peynir türü bir süre bekletilerek bu görüntüye kavuşturulabilir. Örneğin Ardahan ilinde tuluma basılan çeçil peynir birkaç ay beklediğinde oraların tabiriyle göğermeye yani küflenmeye başlar. Peynir küfünün tadı normal bir besin maddesindeki küf tadından farklıdır. Peynir küflendiğinde daha lezzetli olur. Tabi değişen şey sadece peynirin tadı değildir. Aynı zamanda besin değeri de küften etkilenir. 

  Küflü peynirin faydaları nelerdir
  • Küflü peynir içeriğinde bol miktarda kalsiyum, vitamin ve mineral barındırır. Özellikle kalsiyum açısından zengin olan bu besin maddesi kemik ve diş sağlığı için çok yararlıdır. 
  • Bağışıklık sistemi vücudun temel savunma mekanizmasıdır. Bu sistemin güçlendirilmesi için küflü peynir ideal bir besindir. Peynirde oluşan yeşil renkli küf aynı zamanda antibiyotik olarak kabul edilir. Böylece küflü peynir düzenli olarak tüketildiğinde vücudu bazı hastalıklara karşı korur ve güçlendirir. Antiseptik özelliği sayesinde vücudun güçlenmesini sağlar. 
  Küflü peynir tüketirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir
  • Tüketilecek küflü peynirin sağlıklı koşullarda üretilmesi gerekir. Sütün pastörize edilmesi veya peynir yapıldıktan sonra uzun süre tuzlu suda saklanması önemlidir. Bu koşullarda üretilmeyen küflü peynirler insan sağlığını tehdit eder. Peynir hastalığı oluşumuna zemin hazırlar. 
  • Peynirde oluşacak küfün rengi çok önemlidir. Küflü peynirin diğer küf çeşitleriyle temas halinde olmaması ve küfün rengini yeşilimsi olması gerekir. Ancak bu şartlara sahip küflü peynir aflatoksin adı verilen zararlı madde içermez. 
  • Küf renginin siyah ve kırmızıya yakın olduğu küflü peynirlerden uzak durulması gerekir. Bu peynirler kanserojen madde içerir.
  • Daha fazla kimyasal madde barındıran süzme peynir, labne peynir, krem peynir gibi hazır peynir türlerinin üzerinde oluşan küf sağlığa zararlıdır. Bu peynirlerin imha edilmesi gerekir. Küflü peyniri kendiniz yapın veya güvendiğiniz doğal ürünler satan yerden temin etmeye özen gösterin.  
  ]]>
  Koyun Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/koyun-peyniri.html Sun, 23 Sep 2018 23:59:21 +0000 Koyun peyniri, koyun sütü kullanılarak üretilen bir peynir cinsidir.Mineraller, antioksidanlar ve B vitamini açısından oldukça zengin olan koyun sütü aynı zamanda kasların korunmasına da yardımcı olmaktadır.  Koyun peyniri, koyun sütü kullanılarak üretilen bir peynir cinsidir.
  Mineraller, antioksidanlar ve B vitamini açısından oldukça zengin olan koyun sütü aynı zamanda kasların korunmasına da yardımcı olmaktadır. 

  Koyun peyniri, üretim aşamasında yöresel farklılık gösterse de enerji değeri oldukça yüksek olan bir peynir cinsidir. Doku tamirinde içindeki zengin fosfor oranı nedeniyle de inek ve keçi sütleri kullanılarak üretilen peynirlerden daha faydalı bir besin maddesidir.

  Koyun peyniri yapımında kullanılan süt miktarı peynirin cinsine göre farklılıklar gösterir. Ortalama olarak 1 kilogram koyun peyniri için yaklaşık 4-5 kilogram koyun sütü kullanılır.

  Koyun Peyniri Yapımı

  Peynir yapımında kullanılacak sütün, içinde bulunan zararlılardan arındırılması için öncelikle pastörizasyon işlemine tabi tutulması gerekir.

  Pastörize için koyunlardan sağılan çiğ sütler süzgeçlerle süzüldükten sonra 65 derecede yarım saat süreyle ısıtılır. Bu şekilde çiğ sütün içinde bulunan mikroorganizmalar büyük ölçüde yok edilmiş olur.

  Bu aşamadan sonra sütün sıcaklığının 30- 32 dereceye kadar düşmesi beklenmelidir. Hızlı soğuma için sıcak sütün bulunduğu kap soğuk suyun içinde de bekletilebilir.

  Süt, ısısı olması gereken dereceye gelmişse maya kullanılmaya hazır halde olduğu anlaşılır.Daldırma termometreleri kullanılarak bu ısı derecesi ölçülebilir. Koyun peyniri yapımında kullanılacak peynir mayasının miktarı sütün miktarına göre belirlenmelidir. Genellikle bu miktar mayanın etiketinde sunulmuştur.

  Gereken miktardaki maya sıcaklığı düşürülmüş süte eklenerek karıştırılır ve mayanın sütün her yerinde homojen olması sağlanır. 
  Mayası eklenen sütün kapağı kapatılarak bulunulan sıcaklığın muhafaza edilmesi gerekir. Bunun için sütün içinde bulunduğu kap alttan, kenarlardan ve üstten hemen soğumasın diye kalın bir bezle sıkıca sarılır. Havaların çok sıcak olduğu ortamlarda bu sarma işlemine gerek olmayabilir.

  Bu şekilde yaklaşık 1 saat kadar dinlenmeye bırakılan mayalı süt artık teleme olarak adlandırılan kıvama gelmiştir. Teleme, yoğurttan daha kıvamlıdır ve içindeki peynir suyundan ayrıştırılması gerekir. Bu ayrıştırma için uzun bir bıçakla teleme tencerenin dibine kadar çapraz iki şekilde kesilebilir. Kesiklerden teleme yüzeyine doğru peynir suyunun çıkması için 5-6 dakika beklenmelidir. 

  Son olarak koyun peynirindeki bütün peynir sularının süzülmesi amacıyla teleme bez süzgeçlere boşaltılır, süzgecin ağzı sıkıca bağlanarak altında derin bir kap bulunan düz bir zeminin üstüne yerleştirilir. Süzülme işleminin tam olarak gerçekleştirilmesi için süzgeçteki peynirin üstüne içinde ağırlık bulunan bir tepsi koyulur. Bu şekilde baskı altındaki peynirin içinde çok fazla peynir suyu kalmamış olacaktır.  

  Bu şekilde yaklaşık 2 saat süzülen teleme artık peynir olmuştur. Tuzlanarak saklanmaya veya hemen tüketilmeye hazır lezzetli köy peynirinin yapılma işlemi tamamlanmıştır
  ]]>
  Lor Peyniri Besin Değeri https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-besin-degeri.html Mon, 24 Sep 2018 07:07:24 +0000 Lor Peyniri Besin Değeri, Tuzlu ve tuzsuz olarak kullanılabilen lor peynirinin kansere karşı koruyucu ve kemiklerin güçlenmesinde faydası olan lor peynirinin faydaları oldukça fazladır. Mide rahatsızlıkları yaşayan kişiler Lor Peyniri Besin Değeri, Tuzlu ve tuzsuz olarak kullanılabilen lor peynirinin kansere karşı koruyucu ve kemiklerin güçlenmesinde faydası olan lor peynirinin faydaları oldukça fazladır. Mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin sofralarından lor peynirini eksik etmemesi gerekmektedir. Lor peyniri bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Bundan dolayı çocuklarınıza yapacağınız omlet veya makarnalarının içerisine mutlaka lor peyniri ekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Lor peyniri, besin değeri bakımından da oldukça zengin olan bir peynirdir. Lor peynirini besin değerleri bakımından da sporculardan tutunda diyet yapan kişilerin vazgeçilmezi olmuştur. Lor peyniri, protein, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengindir. Tuzu çok tüketmemesi gereken kişilerin kilo kontrollerini sağlayarak lor peyniri sayesinde vücutlarında ödem oluşmayacaktır. Lor peynirinin içerisinde bulunan serum protein tüm vücut ve kas proteinlerinin daha fazla sentezlenmesini sağlamaktadır. Aşırı yapılan egzersizler sonucunda oluşan kas sakatlanmalarında iyileştirme etkisi olan lor peynirinin spor yapan kişiler mucize peynirin farkındalar ve tüketmektedirler. Lor peynirinin içerisindeki serum protein yumurtadan daha yüksek biyolojik değere sahiptir. Bu nedenle mutlaka yağsız ve tuzsuz olan lor peyniri ihmal edilmemeli ve tüketilmelidir. Lor peyniri besin değeri bakımından zengindir.

  Lor Peyniri Besin Değeri (1 çorba kaşığı)
  • Karbonhidrat 1.33 gram
  • Protein 2.07 gram
  • Yağ 0.006 gram
  • Lif 0 gram
  • Kolesterol 1.4 mg
  • Sodyum 74.4 mg
  • Potasyum 27.4 mg
  • Kalsiyum 17.2 mg
  • Vitamin A 1.6 İU
  • Vitamin C 0 mg
  • Demir 0.03
  Lor peyniri tuzlu ve yağlı (1 porsiyon)
  • Karbonhidrat 0.28 gram
  • Protein 4.33 gram
  • Yağ 4.69 gram
  • Lif 0 gram
  • Kolesterol 0 mg
  • Potasyum 0 mg
  • Kalsiyum 210 mg
  • Vitamin A 0 İU
  • Vitamin C 0 iU
  • Demir 0
  ]]>
  Keçi Peyniri Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/keci-peyniri-nasil-yapilir.html Tue, 25 Sep 2018 02:05:11 +0000 Keçi peyniri nasıl yapılır, sorusu günümüzde bir çok kişiler tarafından olmak üzere özellikle de hanımlar tarafından  merak edilmektedir. Keçi peynirinin özü keçi sütüdür. Keçi sütünün faydalarını saymakla biti Keçi peyniri nasıl yapılır, sorusu günümüzde bir çok kişiler tarafından olmak üzere özellikle de hanımlar tarafından  merak edilmektedir. Keçi peynirinin özü keçi sütüdür. Keçi sütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz. İnsan sağlığı ve bebeklerin sindirim sağlığı açısından oldukça yarayışlı olan keçi sütü ile peynirde yaparak yararlanılır. Keçi peyniri diğer sütlerden yapılmış olan peynirlere karşı daha bol vitaminlidir.içerisinde kalsiyum, fosfor, magnezyum, A ve B vitamini içermektedir. Bu vitaminler ve besin değerleri en yüksek oranda olarak keçi peynirinde mevcuttur. Et ve balığın tüketilmemesi gibi durumlarda alınamayan vitaminler ve mineraller keçi peynirinden alınır. Keçi peyniri ülkemizin direk tercih talebinde olduğu gibi diğer ülkelerinde talebi doğrultusundadır.

  Keçi peyniri yapmak için gerekli malzemeler
  • 5 litre tam yağlı keçi sütü
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • Peyniri sümek için tüysüz tülbent
  Keçi peyniri nasıl yapılır

  Keçi sütünü geniş tencerenin içine tülbenti serin. Üzerine sütü aktarın. Sütü süzme işlemi ardından ocağın üzerine bırakın. Sütü ocağa alın ve yaklaşık 36-38 dereceye gelene kadar bekleyin. Peynir mayasını bir kabın içerisinde az miktarda süt ile maya seyreltilip tencerenin çerisine aktarılır. Süt ile peynir mayasının buluşması üzerine 3-5 dakika kadar karıştırılır.tencerenin kapağı kapatılarak kalın bezler veya havlular yardımıyla etrafı sarılır. Bu durum sütün sıcaklığını koruyacak daha erken mayalanarak peynir oluşmasını sağlayacaktır. Bu şekilde 4-5 saat kadar beklenir. Daha sonra tencerenin ağzı açılarak oluşan pıhtılanma  üç dört parça halinde kesilir. Parçaların her birini ayrı ayrı şekillerde bez tülbentlere konulup ağızları sıkı şekilde kapatılır. Kapatılan tülbentlerin üzerine ise ağırlık konularak süzdürme işleminin daha etkili biçimde olması sağlanır. Peynir tülbentten çıkartılıp 4-5 parça halinde kesilerek tuzlanma işlemi yapılır. Peynirin tuzlanması ile peynir daha uzun süre bekleyecektir. Bir kaç gün içerisinde tüketilecekse isteğe bağlı olarak tuzlama yapılmayabilir.yalnız uzun süre peynirin kullanımı sürecekse kesinlikle tuzlanarak muhafaza edilmesi sağlanır. Fazla tuzlama olursa peynir sertleşir, az tuzlanır ise peynir yumuşayarak bozulabilir. İki olayın da yaşanmaması için orantılı şekilde tuzlamak gerekiyor. tuzlanan peynirler muhafaza edilmek üzere buzdolabına kaldırılır. Kullanılması için ihtiyaç duyulduğu anda peynir buzdolabından çıkartılıp 2-3 saat kadar soğuk suyun içerisinde bekletilir. Soğuk suda beklemesinin sebebi ise peynirin tuzunun gitmesini sağlayacaktır.

  Keçi peyniri nasıl yapılır diye artık merak  durumu ortadan kalmış olacaktır. Kişilerin yöntemleri değerlendirerek evlerinde veya başka yerlerde keçi peyniri yapmaları kolaylaşacaktır. Yazmış olduğumuz bilgiler ve tecrübe doğrultusunda kişilerin aynı yöntemleri kullanarak uygulaması ile keçi peynirini yapmış olurlar. Evlerinde ve iş hayatlarında peynir yapımını geliştirerek gelir kaynağı olarak da tercih edilebilinir. Keçi peyniri yapımını hızlandırarak aile gelirine katkıda bulunabilirsiniz.
  ]]>
  Tost Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/tost-peyniri.html Tue, 25 Sep 2018 09:49:54 +0000 Tost peyniri, Diğer peynirlere oranla daha yağlı ve yumuşak bir peynir çeşidi olan tost peynirine eritme peyniri de denilmektedir. Genel olarak tost peyniri normal kaşar peynirine çok benzetilmektedir. Hatta kimi insanlar tost yapmak Tost peyniri, Diğer peynirlere oranla daha yağlı ve yumuşak bir peynir çeşidi olan tost peynirine eritme peyniri de denilmektedir. Genel olarak tost peyniri normal kaşar peynirine çok benzetilmektedir. Hatta kimi insanlar tost yapmak için tost peyniri alacağına kaşar peyniri kullanmaktadır. Tost peyniri diğer peynirlerden biraz daha yumuşaktır. Yani adından da anlaşılacağı üzere tost yapmak için oldukça uygun bir peynir çeşididir. Daha çok eritme peyniri olarak bilinen tost peyniri ikinci alt peynirlerden yapılır. Bu yüzden pek sağlıklı olmayabilir. Fakat tost yapıldığı zaman çok uygun olur ve sabah kahvaltılarının vazgeçilmez bir kahvaltısı olan tostun daha lezzetli olmasına yardımcı olur.

  Sabahları sıcak sıcak tost servis yapmak isteyen kişilerin birinci tercihi tost peyniri olmalıdır. Çünkü tost peyniri kişinin daha güzel bir tost yapmasına yardımcı olur. Bu sayede kişinin yapmış olduğu tostlar daha lezzetli ve güzel olacaktır. Tost peyniri yapmak için yaklaşık olarak 6- 7 kg süt kullanılmaktadır. Tost peyniri kaşar peyniri kadar olmasa bile besleyici özellik taşımaktadır. Tost peynirinin içerisinde bulunan kalsiyum ve protein sağlık açısından da oldukça büyük bir önem arz eder.

  Tost peyniri kullanılarak tost nasıl yapılır

  Yaklaşık olarak bir miktar tost peyniri elde etmek için altı ya da yedi kilogram süt kullanılması gerekmektedir. Tost peyniri de diğer peynirler gibi son derece önemli ve sağlıklıdır. Çünkü içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralin karşılanmasına yardımcı olur. Tost peyniri ile sabah kahvaltınıza sıcak bir tost hazırlamak istiyor iseniz öncelikle malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Tost peyniri ile tost hazırlamak için ince ince dilimlenmiş tost peyniri ve bir adet tost ekmeği ya da somun ekmeğe ihtiyaç vardır. Önce tost makinesinde ekmeğinizi ısıtın. Daha sonra ise arasına ince ince dilimlenmiş olan tost peynirlerini ilave edin. 
  Tost peynirinin önemi:

  Tost peyniri özelikle de süt sevmeyen ve içmemek için inat eden küçük çocuklar için tercih edilmelidir. Çünkü bir kilogram tost peyniri elde etmek için yaklaşık olarak altı kilogram süte ihtiyaç vardır. Bu yüzden sabahları kahvaltıda iken kişinin bir miktar tost peyniri ile tost yaparak yemesi gerekir.
  ]]>
  Hamburger Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/hamburger-peyniri.html Tue, 25 Sep 2018 10:34:28 +0000 Hamburger peyniri: Hamburger büyük küçük tüm insanların yediği güzel bir yiyecektir. Özellikle hamburger evde yemek olmadığı zamanlarda hemen hazırlanıp yenebilir. Ama hamburger yemek tabiki ne kadar ağza tadı güzel gelsede n Hamburger peyniri: Hamburger büyük küçük tüm insanların yediği güzel bir yiyecektir. Özellikle hamburger evde yemek olmadığı zamanlarda hemen hazırlanıp yenebilir. Ama hamburger yemek tabiki ne kadar ağza tadı güzel gelsede ne kadar doyurucu olsada aşırı fazla yemek obeziteye neden olabilmektedir. Hamburgerin içinde birçok malzeme bulunur. Bunlardan biri olan hamburger peyniri sarı rengi ile insanın iştahını açar. İnsan bu peyniri görünce yemeden dayanamaz. Aslında hamburger peyniri kaşar peynirine renk ve yapı olarak çok benzer. Hamburger peynirine cheddar peyniri de denmektedir. Hamburger peyniri cheddar hammaddeli bur peynirin eritilmiş hali ile meydana gelir. Bizim onu yememiz için bizi çeken  o tadı ve kokusunu cheddar peynirinden yapsını ise sitrat içerikli eritme tuzundan almaktadır. 

  Hamburger peynirinin üretimi:

  Üretiminde çeşitli cheddar peynirleri kullanılır. Ne kadar yemesi zevkli olsa, insanı cezbedici özelliği olsada üretimi çok zahmetli ve üretim ekipleri çok pahalıdır. Ama bunu üretmek çok zor ve zahmetli olduğu için insanlar bunu üretmekte zorlanır ve birçok sahte hamburger peyniri üretilir. Ama aynı tadı ve görüntüyü yakalamak hiç te kolay değildir. Hatta çok zor da denilebilir. Bu tip peynirleri satın almak da çok dikkat isteyen bir işlemdir. Alacağınız markete, rafa, reyona ve daha birçok şeye dikkat edilmelidir. Ve alacağımız peynirin üzerinde eritme peynir ve tereyağı işaretlerinin olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yoksa yanlış bir peynir almış olursunuz. Tabiki bu aradığınız özelliklere sahip peyniri bulduğunuz zamanda son kullanma tarihine bakmayı da sakin unutmayın. 

  Hamburger peynirinin önemi:

  Peki aldığınız peynirin hamburger peyniri olduğundan kesin emin misiniz Eğer kesin emin olmak istiyorsanız aldığınız peyniri rulo şekline getiriniz. Eğer rahat bir şekilde rulo haline geliyorsa ve hiçbir şekilde peynirin üstünde çatlaklar meydana gelmiyorsa o zaman doğru peyniri almışsınız diyebiliriz. Çünkü bu peyniri üreten sınırlı sayıda firma vardır. Ve hamburger peynirini üretemeyen diğer fabrikalar bu ürünü taklit ederek aynı şekilde satmaya çalışırlar. Bu yüzden kesinlikle satın alırken dikkat etmemiz gerekir. Peyniri yemeye başlamadan öncede dilimleri rahat ayırabilmek için yiyeceğiniz miktardaki peyniri 5-10 dakika önceden buzdolabından çıkarmanız yeterli olacaktır. 
  ]]>
  Peynir Besin Değeri https://www.peynirler.gen.tr/peynir-besin-degeri.html Tue, 25 Sep 2018 12:43:55 +0000 Peynir besin değeri, ham maddesi süt olan besin türüdür. Sütün mayalanıp sıkıştırılması ile elde edilmektedir. İnek, koyun ve keçi sütünden yapılan peynir ülkemizde genel anlamda vazgeçilmez bir besindir. Gerek kahval Peynir besin değeri, ham maddesi süt olan besin türüdür. Sütün mayalanıp sıkıştırılması ile elde edilmektedir. İnek, koyun ve keçi sütünden yapılan peynir ülkemizde genel anlamda vazgeçilmez bir besindir. Gerek kahvaltılık öğün olarak, gerekse salata ve böbreklerin iç harcında yer almaktadır. Peynir besin değeri açısından oldukça zengin olduğundan ötürü bireyler tarafından sık tüketilen bir besindir. Peynir her yöreye özgü olarak birden çok yapılış şekli ve çeşidi bulunmaktadır. Bu peynir çeşitleri arasında en çok tercih edileni ve peynir besin değeri bakımından en zengin olanı salamura peynir yani beyaz peynirdir.

  Peynir besin değeri içerisindeki yağ ve tuz oranına göre değişiklik göstermektedir. Piyasada peynirler tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız peynir olarak satılmaktadır. Bu peynir çeşitleri arasında yağ oranlarının az olması ile birlikte vücuda göstermiş olduğu yararda ona göre artış göstermektedir. Tam yağlı bir peynir ile yağsız peynir arasında neredeyse 200 kalori fark bulunmaktadır. Bu sebeple peyniri tüketirken az yağlı ya da yağsız peynirler tercih edilmelidir. Aksi taktirde ilerleyen zamanlarda bu durum şişmanlık ve kolesterol gibi hastalıkları tetikleyebilir. Peynir besin değeri açısından ne kadar önemli olursa olsun, tüketilme şekli bir kibrit kutusunu geçmemelidir. Çünkü her besinin fazlası zarar olduğundan ötürü peynirinde fazlası zararlıdır. 

  Peynir Besin Değeri
  • Kalori Değeri: Peynir kalorisi bakımından oldukça yüksek bir besin maddesidir. Kalori değerlerinin oluşumundaki en önemli ögeler protein ve yağdır. Peynirde yağ oranının artmasıyla birlikte kalori değeri de artmaktadır. Tam yağlı tam sert peynirin 100 gramı 400 kalori iken, tam yağlı yarı sert 100 gram peynirin kalori oranı 350 kaloridir. 
  • Kolesterol Değeri: Peynirde kolesterol oranı çok düşük miktarda bulunur. Kolesterol oranı genellikle peynirin yağ oranı ile değişim göstermektedir. Bir peynirden alınan toplam kolesterol oranı %4 gibi bir paya sahiptir. 
  • Süt Yağının Değeri: Peynirin kalitesinin ve hoş kokularının artması amacıyla büyük önem taşıyan süt yağları oranı arttıkça sütün kokusu da o derece hoş olmaktadır. Bunun yanı sıra süt yağının sindirilmesi oldukça yüksektir. Peynirde sindire bilirlik oranı peynirin çeşidine göre %86 - %93 arasında değişebilmektedir. 
  • Protein Değeri: Proteinlerinin biyolojik değerleri yüksek olduğundan ötürü, besleyici bakımından da değeri yüksektir. Peynirde süt proteinlerden elde edilen kazein proteini bulunmaktadır. Bir bireydeki protein alımı yaşa, vücudun ağırlığına ve ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. 100 gramlık tip peynir günlük protein ihtiyacının %35'ini, sert tip peynirler ise %46'sını karşılayabilmektedir.
  • Vitamin Değeri: Peynirde, yağda çözünen A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin konsantrasyonları peynirin yağ oranına göre değişkenlik göstermektedir. Tam yağlı bir peynirdeki A vitamini %80'i geçmektedir. Bu sebeple peynir A vitamini bakımından oldukça önemli bir besindir. 
  • Mineral Değeri: Peynirde Magnezyum, Kalsiyum, Sodyum Klorür ve Fosfor mineralleri bulunmakta olup, bunlar içerisinde en önemlilere sahip olan Fosfor ve Kalsiyumdur. Kalsiyum oranı sütte yüksek olduğu gibi peynirde de bir hayli yüksektir. 100 gramlık yumuşak peynirler günlük kalsiyum ihtiyacının %50'sini, sert peynirlerden ise tamamını karşılamaktadır. 
  ]]>
  Çanakkale Peynir Helvası https://www.peynirler.gen.tr/canakkale-peynir-helvasi.html Tue, 25 Sep 2018 18:53:28 +0000 Çanakkale peynir helvası, Çanakkale'nin en meşhur tatlısıdır. Peynir helvası önceleri sadece Çanakkale'de yapılan bir tatlı iken, şimdilerde her ile ticareti yapılan harika bir lezzettir. Çanakkale peynir helvası, Ezine i Çanakkale peynir helvası, Çanakkale'nin en meşhur tatlısıdır. Peynir helvası önceleri sadece Çanakkale'de yapılan bir tatlı iken, şimdilerde her ile ticareti yapılan harika bir lezzettir. Çanakkale peynir helvası, Ezine ilçesinin meşhur tuzsuz koyun, keçi veya inek peyniri ile yapılabilir. Ezine peyniri yağlı ve eriyen yapısı ile muhteşem bir tatlı olan Çanakkale peynir helvasının olmazsa olmazıdır. Bu yöresel tatlının en önemli püf noktası yapımına başlanmasından sonuna kadar devamlı karıştırılmasıdır. Balıkesir'de höşmerim adıyla bilinen tatlıyla benzerlikler taşısa da Çanakkale peynir helvası bambaşka bir lezzettir. Çanakkale'de 100 yılı aşkın bir tarihi olan ve eskiden sadece yerinde yenilebilen bu tatlının, yaklaşık 30 yıldır diğer illere ticareti yapılmaktadır. 

  Çanakkale peynir helvası malzemeler:
  • 1 kilo tuzsuz yağlı koyun peyniri 
  • 1 adet yumurta sarısı
  • Yarım kilo toz şeker
  Çanakkale peynir helvası yapılışı: Yanmaz ve yapışmaz bir tencere içine peynir konur. Peynir eriyene kadar tahta kaşıkla ezilir ve altı kısık olacak şekilde devamlı karıştırılır. 1 adet yumurtanın sarısı tencerede eriyen peynirin üzerine eklenir. Peynir ve yumurta iyice karıştırılır. Daha sonra üzerine irmik dökülür ve sürekli tahta kaşıkla karıştırmaya devam edilir. Peynir ve irmik iyice karıştırılır. Un helvası yapar gibi sürekli karıştırılır. Bu karışımın üzerine toz şeker ilave edilir. Şeker eriyene kadar iyice karıştırılır. Helva birbirini tuttuğu zaman olmuş demektir. Porsiyonluk kaselere boşaltılır. Sıcak olarak veya soğuk olarak yenilebilir. Bu helva damak tadına göre üzeri kızarana kadar fırında pişirilir.
  ]]>
  Çeçil Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/cecil-peyniri.html Wed, 26 Sep 2018 11:03:31 +0000 Çeçil peyniri. Doğu Anadolu Bölgesinin kendine özgü peynir çeşidi olan çeçil peyniri veya civil  peyniri, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır yöresinde yağı alınmış sütten yapılan bir peynir türüdür. Birçok yöremizde şe Çeçil peyniri. Doğu Anadolu Bölgesinin kendine özgü peynir çeşidi olan çeçil peyniri veya civil  peyniri, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır yöresinde yağı alınmış sütten yapılan bir peynir türüdür. Birçok yöremizde şeklinden dolayı saçak peynir, tel peynir, dil peynir veya örgü peyniri olarak ta isimlendirilir. Çeçil peyniri özellik olarak iplik şeklinde görünümü olan, yağı alınmış sütten yapıldığından dolayı da az yağlı, yumuşak ve tuzlu bir peynirdir. El ile çekildiğinde Kolaylıkla liflerine ayrılabildiği gibi, renk olarak ta kaşar peynirine benzemektedir. Çeçil peyniri taze olarak tüketilmez, genel olarak tulumlara basılarak küflenmesi beklendikten sonra da tüketilebilir. Çeçil peyniri diğer peynirlere oranla mineral bakımından daha zengindir ve Ezine peyniri, Kars kaşarı, lor peyniri çeşitleri gibi kemik erimesini önleyici özelliği bulunmaktadır. Çeçil peynirinin bir diğer özelliği de mide rahatsızlıklarına ve sindirim sistemine iyi gelmesidir. Ayrıca çeçil peyniri kronik bronşiti önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Çeçil peyniri vücudun Ph seviyesini kontrol edip, yüksek oranda kalsiyum içermesinden dolayı da dişler için oldukça faydalıdır. Yağı alınmış sütten yapılmasından dolayı kolesterol oranı düşük olup, trans yağ asidi içermemesi sebebi ile de sağlıklı bir besindir.

  Çeçil peyniri alırken dikkat edeceğimiz hususlar  

  Çeçil peyniri alırken peynirin rengine, kokusuna ve tadına bakılmalı, peynirinin tadı hafif ekşi ve tuzlu olmasından dolayı, satın alınacak peynirin tadı acı veya çok ekşi, yakıcı derecede keskin kokulu ve çok tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir. Çeçil peyniri, hafif kirli sarımtırak ve iplik şeklinde bir peynir olup, çiğ sütten yapılmasından dolayı çeçil peynirinin pastörize olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Zira pastörize edilmemiş peynirden insanlara bulaşan ve halk arasında peynir hastalığı olarak bilinen brusella gibi hastalıkların olduğu unutulmamalıdır. Çeçil peyniri taze olarak değilde, küflenmesi beklendikten sonra tüketilebilen bir peynir çeşidi olmasından dolayı, küflü kısım iyice temizlenip peynir üzerinde küf kalıntılarından arındırıldıktan sonra tüketilmelidir. Çeçil peynirini ambalajlı olarak almanız durumunda, ambalajlı peynirlerin etiketlerine ve son kullanma tarihlerine çok dikkat edilmeli, pastörize olmayan veya son kullanma tarihi geçen peynirler kesinlikle alınmamalı tüketilmemelidir. Pazar gibi açık alanlarda herhangi bir hijyen önlemi alınmadan satılan peynirler kesinlikle alınmamalıdır.

  Çeçil peynirini saklama şekli 

  Çeçil peyniri bir çok markette hazır ambalajlı olarak bulabileceğiniz bir peynir çeşididir ve satın alındıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Çeçil peynirini asla buzluk ya da derin dondurucuya konulmamalıdır. Çeçil peyniri tuzlu bir peynir olmasından dolayı az tuzlu diğer peynirlere nazaran daha uzun süre bozulmadan dayanabilirse de, en güzeli çeçil peynirini havası alınabilen bir saklama kabında muhafaza etmek en doğru yöntemdir. Bu şekilde hava ile teması kesilmiş olur. Çeçil Peynirinin konulduğu kaba tat ve kokularının birbirine karışabileceğinden dolayı başka çeşit bir peynir konulmamalıdır. 
  ]]>
  Lor Peyniri Kalori https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-kalori.html Wed, 26 Sep 2018 17:36:33 +0000 Lor peyniri kalori, peynirin suyundan elde edilen bir peynir çeşidi olup, tuzlu peynir ve tuzsuz peynir olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Peynir çeşitleri arasında en az yağ ve kalori oranına sahiptir. Bu sebeple kahval
  Lor peyniri kalori, peynirin suyundan elde edilen bir peynir çeşidi olup, tuzlu peynir ve tuzsuz peynir olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Peynir çeşitleri arasında en az yağ ve kalori oranına sahiptir. Bu sebeple kahvaltıda peynir yerine, tatlı ve böreklerde harç olarak kullanılması açısından oldukça iyidir. Lor peyniri tuzu ve yağı bakımından olması gerekenin çok altında olduğundan sağlıklı bir besidir. Lor peyniri kalori miktarı bakımından 100 gramı 97 kcal gelmektedir. Yani bu da kalorisinin oldukça düşük olduğu anlamındadır. Lor peynirini düzenli olarak tükettiğiniz taktirde Parkinson ve Alzheimer hastalığı için doğal tedavi yollarından biridir. Bunun yanı sıra mide rahatsızlıklarına ve kemik erimesine iyi gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarına, tansiyon ve şeker hastaları olan bireylerin beyaz peynir tüketmesi yerine lor peyniri tüketmeleri daha uygundur. Çünkü beyaz peynir kalori bakımından oldukça yüksek besin değerleri bulunmaktadır. Fakat lor peyniri kalori miktarının düşük olması sebebiyle rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca lor peynirini hamilelikten ya da başka nedenlerden ötürü oluşan vücutları ödem toplamış bireylerinde tüketimine uygundur. Dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz, hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

  Diyette Lor Peyniri Kalori Miktarınca Tüketmek

  Kilosunu korumaya çalışan ve diyette olan bireyler hiçbir sıkıntıya girmeden ve hiç çekinmeden lor peyniri tüketebilirler. Diyette iken, vücut enerjisinin ve direncinin yerinde olması gerekmektedir. Bu sebeple kalorisi az ancak enerji verici besinler tercih etmemiz gerekiyor. Bunlardan biriside lor peyniridir. Lor peyniri diğer peynirlere oranla 200 kalori daha azdır. Bu sebeple diyette o öğünlük beyaz peynir alanlar, onun yerine lor peyniri tercih edebilirler. Beyaz peynirin miktarının iki katı kadar lor peyniri tüketilmektedir. 

  Kilo vermeye çalışırken dikkat edilmesi gereken bir husus da üretilen besinlerin kalori miktarının dışına çıkılmamasıdır. Diyette porsiyonlarınızı az tutup, daha çok çeşit yerseniz daha sağlıklı kilo vermiş olursunuz. Bu sebeple lor peyniri kalori miktarının dışında çıkmadan tüketiniz ki gün içerisinde kalorisi düşük olan başka besinlerde tüketebilesiniz. 

  Lor Peyniri Kalori ve Besin Değerleri (100 Gram)

  • Kalori: 97 kcal
  • Yağdan Ötürü Oluşan Kalori Miktarı: 38.6 kcal
  • Toplam Yağ: 4.29 gr
  • Toplam Karbonhidrat Miktarı: 3.39 gr
  • Tuz (Sodyum): 365 mg
  • Kolesterol: 16 mg
  • Şeker: 2.66 gr
  • Diyet Lifi: 0 gr
  • Protein: 11.15 gr
  • Su: 79.75 gr
  • Kalsiyum: 82 mg
  • Magnezyum: 8 mg
  • Fosfor: 158 mg
  • Demir: 0.08 mg
  • Potasyum: 103 mg
  • Çinko: 0.42 mg
  Yağlar
  • Doymuş Yağ: 1.720 gr
  • Trans Yağ: 0.905 gr
  • Tekil Doymamış Yağı: 0.760 gr
  • Çoğul Doymamış Yağı: 0.122 gr
  • Kafein: 0 mg

  Vitaminler

  • A vitamini: 36 mg
  • A vitamini: 140 Iu
  • B6 vitamini: 0.050 mg
  • Folik Asit: 12 mg
  • D2 ve D3 vitamini: 0.1 mg
  • D vitamini: 3.1 Iu
  • K Vitamini: 0 mg
  • E vitamini: 0.09 mg
  • B12 vitamini: 0.42 mg
  • B1 vitamini: 0.026 mg
  • B2 vitamini: 0.160 mg
  • B3 vitamini: 0.098 mg
  ]]>
  Sepet Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/sepet-peyniri.html Thu, 27 Sep 2018 11:37:33 +0000 Sepet Peyniri : Ege bölgesine ait olan nadide peynirlerden biri olan sepet peyniri;  örme sepet kalıplarıyla yapıldığı için sepet peyniri adını almaktadır. %80-90 inek sütü olmak üzere karışık sütlerden meydan Sepet Peyniri : Ege bölgesine ait olan nadide peynirlerden biri olan sepet peyniri;  örme sepet kalıplarıyla yapıldığı için sepet peyniri adını almaktadır. %80-90 inek sütü olmak üzere karışık sütlerden meydana gelir.Tuz miktarı oldukça az olan bir peynir çeşididir. 
  Kahvaltılarda, salatalarda, peynir tabaklarında kullanılan oldukça harika bir lezzet olan, sepet peyniri hasır örgülerden yapılan kalıplarla sepet şeklini alır. İçerisinde hiç bir koruyucu katkı maddesi ya da kimyasal madde bulundurmaz. Doğal maya ve süt ile hazırlanıp, geleneksel yöntemlerle tuzunu alması beklenir.

  Sepet Peynirinin Görünümü Nasıldır

  İsmini mayalanırken içerisine konulan sepetten aldığı gibi şeklini de hasırdan yapılmış sepetlerden alır.Dış görünüş itibariyle yaklaşık olarak kırk, kırk  beş santim çaplarındadır. Dış kısmı beyaz renkte olup, içeriye doğru sarımsı bir renk alır.

  Sepet Peyniri Nereye  Aittir

  Ülkemizin çoğu bölgesinde sepet  peyniri üreticiliği yapılmaktadır. Burhaniye, Cunda ve bir çok yer buna  örnektir. Ancak damaklarda eşsiz bir lezzet bırakan sepet peyniri Balıkesir yöresinde yapılmaktadır. Ayvalığın sepet peyniri lezzeti konusunda ün salmıştır.

  Sepet Peyniri Nasıl Yapılır

  Çoğunluğu inek sütü olmak üzere keçi, koyun sütünden yapılır. Pıhtı kısmına su dökülen sütler ısıtılır. Dip kısmına çöken peynir tortusu alınır, hasırdan örülmüş sepetlere aktarılır. Kesinlikle ve kesinlikle bastırılmaz, dinlenmesi beklenir. Yaklaşık olarak iki ay gibi bir sürenin sonunda iç kısmı Mihaliç peynirini andıran bir kıvamda olan sepet peyniri bir diğer adıyla kelle peyniri elde edilmiş olur.

  Sepet Peyniri Yapımı:

  Malzemeler:
  • 3 litre süt 
  • 1,3 çay bardağı kadar  sirke
  • 1,2 adet limon
  • 1,2 çay bardağı kadar peynir suyu
  • 2,3 çay kaşığı kadar tuz                                                                                                                                                        
  •  Tütsülemek için; 
  • 10 adet tane karabiber 
  • 2 çay kaşığı kadar ada çayı yaprağı 
  Sepet Peyniri  Yapımı:
  • Süt derin bir tencerenin içerisine alınır. Ağır ateşte kaynamaya başlatılır. 
  • Kaynama noktasına gelince içerisine limon suyu, sirke, peynir suyu, katılır. Bu malzemeleri ilave eder etmez süt kesilir. 
  • Süt kesildikçe çıkan parçalar alınıp, bir araya getirilir. 
  • Daha sonra sepet şeklinde bir kap içerisine koyulur. Hafifçe bastırılarak peynirde olan fazla suyun süzülmesi sağlanır. 
  • Aldığımız kap içerisinde şekil verilip, tuz serpilir. Üzerine şeklini alması için ağır bir tencere ya da güveç yerleştirilir. 
  • Ardından yaklaşık olarak 2 saat suyun süzülmesi beklenir. 
  • Ayrı bir kap içerisine alınan karabiber ve ada çayı yaprakları hafif bir şekilde yakılır. 
  • Yaktıktan hemen sonra üzeri streç filmle örtülür.
  •  Daha sonra dinlendirdiğimiz sepet peyniri bu kap içerisine alınır.
  •  Mümkün olduğunca az hava kaçağı için üzeri hemen streç filmle kapatılır. 
  • Yaklaşık olarak bir saat bu şekilde dinlendirdikten sonra dilimleyip kahvaltı ve salatalarda tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Fransız Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/fransiz-peyniri.html Fri, 28 Sep 2018 08:34:01 +0000 Fransız Peyniri; Peynir bir süt ürünüdür. Kâh içine yoğurt katılarak kâh maya katılarak yapılır. Ama konu Fransız peyniri olunca iş değişir tabi. Çünkü mutfaklarıyla ünlü Fransızlar peynirleri ile de oldukça n Fransız Peyniri; Peynir bir süt ürünüdür. Kâh içine yoğurt katılarak kâh maya katılarak yapılır. Ama konu Fransız peyniri olunca iş değişir tabi. Çünkü mutfaklarıyla ünlü Fransızlar peynirleri ile de oldukça nam salmışlardır. Peynir severler için Fransız peynirleri tabiri caizse adeta cennet konumundadır.

  Başlıca Fransız Peynirleri

  Rokfor (Roquefort), Dünyanın en ünlü peynirleri arasında yer almaktadır. Mavi ve küflü bir peynir türüdür. Köyün sütünden yapılmaktadır. İştah kabartan farklı bir lezzete sahip bir peynir türüdür. Amerika'da bu peynir en çok salatalarda tercih edilmektedir.

  Bri (Brie), Tatlı yapımında kullanılan bir peynir türüdür. Fransızların en ünlü peyniri olma özelliğine de sahiptir. Bu yüzden peynir kraliçesi olarak ta anılmaktadır. Üretim olarak büyük tekerlek yani yuvarlak biçimdedir. Yüzeyi kahverengi alıyorsa bilin ki en yoğun tadı alınacak zaman demektir. Fransızlar bunu her nedense tahta bir kutu içinde muhafaza edilmesi gerektiğini önermişlerdir. Oda sıcaklığında krakerlerle birlikte servis edilmesi tavsiye edilmektedir. Sebebi ise aromalı bir tada sahip olduğundan.

  Kamamber (Cambert), İnek sütünden yapılan küflü bir peynir türüdür. Bu peynir de tatlı yapımında kullanılan bir peynir türüdür. Yumuşak ve kaymak kıvamında bir peynir türüdür. İlk defa Normandiya'da Marie Fontaine adında bir kadın tarafından yapılmıştır. 

  Çevr (Chevre), Yapımında keçi sütü tercih edilmektedir. Pek çok geometrik şekilde üretilmektedir. İstenilen sertlikte üretilmektedir. Yumuşak, krema kıvamı ve sert. Tatlı yapımı ve yemek öncesi içilen içki yanında meze olarak değerlendirilmektedir. 

  Rachelette, Eriyen bir peynir türüdür. Ve Dünyada eriyen peynirin en meşhurdur. 

  Livarot, Normandiya'da Livarot kasabasında yapıldığından dolayı bu ismi almıştır. İnek sütünden yapılan bir peynir türüdür. Keskin kokusu ve tadı vardır. 
  ]]>
  Evde Lor Peyniri Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/evde-lor-peyniri-nasil-yapilir.html Fri, 28 Sep 2018 15:07:03 +0000 Evde lor peyniri nasıl yapılır, evde lor peyniri yapmak peyniri günlük ve taze tüketmek açısından daha sağlıklıdır. Lor peynirin faydaları saymakla bitmiyor. Kalsiyum ve proteini en fazla olan peynir türüdür. Vücut için çok Evde lor peyniri nasıl yapılır, evde lor peyniri yapmak peyniri günlük ve taze tüketmek açısından daha sağlıklıdır. Lor peynirin faydaları saymakla bitmiyor. Kalsiyum ve proteini en fazla olan peynir türüdür. Vücut için çok vitaminli olan lor peyniri bağışıklık sistemini güçlendirir. Bununla birlikte tansiyon hastalarının tuzsuz olduğu için tercih ettiği peynir çeşididir. Sporcuların ve diyet yapan kişilerin listesinde yerini alan lor peynirini çocuklara rahatlıkla yedirebiliriz. Kemikleri güçlendiren ve kansere karşı vücudu koruyan ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen lor peyniri vücuda çok faydası olan vitamin ve protein zengini bir peynirdir. 

  Üstelik çoğu kişi evde lor peyniri nasıl yapılır veya püf noktaları nelerdir diye merak ederler. Evde lor peyniri yapmak oldukça kolay ve masrafsızdır. Evde yapılan lor peyniri poğaça, pasta veya börek yapımında kullanarak güzel sunumlar yapılabilir. Ayrıca makarna içinde, kahvaltı sofralarında ve bazı salata türlerinde tercih edilen peynir çeşitleri arasında yer alır.

  Evde lor peyniri nasıl yapılır, gerekli malzemeler nelerdir
  • 2 kilo süt
  • 1 kahve fincanı limon suyu 
  • 1 çay kaşığı tuz
  Yapılışı nasıldır

  Önce sütü tencereye koyup altını açın, sütü ısıtın tam kaynama noktasına geldiği aşamada üzeri kaymak kapladığı anı yakalayın. Tam kaynamaya başladığı an iyice ısındığı aşamada içerisine bir kahve fincanı hazırladığınız limon suyunu ekleyin. Eğer istiyorsanız bir çay kaşığı tuzu ilave edin. Sonra 3 veya 4 dakika karıştırın. Bu sırada sütün iyice topaklaşıp, ayrıştığını fark edeceksiniz. Sütün altını kapatıp 3 saat kadar bekleyin. Sonra sütün suyunu süzüp, topaklaşan parçaları temiz bir tülbent alıp iyice suyunu sıkarak çıkarın.Tülbenti iyice sararak bir süzgeç içine bırakın. İyice süzüldükten sonra tülbentten çıkarıp bir saklama kabına koyun. Bir Hindistan cevizi büyüklüğü kadar peynir olmuştur. Çok hassas olduğu için dolapta muhafaza edilmesi gerekir. Eğer hemen tüketilmeyecekse buzdolabı kalıplarına dondurularak korunması gerekir.

  Süzülen suyu asla dökmeyin. Çok sağlıklı bir sudur. Peynir altı denilen bu suyu çorbalara veya hamur işleri için kullanabilirsiniz. Hemen kullanmayacaksanız kavanoza koyup dolapta bırakabilirsiniz. Lor peyniriniz hazırdır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Örgü Peynir https://www.peynirler.gen.tr/orgu-peynir.html Sat, 29 Sep 2018 01:46:13 +0000 Örgü peynir,  Görsel açıdan da oldukça farkı ve lezzetli bir peynirdir. Örgü peyniri aslında Diyarbakır'ın Karacadağ  yöresine ait meşhur bir peynir çeşididir. Diyarbakır ve çevresinde salamura olarak zamanında yapılır Örgü peynir,  Görsel açıdan da oldukça farkı ve lezzetli bir peynirdir. Örgü peyniri aslında Diyarbakır'ın Karacadağ  yöresine ait meşhur bir peynir çeşididir. Diyarbakır ve çevresinde salamura olarak zamanında yapılır ve bütün bir yıl boyunca yenilir. Günümüzde sadece bu bölgelerde değil tüm market raflarında da bulmak mümkündür. Ancak geleneksel olan örgü peynirini Diyarbakır dan alıp yemek daha farklıdır. 

  Ayrıca örgü peyniri diğer peynirlerden bir  farkı da salamura olarak olgunlaştırılması ve uzun bir süre saklanabiliyor olmasıdır. Evde de örgü peyniri biraz uzun ve zahmetli de olsa yapılabilmektedir.

  Örgü peyniri yapmak için gerekli olan malzemeler; 
  • 5 litre süt(açık taze süt)
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 150 milim ev yoğurdu 
  • 1 çay bardağı salamura tuz
  • 5 litre su
  Örgü peynirinin yapılışı; 

  Öncelikle örgü peynirini yapmak için sütçüden veya köyden aldığımız sütü büyük boy bir tencereye koyup ocağın altını yakıyoruz. Yoğurt mayalama kıvamına geldiğinde sütün altını kapatıyoruz. Daha sonra ev yoğurdumuzu çatal yardımı ile pürüzsüz hale gelene kadar çırpıyoruz. Çırptığımız bu karışımı sütün ortasını aralayıp döküyoruz. Daha sonra bir çay kaşığı yoğurt mayasını dokuz çay kaşığı su ile sulandırıp iyice çırpıyoruz. Hazırladığımız bu mayayı da aynı şekilde sütün ortasını aralayıp döküyoruz ve bir kaşık yardımı ile hafifçe karıştırıyoruz. Son olarak ta mayalamış olduğumuz sütün üzerini iyice kapatıyoruz ve ortalama bir saat kadar bu şekilde bekletiyoruz. 

  Örgü peyniri yapmak için süt yoğurt kıvamına gelmiş ise bir kepçe yardımı ile süzgece  döküp suyunun süzülmesini sağlıyoruz. daha sonra bu karışımı avucumuzun içerisine alıp sıkarak iyice sıkıyoruz. Bu işlemi tüm malzeme bitene kadar tekrarlıyoruz. Diğer bir yandan da büyük boy bir tencereye beş litre su ve bir çay bardağı salamura tuz koyup ortalama 40-45  derece sıcaklığa gelene kadar kaynatıyoruz. Daha sonra ısıtılan bu suyun üzerine bir süzgeç yerleştiriyoruz. Yerleştirdiğimiz bu süzgeç' in içerisine önceden hazırladığımız  örgü peynirlerini portakal büyüklüğü parçalar halinde tek tek süzgece yerleştirip bir kaşık yardımı ile eziyoruz. Daha sonra eriyen peynirlere örgü şeklini vererek soğuk suya batırıp çıkarıyoruz. Bu işlemi tüm peynirler bitinceye kadar tekrar ediyoruz. 
  ]]>
  Beyaz Peynir Çeşitleri https://www.peynirler.gen.tr/beyaz-peynir-cesitleri.html Sat, 29 Sep 2018 04:07:14 +0000 Beyaz Peynir Çeşitleri, Kahvaltıların baş tacıdır. Kökeni oldukça eskiye dayanan bir besin maddesidir. Türkiye'de tüketimi oldukça yaygındır. Böreklerde, salatalarda, mezelerde sıkça kullanılır. Oldukça çeşitlidir. Her Beyaz Peynir Çeşitleri, Kahvaltıların baş tacıdır. Kökeni oldukça eskiye dayanan bir besin maddesidir. Türkiye'de tüketimi oldukça yaygındır. Böreklerde, salatalarda, mezelerde sıkça kullanılır. Oldukça çeşitlidir. Her birinin ayrı bir lezzeti vardır. 

  Beyaz Peynir Çeşitleri

  Ezine peynir: Çanakkale ilinin bir ilçesi olan Ezine'den ismini almıştır. En iyi, en lezzetli ve en kaliteli beyaz peynir çeşitleri arasındadır. Ezine peyniri alırken en iyi seçim sarı olanıdır.

  Hatay peyniri: Hatay iline özgü bir peynir çeşididir. Oldukça lezzetli ve sık tercih edilen bir peynirdir. Ayrıca Hatay iline özgü künefenin de lezzet kaynağıdır.

  Süzme peynir: Diğer peynirlerden farkı sütün kesilmeye bırakıldıktan sonra süzülmesidir. Oldukça lezzetli bir beyaz peynir çeşididir. Kahvaltılarda keyifle yenen bu peynir ekmek üstüne de kolayca sürülür.

  Tam yağlı beyaz peynir: Kahvaltıların sembolüdür tam yağlı beyaz peynir. Ana yemeklerde de sıkça kullanılır. Makarnalarda, salatalarda, böreklerde ve bir yemekte kullanılan bu peynir kullanıldığı her yiyeceğe lezzet katar.

  Otlu peynir: Van yöresine özgü bir peynir çeşididir. İnek ve keçi sütünden üretilir. Doğu Anadolu da yaygın şekilde bulabiliriz. Dağlardan toplanan şifalı otlar ile hazırlanan bir peynir çeşididir. Çok lezzetli ve oldukça uzun süre saklanabilen bir beyaz peynir çeşididir.
  ]]>
  Basma Peynir Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/basma-peynir-nasil-yapilir.html Sun, 30 Sep 2018 02:23:00 +0000 Basma Peynir Nasıl Yapılır, peynir, sütün içerisine ya yoğurt ya da peynir mayası katılarak elde edilen fermente ürünüdür. Yani bir süt ürünüdür. Basma peyniri hayvan postu, özellikle de keçi derisine basılan ve Türkiye Basma Peynir Nasıl Yapılır, peynir, sütün içerisine ya yoğurt ya da peynir mayası katılarak elde edilen fermente ürünüdür. Yani bir süt ürünüdür. Basma peyniri hayvan postu, özellikle de keçi derisine basılan ve Türkiye'nin çeşitli yörelerinde yapılan peynire verilen ismidir. Tulum peyniri olarak ta ifade edilir. 

  Basma Peynir Nasıl Yapılır
  • Çiğ süt bir bez parçası yardımıyla süzülür.
  • Sıcaklığı el ile kontrol edilir.
  • Mayalama soğuk hava ise 27-41 C, sıcak hava ise 28-39 C aralığında olmalıdır.
  • Süt süzüldükten sonra 20 lt. süte 1 kaşık peynir kültürü olan rennet yavaş yavaş eklenir.
  • Sütün mevcut sıcaklık korunması için kap çevresine örtü örtülür. 
  • 1,5-2 saat sonra pıhtı oluşmaya başlar. Ele yapışmaz kıvam olması lazım.
  • Oluşumu tamamlanan pıhtı kepçelerle torbalara alınır. 
  • Peynir altı suyu alındıktan sonra pıhtı teknelere alınır ve yoğurma başlar. 
  • Daha sonra tulum içerisine doldurma işlemi başlar.
  • Tuz eklenir ve iyice bastırılır. Hava kalmaması sağlanır.
  • Bir miktar tuz peynir üstüne ve tulum ağzına serpilir. 
  • Olgunlaşma sürecinde belli sıcaklıkta 3-6 ay kadar bekletilir.
  Olgunlaşma esnasında küfler gelişerek peynire orjinal tadının verilmesini sağlar. Buda yüksek nem sayesinde olmaktadır. Olgunlaştırma suresi için ya mağara ya obruk ya da soğuk hava depolarında bekletilir. Yapıldığı yöreye özgü isim alır. Elazığ tulumu, Erzincan tulumu, Ege Tulumu gibi. 
  ]]>
  Yağsız Süzme Peynir https://www.peynirler.gen.tr/yagsiz-suzme-peynir.html Sun, 30 Sep 2018 06:27:37 +0000 Yağsız Süzme Peynir; Peynirler yağlı veya yağsız olan her türlü sütten yapılabilir. Peynir içindeki yağ oranı elde edildiği hayvan sütünün yağ oranına ve işleme sırasında oluşan yağ kaybına göre değişir. İşlenme Yağsız Süzme Peynir; Peynirler yağlı veya yağsız olan her türlü sütten yapılabilir. Peynir içindeki yağ oranı elde edildiği hayvan sütünün yağ oranına ve işleme sırasında oluşan yağ kaybına göre değişir. İşlenme sırasında yağın bir kısmı peynirin alt suyunda kalır. Özellikle peynirde pıhtının kesilme ve karıştırma şekli peynirde kalan yağ oranında etkilidir. Yağların en önemli özelliklerinden biri yağda eriyen vitaminleri (A, D, E, K) bulundurur. Bu yüzden herhangi süt veya süt ürününde yağ oranın artması bu vitaminlerin de artışını gösterir. Peynir karbonhidrat yönünden zengin bir kaynak değildir. Karbonhidrat miktarının düşük olması diyet yapanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Peynirlerin ana maddesi proteinlerdir. Proteinlerden en önemlisi kazeindir. Kazein proteini oksijen, hidrojen, azot, kükürt ve fosfor mineralleri bakımından zengin yapıya sahiptir. Peynirlerin kalori değeri içerisinde bulundurdukları yağ oranı ile doğru orantılıdır. Tam yağlı peynirlerde 400-450 kcal, yarım yağlılarda ise 250-300 kcal ve yağsız peynirlerde 200-250 kcal arasındaki değerlerdedir. 

  Yağsız Süzme Peynir ve Yapılışı;
  • Pastörize edilmiş sütü derin bir kaba boşaltıp, 50 derece sıcaklığa kadar ısıtılır. 
  • Sütü ocak üzerinden aldıktan sonra içerisine sirke ilave edilip bir kaç dakika karıştırılır.
  • Elde edilen karışımı oda sıcaklığında yarım saat bekletilir.
  • Karışımı içerisine süzme bezi serilmiş kevgire boşaltarak 10 dakika süzülmeye bırakılır.
  • Süzme bezini toplayarak içerisinde bulunan peynir kesiğini ortalama 5 dakika kadar soğuk suya tutulur. Su ile peyniri tamamen ayırmak için bezi iyice sıkmalıyız. 
  • Elde edilen peynir kesiğini geniş bir kaba koyarak, üzerine tuz ilave edilip küçük parçalar haline getirilir. 
  • İsteğinize göre üzerine krema hazırlayıp dökünüz. Yağsız süzme peynir hemen tüketime hazır hale gelmiştir. 
  ]]>
  Peynir Nasıl Mayalanır https://www.peynirler.gen.tr/peynir-nasil-mayalanir.html Sun, 30 Sep 2018 20:36:55 +0000 Peynir nasıl mayalanır; peynir mayalamak sanıldığı kadar zor değildir. Gerekli malzemeler elinizin altında olduktan sonra geriye kalan tek şey püf noktalara harfiyen uymak olacaktır. Peynir yapmanın püf noktası pastorize değil s Peynir nasıl mayalanır; peynir mayalamak sanıldığı kadar zor değildir. Gerekli malzemeler elinizin altında olduktan sonra geriye kalan tek şey püf noktalara harfiyen uymak olacaktır. Peynir yapmanın püf noktası pastorize değil sokak satıcısından süt almaktır. Pastorize sütten peynir olmaz. Olsada aşırı yumuşak olur. 

  Peynir mayalamak için malzemeler:
  • 10 kilo doğal süt
  • 3 kapak peynir mayası
  • 150 gr. kaya tuzu
  Peynir nasıl mayalanır

  10 litre süt büyükçe bir tencerenin içine dökülür. Peynir yapılacak süt kaynatılmadan pastorize edileceği için 75 dereceye kadar ısıtılır. Kaynarsa sütün içerisindeki vitamin ve mineraller öleceğinden verimi azalır. Kısık ateşte süt ısıtılır ve süt 75 derece sıcaklığa ulastıktan sonra 10-15 saniye kadar pastorize olması için bekletilir. Dibi çabuk tutacağından sütü devamlı karıştırmak gereklidir. Sıvı derecesi ölçüm cihazıyla sütün derecesi ölçülür. Süt soğumaya bırakılıp 48 derece olunca içine 1 bardak yoğurt eklenir ve iyice karıştırılır. Süt mayalanması için 37 derece sıcaklığa düştüğünde peynir mayasından 3 kapak süte eklenir. Kesilmeye başlayan süt yavaş yavaş karıştırılır. 5-10 saniye ileri ve geri çok nazik hareketlerle karıştırmaya devam edilir. 1 saat sonra uygun bir bıçakla karelere ayrılır. Sonra jöle kıvamındaki peynir bir bez yardımı ile süzülür. İyice süzüldüğünde lülbent bezle iyice kalıp şeklinde sıkıştırılır ve üzerine uygun bir ağırlık konur. Peynirler 4 saat kadar bekletilir. İri kaya tuzundan salamura hazırlanır. 1 lite suya 150 gr. tuz eklenir ve bu karışımın içine yaptığımız peynirler konur. 

  Peynir nasıl mayalanır; peynir mayalamada en önemli nokta salamura süresidir. Çiğ sütten peynir yapıldığında olgunlaşması beklenmelidir. Salamurada bekletilen peynir olgunlaştıktan sonrası tüketilmelidir. Aksi taktirde Malta humması gibi hayvandan insana bulaşan öldürücü hastalığa yakalanma oranı çok yüksektir. Bu riske girmemek için süt kaynatılarakta peynir yapılabilir.
  ]]>
  Peynir Altı Suyu https://www.peynirler.gen.tr/peynir-alti-suyu.html Sun, 30 Sep 2018 22:54:20 +0000 Peynir altı suyu, peynir yapıldığı zaman peynirin süzülmesinden sonra süzülen suya verilen isimdir. Protein bakımından zengin olan bu su, daha önceki zamanlarda yiyecekleri korumak amacıyla icra edilirdi. Özellikle alışveri Peynir altı suyu, peynir yapıldığı zaman peynirin süzülmesinden sonra süzülen suya verilen isimdir. Protein bakımından zengin olan bu su, daha önceki zamanlarda yiyecekleri korumak amacıyla icra edilirdi. Özellikle alışveriş yaptığımız marketlerde birçok üründe peynir altı suyu kullanılmıştır. Çünkü peynir altı suyunun ürünlere katılmasının sebebi ise, ürünleri protein açısından zenginleştirmektedir. Birçok sporcu peynir altı suyunu protein sağladığı için olarak kullanmaktadır. Peynir altı suyu doğal şartlarda üretimi gerçekleştirdiği için, içerisinde bulunan probiyotik madde sayesinde sindirim sisteminin problemlerini ortadan kaldırır. 

  Peynir altı suyu nasıl yapılır

  Peynir altı suyu elde etmek için ilk önce peyniri yapmak gerekir. Bunun için sütü mayalamak gerekir. Normal olarak kullanılacak çiğ süt market raflarında da elde edilebilir, ama doğal süt kullanılması peynir altı suyu daha farklı daha kaliteli yapacaktır. Yani mümkün mertebede doğal süt kullanmak gerekir. Kefir ile peynir altı suyu elde etmek için çok kullanışlı ve faydalı bir süt ürünüdür. Kefir, inek veya keçi sütünden özel olarak maya mantarı ile hazırlanan ve hafif ekşimsi bir tadı olan içecektir. Bu durumda kefir, sütün içine katılarak mayalanır ve güzel sonuçlar elde edilir. Bu işlemlerin ardından süt kesildikten sonra peynir oluşmaya başlar ve sütün plazma kısmında peynir altı suyu olarak peynirden ayrılmaya başlar. Bu durumda değişik renk olmasından dolayı peynir ile peynir altı suyunun ayırt etmek zor değildir.. Peynir altı suyunun tüketimi mevsimden mevsime değişmektedir. Örneğin, yaz aylarında 3 gün olurken kış aylarında ise 5 gün kadar buzdolabında muhafaza edilmesinin ardından tüketilebilir. Bundan sonraki süreçte peynir altı suyunu peynirden ayırt edebilmek için mayalanmış olan peyniri tülbent yardımıyla süzülür. Bu şekilde peynir altı suyu oluşur. Bazı kişiler ekşi peynir altı suyu yapmak isterse, bu işlemlerde olduğu gibi sütle beraber limon ve doğal sirke ekleyebilir.

  Peynir altı suyu ile zayıflama

  Yukarıdaki yazımızda peynir altı suyunun zengin bir protein özelliğine sahip olduğunu söylemiştir. Bundan dolayı kas dokularının hacmini ve kütlesini yükseltip, metabolizma hızını arttırmaktadır. Zaten metabolizma hızı arttığı zaman vücutta yağ yakımı fazlalaşır. Bu da kilo verme ve zayıflama anlamına gelmektedir. Peynir altı suyunun, bu durumda tok tutucu etkisi ile beraber iştahı kesen içecekler arasındadır. Bu özelliği ile beraber hem besleyici olup hem de açlığı bastıran etkiye sahip olduğundan diyet listelerinde eklenen bir içecek özelliği taşımaktadır.

  Peynir altı suyunun faydaları

  • Sürekli spor yapan kişilerin peynir altı suyunun proteinden faydalanmaları
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkların önüne set çeker.
  • Hormon düzenleyici etkisinin olmasıyla beraber, kadınlarda hormon dengesizliklerini ve östrojenin daha az salgılanması gibi hastalıklara faydalı gelmektedir.
  • İçerdiği kalsiyum sayesinde iskelet ve kas sistemini güçlendirir ve eklemler üzerinde kemik erimesi gibi problemleri ortadan kaldırır. Kadınlar için doğal bir çözüm kaynağı taşımaktadır.
  • Diyabet hastaları için çok yararlıdır.
  • Kolesterolü düşürür ve tansiyon hastalıklarına iyi gelir.
  • Peynir altı suyunun en önemli faydası ise ölümcül hastalık olan kansere karşı önleyici etkisinin olmasıdır.
  • Mide şişkinliklerine ve problemlerine çok faydalı gelmektedir. Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı önlemektedir.
  • Yaşlanmayı önleyici etkisi mevcuttur. Bu yüzden kozmetik sektöründe yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır.
  • Doğal bir antibiyotik özellik taşıyarak, vücut içerisinde mikrop oluşumlarını önler.
  • Kadınların en büyük sorunlarından biri olan rahim ve göğüs hastalıklarını ve erkeklerde ise prostat kanserinin riskini azaltmaktadır.
  • Zehirlenmelere karşı tedavi edici özellik taşır.
  • Obeziten kaynaklanan kilo sorunlarına fay]]> Lor Peyniri Yapımı https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-yapimi.html Mon, 01 Oct 2018 06:49:10 +0000 Lor peyniri yapımı; lor peyniri  yağ oranı düşük ve Protein bakımından çok zengin bir çeşit peynirdir. Sporcuların ve diyet yapanların sıkça tükettiği ve çoğu insanın kıymetini bilmediği lor peyniri börek ve poaçalara Lor peyniri yapımı; lor peyniri  yağ oranı düşük ve Protein bakımından çok zengin bir çeşit peynirdir. Sporcuların ve diyet yapanların sıkça tükettiği ve çoğu insanın kıymetini bilmediği lor peyniri börek ve poaçalara lezzet katar. Süt ve sütten elde edilen ürünler içinde protein bakımından en zengin ürün lor peyniridir.

   Lor peynir için malzemeler: 
   • 5 litre süt
   • 5 adet limon
   Lor peynir yapılışı: 

   5 litre süt kaynatılır. Üzerinden kaymağı alınmalıdır. 5 adet limon sıkılır. Kaynayan süte  limon suyu eklenir ve ocağın altı kapatılır. İyice karıştırılır. 3 dakika bekletilir. Temiz bir beyaz beze kesilen süt dökülür ve süzülür. Üzerine ağırlık yapacak uygun bir nesne koyulur. Ertresi gün yenilebilir kıvama gelir. Yapılan lor peyniri buzdolabında muhafaza edilmelidir.

   Lor peyniri yapımı; 

   En basit peynir yapma şeklidir. Mutfağa hiç girmemiş birisi bile kolayca lor peyniri yapabilir. Lor peynirinde yumurtadan daha fazla protein vardır. Protein ise vücudumuzun yapı taşıdır. Emziren annelerin, gelişme çağındaki çocukların, kemik erimesi rahatsızlığı olanların her gün lor peyniri tüketmesi gereklidir. Kemikler, dişler ve kaslar için gerekli protein ihtiyacını günlük yenilen 4 kaşık lor peyniri karşılar. Lor peyniri yapılmasının ardından süzülen peynir altı suyu poaçalarda, keklerde, hamur işlerinde, çorbalarda kullanılabilir. Ayrıca bu peynir altı suyu içilebilir.
   ]]>
   Light Peynir https://www.peynirler.gen.tr/light-peynir.html Mon, 01 Oct 2018 11:48:09 +0000 Light peynir belirli bir gramda ve plastik ambalajlarda satışa çıkarılmıştır. Beyaz peynir, kaşar peynir ve tam yağlı peynirlere göre light peynir daha az yağlı ve daha az tuz içerir. Genelde peynirler birer kalsiyum depo Light peynir belirli bir gramda ve plastik ambalajlarda satışa çıkarılmıştır. Beyaz peynir, kaşar peynir ve tam yağlı peynirlere göre light peynir daha az yağlı ve daha az tuz içerir. Genelde peynirler birer kalsiyum deposu olarak anılırlar. Light peynirler fabrikalarda özel tekniklerle el değmeden üretilip 200 yada 250 gramlık paketler halinde üretilirler. Light peynirler ismindende anlaşılacağı gibi kalorisi düşük veya azaltılmış ürünlerdir. Bu light peynirler öncelikle diyabet hastası olanlar için üretilmiştir. Light peynirlerin içerisinde doğal tatlandırıcılar ve  yağ yerine yağa benzeyen maddeler konur. Ve bu şekilde peynirler düşük kalorili yani light olur.

   Light peynirin kalorisi ne kadardır

   Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan light peynirler buzdolabından ilk çıkarılan ürün haline gelmiştir. Light peynir domates, simit, zeytin ve çayın yanında olmazsa olmaz harika bir alternatiftir. Sürekli diyette olan insanların kibrit kutusu büyüklüğündeki ölçüsü ile bir türlü light peynirine doyamayan insanlar vardır. Beyaz peynir ve diğer bazı peynir çeşitlerinde fazla yağ ve tuz olduğu için insanlar daha farklı arayış içerisine girmişlerdir ve sonuçta light peynirini bulmuşlardır. Böreklerin pastaların,keklerin ve makarnaların vazgeçilmezi olan peynirler hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Koyunların ve keçilerin sütünden yapılan peynirlerin tadı ineklerine göre daha lezzetlidir. Krem peynirler ineklerin peynirlere göre %50 daha az yağlı ve %30 kadar azaltılmış kalorilidir. Krem peynirlerinde bolca tuzun kullanıldığı ve yüksek kalorili peynirlerin yan ürünleri olarak sanayi tarafından uydurulmuş ürünlerdir. Light peynirlerde 30 yada 35 gram yani hemen hemen bir kibrit kutusu büyüklüğündeki peynirde 179 kalori bulunur. 

   Light peynirinin karpuz ile olan yakınlığı

   Light peynir ve üçgen peynir birbirlerinin aynıdır light demek düşük kalorili diyet firmalarının bir noktada buluşturan platformudur. Krem peynir içerisinde 165 karbonhidrat 75 gram protein 2.1 yağ ve 1.60 gram kalsiyum içermektedir. Krem peynirinin içerisinde ortalama olarak 1 diliminde 56 kalori vardır. Karpuz ve peynir ikilisini sevmeyen yoktur. Bunların ikisi kardeş gibidirler. Ve bu iki ürününde zayıflamada oldukça yararlı olduğunu biliyoruz. Çünkü karpuzun yüzde doksanının sıvı olmasından dolayı midede büyük bir bölümü doldurarak daha az yemek yemenizi sağlar. Aynı zamanda 
   light peynirler sindirimi kolaylaştırdığı için metabolizmanızı çalıştırır Buda sizin hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. 

   Light peynirleri sağlık açısından nelere iyi gelir

   Light peyniri sağlık açısından birçok şeye iyi gelmektedir bunların arasında ilk önce saçlarının dökülmesini durdurur ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Hafızayı güçlendirir ve dikkat dağınıklığını önler. Görmeyi sağlar ve kataraktın oluşmasını önler. İçerisinde bulundurduğu aminoasit sayesinde beyin gelişimine katkı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Dişleri korur ve kemik erimesini önler. Aynı zamanda gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasını sağlar. Ve ani gelişen ülseri önler. Aynı zamanda bronşite iyi gelir ve tansiyonu düşürür ve son olarakda sindirimi sistemini iyi çalıştırdığı için light peynir zayıflamaya yardımcı olur. 
   ]]>
   Feta Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/feta-peyniri.html Mon, 01 Oct 2018 23:36:52 +0000 Feta Peyniri: Orijini Yunanistan’ a ait, yüzde 70 koyun ile  yüzde 30 keçi sütünden yapılan  "feta” adıyla tescilli ve mevzuat ile hakları korunarak, Avrupa ülkelerinde satılan bir peynir çeşididir. Bu peynirin ol Feta Peyniri: Orijini Yunanistan’ a ait, yüzde 70 koyun ile  yüzde 30 keçi sütünden yapılan  "feta” adıyla tescilli ve mevzuat ile hakları korunarak, Avrupa ülkelerinde satılan bir peynir çeşididir. Bu peynirin olgunlaşma süreci en az 3 ayı bulur. Bu peynir türü, taze sıkılmış olan lor peynirin tuzlu suya konulmasıyla yapılır. Taze çıkmış yaz meyveleri ile çok güzel giden Feta peyniri, kıvam olarak çıtır peynirden orta derece kreme kadar değişen, keskin bir tadı olan ve nemli beyaz peynir türü olarak çok ünlüdür.

   Bu peynir zeytinyağlı kızartmalardan, salatalara, sandviçler ile ayrıca, Tacos ve diğer Meksika mutfağında Cotija yerine kullanılmaktadır. 

   Feta Peynirinin Yapılışı: 

   Yunanlı peynir üreticileri feta peyniri yapımına ilk olarak, önceden belirlemiş oldukları koyun ya da ineğin sütünü mayalayarak başlar. Feta peynirin yapımı için kullanılan sütün lezzeti, sütü sağlayan hayvanın nerelerde otladığıyla doğru orantılıdır. Hayvanın otlatıldığı yer, kullanılacak sütün inek mi yoksa koyundan mı olduğu, sütteki yağ oranı, peynirde kullanılacak mayanın türü,  kullanılan tuz miktarını dahi etkiliyor.

   Süt kalıplarda mayalanıp, hidrolik pres ile sıkarak suyu süzülür bu işlemden sonra peynirin içinde kabarcık bulunduran boşluklar olmaz. Feta peynir iyice sıkıştırılır ve süzülerek tuzlu suya batırılır. Bu işlemden de geçirildikten sonra, peynir dinlendirilmeye bırakılır.

   Feta Peyniri dinlendirme ofislerinde en az 3 ay bekletilerek olgunluğa erme sürecini tamamlar. Bu süreç sona erince feta peynirinin paketlenme işlemi yapılarak, tüketilmek üzere piyasaya verilir.

   Feta Peynirinin Mutfaktaki Yeri: 


   Dünyada beyaz peynir üretimi denilince akla ilk olarak Yunanistan da üretilen bu feta peyniri gelir. Yunanistan’ da, yılda yaklaşık 115 bin ton olarak üretilen feta peyniri, yüzde 85 gibi bir oranda birçoğunu kendi ülkelerinde tüketilir. Bu peynir bilhassa yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları tarafından da çok sık tercih edilen lezzetli bir peynirdir.

   Feta peyniri çok fazla yağlı bir içeriğe sahip olmadığı için mutfaklarda birçok yemeklerde kullanılabilmektedir. Her türlü kızartma ve sandviçler, sebzeli tostlar ve omlette ufaltılıp kullanılır. Bundan başka yeşil salataların içerisine küp şeklinde doğranarak da tüketilir. Sabah kahvaltılarında ve ayrıca kızartarak kullanabiliriz, makarnada da sıkça kullanılır. Çok doyurucu ve çok lezzetli bir tadı vardır.

   Bu peyniri Türkiye’de de bulup yemeklerinize lezzet katmak için kullanabilirsiniz. Değişik peynirleri denemek ve peynirden güzel soslar hazırlamak isteyenlerin mutlaka feta peynirini denemesi gerekir. 

   ]]>
   Peynirin Faydaları https://www.peynirler.gen.tr/peynirin-faydalari.html Tue, 02 Oct 2018 10:41:58 +0000 Peynirin faydaları, içeriğindeki besinler sayesinde oldukça fazla olmaktadır. Peynirin tüm çeşitleri kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmaktadır. Özellikle beyaz peynir ve simit muhteşem bir ikili olmaktadır. Peynirin fayl Peynirin faydaları, içeriğindeki besinler sayesinde oldukça fazla olmaktadır. Peynirin tüm çeşitleri kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olmaktadır. Özellikle beyaz peynir ve simit muhteşem bir ikili olmaktadır. Peynirin faylarını daha iyi inceleyebilmek için öncelikle 100 gr kadar bir peyniri besin değerlerine bakalım. Tabi bu besin değerleri ortalama olacaktır. Çünkü peynir çeşitleri çok olduğu için yapım şekline göre besin değerleri biraz değişiklik göstermektedir. 

   Peynirin besin değerleri (100gr)
   • Protein: 19 gr
   • Kalsiyum: 486 mg
   • Kalori: 220 kcal
   • Karbonhidrat: 5.5 gr

   Peynirin faydalarını daha iyi anlamak için besin içeriğinin belli başlı olanlarını sıraladığımız tabloya baktığımız zaman iyi oranda protein görmekteyiz. Bu protein miktarı 65 kg bir kişinin günlük protein ihtiyacının neredeyse yarısın karşılayacak derecede olmaktadır. Sabah kahvaltısında 100 gr peynir ve 1 yumurta yiyen bir kişi güne çok iyi başlamaktadır. Protein kas dengesinin korunması için olmazsa olmaz besin kaynağıdır. Özellikle vücut geliştirme yapanlar özellikle protein alımına dikkat etmektedir. Peyniri faydalarından bir diğeri yüksek kalsiyum oranı olmasıdır. 486 mg kalsiyum oranı günlük ihtiyacın hemen hemen yarısı demektir. Kalsiyum güçlü kemiklerin oluşması ve var olan kemik yapısının korunması bakımından çok önemli olmaktadır. Özellikle gelişme çağında olan çocuklar ve kemik erimesi yaşayan kişilerin kalsiyum içeren yiyeceklerden her gün yeteri kadar tüketmeleri gerekmektedir. Gelişme çağında bu temel ne kadar sağlam atılırsa gelecekte kemik problemleri ve diş problemleri yaşanma riski o kadar az olmaktadır. Peynirin kalorisi de çok yüksek görünmemektedir. Bu oran light olarak üretilen peynirlerde daha düşük olmaktadır. Düşük kalorili diyet yapanlar bu tür ürünlerden tercih edebilmektedirler. Peynirin faydaları gördüğünüz gibi oldukça fazla olmaktadır. 

   Süt ve yoğurt tüketemiyor musunuz

   Gün içerisinde yoğurt yada süt tüketimi yapamıyor iseniz mutlaka peynir tüketimi yapmanız gerekmektedir. Süt ürünlerini sade tüketemiyor iseniz, onlar ile hazırlanmış börek, omlet yada salata yapabilirsiniz. Mesela sabah kahvaltısında yapacağınız peynirli bir omlet ile yumurta ve peyniri aynı anda tüketmiş olursunuz. Aynı zamanda omletin içerisine birazda maydanoz atarsanız daha güzel olacaktır. Peynirin faydalarından yararlanmak için bu tür ürünler tüketirseniz daha keyifli bir besin ortamı oluşturabilirsiniz. Ancak günlük belli orandan fazlada tüketim yapmanız sağlıksız olabilmektedir. Kullandığınız peyniri kalsiyum miktarına bakarak günlük ihtiyacınızı aşmayacak kadarını tüketmeniz faydalı olacaktır. Fazla kalsiyum alımı da peynir faydalarını zararlı hale getirecektir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
   ]]>
   Beyaz Peynir Protein https://www.peynirler.gen.tr/beyaz-peynir-protein.html Tue, 02 Oct 2018 20:20:37 +0000 Beyaz peynir protein, Besin değeri olarak oldukça zengin besinler arasında yer almaktadır. Protein de bunlardan bir tanesidir. Protein kasların sağlıklı kalması ve gelişmesi için ciddi oranda önemli olmaktadır. Beyaz peynir pr Beyaz peynir protein, Besin değeri olarak oldukça zengin besinler arasında yer almaktadır. Protein de bunlardan bir tanesidir. Protein kasların sağlıklı kalması ve gelişmesi için ciddi oranda önemli olmaktadır. Beyaz peynir protein dışında önemli kalsiyum kaynağı olmaktadır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan beyaz peynir, yanında yenen 1 adet yumurta ile güne zinde ve enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Aynı zaman günlük protein ihtiyacının büyük bölümü de bu öğünde karşılanmış olacaktır. 

   Beyaz peynir besin değerleri (100 gr için)
   • Protein: 20 gr
   • Kalsiyum: 450 mg
   • Kalori: 250 mg
   • Karbonhidrat: 6 gr
   Bu değerler ortalama değerler olup peynirin markasına yada üretim şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Burada beyaz peynirin protein değerine baktığımız zaman çok iyi olduğunu göreceksiniz. Çok dememin nedeni günlük protein ihtiyacının kilo başına 0.8-1 gr arasında olmasından kaynaklanmaktadır. Yani 70 kg bir yetişkinin ortalama protein ihtiyacının 1/3' lük kısmını karşılamış olmaktadır. Bundan sonra gün içerisinde çok büyük oranlarda protein ihtiva eden gıdalar tüketmesine gerek kalmamaktadır. 

   Ağırlık çalışması yapanlarda protein ihtiyacı bazı zamanlarda 2 grama kadar çıkabilmektedir. Yukarıda dediğim gibi beyaz peynir protein değerini artırmak sizin elinizde. Sabahleyin beyaz peynir ile güzel bir omlet yaparak tüketmeniz çok iyi olacaktır. Aynı zamanda beyaz peynir ile yapacağınız domatesli bir tost karbonhidrat alarak güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Ben şahsen omlet yaparak peynir tüketmeyi tercih etmekteyiz. Çünkü her gün aynı şekilde kahvaltı etmek rutin hale gelerek kahvaltıdan soğumanıza neden olabilecektir. 
   ]]>
   Çıtır Peynir https://www.peynirler.gen.tr/citir-peynir.html Wed, 03 Oct 2018 14:31:45 +0000 Çıtır peynir, bu tarifi evde çocuklarınıza yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuz peynir sevmiyor ise çıtır peynir tarifi sayesinde bayılarak peynir yiyecekler bu tarif hem çok pratik hemde oldukça sağlıklı bir tariftir. Atışt Çıtır peynir, bu tarifi evde çocuklarınıza yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuz peynir sevmiyor ise çıtır peynir tarifi sayesinde bayılarak peynir yiyecekler bu tarif hem çok pratik hemde oldukça sağlıklı bir tariftir. Atıştırmalık olarak tüketilen çıtır peynirler özellikle de kahvaltıda enfes oluyor hadi başlayalım.

   Çıtır Peynir İçin Gerekli Olan Malzemeler
   • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
   • 250 gram çubuk dil peyniri
   • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
   • 1 tane yumurta
   • 1 çay kaşığı kekik
   • Yarım çay bardağı süt
   • 1 çay kaşığı karabiber
   • Yarım su bardağı un
   • 1 çay kaşığı pul biber
   • Yarım su bardağı ekmek kırıntısı
   • 1 çay kaşığı tuz
   Çıtır Peynir Yapılışı

   Bu enfes atıştırmalıkları​ yapmaya ilk önce bir kase içinde tuzu, yumurtayı, karabiberi ve sütü iyice çırparak başlayın. Daha sonra yine başka bir kase içinde tüm baharat, un ve mısır ununu iyice karıştırın. Kullanacağınız ekmek kırıntılarını ayrı bir tabak içine alın sonra derin bir tava içine sıvıyağını ilave ederek yağı kızdırın. Yağ kızdıktan sonra peynir çubuklarını ilk önce yumurtaya daha sonra da unlu karışıma yeniden yumurtaya sonra galeta ununa bulayarak kızgın yağ içinde önlü arkalı iyice kızartın. Çıtır peynirleri önlü arkalı iyice kızarttıktan sonra havlu kağıt serdiğiniz servis tabağı içine alın. Kağıt havlu fazla yağı alacaktır. İşte bu kadar kolay çıtır peynirleri dilediğiniz soslarla sıcak olarak servis edin.

   Afiyet Olsun.

   Püf noktası: Yağ çok kızgın olacağından dolayı çıtır peynir çubukları çok çabuk kızarır. Bu tarifi yaparken ekmek kırıntısı yerine galeta unu kullanmak çok daha iyi olacaktır. Eğer çubuk şeklinde dil peyniri temin edemez iseniz kalıp şeklinde olan peyniri kendiniz çubuk biçiminde keserek yapabilirsiniz
   ]]>
   Trabzon Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/trabzon-peyniri.html Wed, 03 Oct 2018 16:40:50 +0000 Trabzon peyniri mıhlama için olmazsa olmaz bir peynir çeşididir.  Karadeniz tarafındaki dağlık alanların  elverişli olması nedeniyle bu bölgede hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı Trabzon'da peynir üretimi fazl Trabzon peyniri mıhlama için olmazsa olmaz bir peynir çeşididir.  Karadeniz tarafındaki dağlık alanların  elverişli olması nedeniyle bu bölgede hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı Trabzon'da peynir üretimi fazlasıyla yapılmaktadır. Trabzon peyniri inek sütünden yapılır. Trabzon peynirine bazı yörelerde kolot, kolof yada golot adı verilmiştir. Ufak kolot peyniri Karadenizin doğu bölgesinde Rize, Artvin ve Trabzon illerinde tam yağlı sütünden yapılan bir peynir çeşididir. 

   Trabzon peyniri nasıl yapılır

   Trabzon peyniri inek koyun keçi gibi hayvanların sütünden yapıldığı için oldukça lezzetlidir. Trabzon peynirini yapmak için öncelikle sütün kaymağı alınır. Ve geride kalan süt tencereye boşaltılır iki yada üç gün dışarıda bekletilerek ekşitilir. Bekleyerek kesilen süt tencereyle birlikte ateşe konur ve ve içerisine bir miktar peynir mayası konur. Ve kaynamaya bırakılır süt kaynamaya başlamadan sürekli karıştırılır Ve kesilen süt ateşte kaynadıkça süt teleme haline gelir. Teleme halini alan süt bir bez tülbent yardımı ile süzgeçten geçirilerek süzülür. Ve daha sonra süzgeç alınan süt iki saat bekletilir. Ve bu işlemin ardından peynir imansız peynir olarak adlandırılır. Ve bu imansız peynir trabzon peyniri olarakda bilinir. Böreklerde çivil ve kuymak yapımında sık olarak kullanılır. Ayrıca peynirin süzülen suyunu tekrar ocağa koyarak kaynatıp yeniden bu sıvıyı süzerek bir miktar lor elde edilir. Bu loru biraz tuzlayarak poğaçalarda böreklerde kahvaltılarda ve daha farklı birçok alanda kullanabilirsiniz. 

   Trabzon peynirinin içerisindeki vitaminler ve nelerdir

   Karadeniz peynirinin her 100 gramında 320 kalori bulunur ve 23.00 gram yağ 2.80 gram karbonhidrat 2.20 gram protein bulunur. Diyetlerde sıkça kullanılan peynirler içerisinde protein kalsiyum B1, B2, B9 ve B12 vitamini bulunmaktadır. Ayrıca peynirin içerisinde A, D, K,  E  ve fosfor ve daha sayamayacağımız birçok vitamin ve mineral barındırır. Karadeniz peyniri yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden dolayı kemik ve diş sağlığına iyi geldiği bildirilmiştir. Ve son olarak trabzon peynirinden yapılan kuymak veya bir diğer ismi ile mıhlama küçük büyük demeden herkesin sevdiği harika bir yöresel yiyecek haline gelmiştir
   ]]>
   Lor Peyniri Faydaları https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-faydalari.html Thu, 04 Oct 2018 05:24:20 +0000 Lor peyniri faydaları: Ticari amaçla üretilen lor peyniri, peynir altı suyunun pıhtılaşması sonucu elde edilmektedir. Evde geleneksel olarak yapılan lor peyniri ise, kaynatılan sütün içerisine limon damlatılarak pıhtılaşması Lor peyniri faydaları: Ticari amaçla üretilen lor peyniri, peynir altı suyunun pıhtılaşması sonucu elde edilmektedir. Evde geleneksel olarak yapılan lor peyniri ise, kaynatılan sütün içerisine limon damlatılarak pıhtılaşması sağlanır. Daha sonra süzülür ve bu şekilde bir gece bekletilerek hazır hale gelir. Her iki şekilde de lor peyniri faydaları oldukça fazladır. Lor peyniri inek ve kesi sütünün kestirilmesi ile yapılmaktadır. İçeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor, protein, potasyum mineralleri, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Lor peynirinin içinde, diğer süt ürünlerinde olmayan değerli bir protein olan serum protein bulunmaktadır. Bunun da biyolojik değeri oldukça yüksek olmaktadır.

   Lor peyniri, vücut sağlığımız için tüketilmesi gereken bir besindir. 100 gram lor peynirinde 700 mg kalsiyum bulunmaktadır. Ülkemizde lor peynirinin kullanımı oldukça yaygındır. Fiyatı uygun olmasından ve besin değerinin yüksek olmasından dolayı lor peynirini, günün her öğününde tüketmek mümkündür. Yağsız ve tuzsuz özelliğinden dolayı bir çok tada uyum sağlamaktadır. Lor peyniri salata, makarna, poğaça, börek ve tatlılarda kullanılmaktadır.

   Lor peyniri faydaları:
   • Lor peynirinin içeriğindeki vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
   • Diyet yapan kişilerin, kilo vermelerini kolaylaştırmaktadır.
   • Kemik ve iskelet sistemini güçlendirmektedir. Özellikle gelişim çağındaki çocukların tüketmesi tavsiye edilir.
   • İçeriğinde bulunan protein, yumurtada bulunan proteinden daha yüksek olduğundan dolayı lor peyniri, sporcuların sağlıklı beslenme listelerinde ilk sırada yerini almaktadır. Bunun yanında yumurta alerjisi olan kişilerin lor peyniri tüketmesi tavsiye edilmektedir.
   • Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
   • Mide rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
   • Tansiyon hastaları için faydalıdır.
   • İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde emziren annelere fayda sağlamaktadır.
   • Lor peynirinin kas sakatlanmalarında iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
   ]]>
   Lor Peyniri Suyu https://www.peynirler.gen.tr/lor-peyniri-suyu.html Fri, 05 Oct 2018 03:41:47 +0000 Lor peyniri suyu, sütten peynir yapılırken, mayalanmış sütün pıhtılaşması ile sütün pıhtılaşmayan sarımsı kısmına verilen isimdir. Lor peyniri suyu, peynir imalatı esnasında elde edilen bir yan üründür. Ancak f Lor peyniri suyu, sütten peynir yapılırken, mayalanmış sütün pıhtılaşması ile sütün pıhtılaşmayan sarımsı kısmına verilen isimdir. Lor peyniri suyu, peynir imalatı esnasında elde edilen bir yan üründür. Ancak faydaları ve kullanım alanları oldukça fazla olan bu yan ürün, miktar olarak da peynir yapılan sütte peynirin esasını oluşturan pıhtılardan daha fazladır. Öyle ki bu oran peynir için %20-30 iken lor peyniri suyu için %80-70 olabilir.

   Lor Peyniri Suyu Nasıl Yapılır

   Lor peyniri suyu elde edebilmek için öncelikle sütün, ya peynir mayası kullanılarak veya oda sıcaklığında bir gün bekletilip daha sonra kaynatılarak kesilmesi sağlanır. Bekletilen sütten lor peyniri ve peynir altı suyu elde edilmek isteniyorsa sütün önce 4-5 dakika kaynatılması ve bu süre sonunda içine 5-6 damla limon suyu eklenmesi gerekir. Kesilen sütün üstüne toplanan pıhtı peynir ana maddesidir ve bez süzgeçle süzülerek sıvı kısımdan ayrılması sağlandıktan sonra istenildiği şekilde tüketilebilir. Pıhtılaşmayan yeşilimsi sarı renkteki sıvı kısım ise lor peyniri suyudur. Puaça, pide, börek, kurabiye, bisküvi hamurunda süt yerine rahatlıkla kullanılabilir.

   Lor Peyniri Suyu Kullanım Alanları

   • Gıda endüstrisinde kullanılan lor peyniri suyu, üretimi yapılan gıdalarda besin değerini yükseltmesi nedeniyle kullanılırken yoğurt yapımında kıvam artırıcı olarak ve ayrıca içecek üretiminde de kullanılmaktadır.
   • Tıpta, doğal antibiyotik görevini üstlenen lor peyniri suyu, Tip 2 Diyabet tedavisinde, kemik erimesi rahatsızlıklarında kullanılırken,  ilaveten rahim ve prostat kanseri üzerinde de etkilidir. 
   • Kozmetik sanayinde lor peyniri suyu, cildin yaşlanmasını ve kırışmasını önleyici kremlerin, losyonların, sabunların, jellerin, rujların imalatında ham madde olarak değerlendirilir.
   • Ayrıca lor peyniri suyu hayvan beslemesinde de kullanılarak  yavru hayvanların gelişiminde etkili olan bir üründür.
   ]]>
   Yağsız Lor Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/yagsiz-lor-peyniri.html Fri, 05 Oct 2018 20:36:07 +0000 Yağsız lor peyniri, herkes tarafından sevilerek tüketilen, kıvamlı, lezzetli, koyun, keçi ve inek sütünden yapılabilen taze olarak tüketime uygun bir peynir çeşididir. Aynı zamanda tuzlu ve tuzsuz olarak üretilme seçenek Yağsız lor peyniri, herkes tarafından sevilerek tüketilen, kıvamlı, lezzetli, koyun, keçi ve inek sütünden yapılabilen taze olarak tüketime uygun bir peynir çeşididir. Aynı zamanda tuzlu ve tuzsuz olarak üretilme seçenekleri vardır. En iyi, besleyici ve kaliteli olan yağsız lor peyniri kaşar peyniri yapımında kullanılan peynir altı suyundan yapılan çeşididir.

   Yağsız lor peyniri çok fazla tüketilen bir peynir çeşidi olup, özellikle sebzelerin ve beyaz etin yanında tüketilmektedir. İçerisine çeşitli baharatlar ve zeytinyağı eklenerek lezzeti daha fazla arttırılarak tüketilmektedir. Yağsız lor peyniri hakkında bir çok araştırmalar yapılmış olup, lezzeti yanında diğer peynirlere göre daha sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır.

   Yağsız lor peyniri nasıl yapılır

   2 kilogram sütü ocak üzerinde orta ateşte kaynatın. Süt kaynamaya başlayınca içerisine bir adet limon sıkın veya bir çay bardağı sirke dökün. Sirke veya limonu döktükten sonra sütü kaynatmaya devam edin. Kesilen süt kaynadıkça suyundan ayrılarak toplanmaya başlayacaktır. 6 veya 7 dakika daha kısık ateşte kaynattıktan sonra altını kapatarak soğutmaya bırakın. Daha sonra temiz bir tülbent yardımı ile süzün. Tamamen süzüldüğü zaman lor peyniriniz hazır. Yiyeceğiniz kadar yağsız lor peynirini kullanabilirsiniz veya geri kalanını derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

   Yağsız lor peyniri faydaları
   • Kalsiyum vitamini bakımından çok zengin olan bir besindir. Kemikleri güçlendirir, kemik erimesini ve diş çürümesini engellemektedir.
   • Yağsız lor peynirinde tuz oranı oldukça düşüktür. Yüksek tansiyonu olan kişiler gönül rahatlığı ile tüketebilirler, tansiyonun dengede kalmasını sağlamaktadır.
   • Yağsız olduğu için kötü kolesterolün düşmesine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
   • Bağırsakları çalıştırarak, kabızlığı önlemektedir.
   • Mide dostudur. Reflü ve ülser gibi mide rahatsızlıklarının tedavisinde önemli bir rol oynar.
   • Kilo problemi olan kişilerin diyet listesinde olması gereken bir besin kaynağıdır. Düşük yağ ve kalori alınmasını sağladığı için kilo alımınızı engellemektedir.
   • Metabolizmayı hızlandırarak, vücuttaki yağ yakılmasını kolaylaştırır.
   • Yağsız lor peyniri tuzsuz olduğu için vücuttaki ödem oluşumunu engellemektedir.
   • Yüksek protein içerdiği için vücuttaki kas oluşumunu desteklemektedir. Vücuda enerji verir ve halsizliği önlemektedir.
   Yağsız lor peynirinin içerdiği besinler nelerdir

   Yüksek oranda protein içermektedir. Ayrıca bir çok mineral ve vitaminler bakımından oldukça zengin bir besindir. Özellikle A vitamini, B2 vitamini ve B12 vitaminlerini içerisinde bol miktarda bulundurmaktadır. Yağ oranı oldukça düşüktür. Omega 3, omega 6 yağ asitleri, fosfor, çinko, kalsiyum ve selenyum minerallerini bulundurmaktadır.

   Zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerine belli miktarlarda lor peynirini eklemek veya diğer peynirlerin yerine koymak kilo vermeye yardımcı olacaktır. Günlük olarak ihtiyaç duyulan protein miktarı diğer sebzelerden karşılanamayacağı için kas kaybı problemleri yaşanabilmektedir. Vejeteryan kişiler özellikle sofralarından yağsız lor peynirini eksik etmemeleri gerekir.
   ]]>
   Yağlı Peynir https://www.peynirler.gen.tr/yagli-peynir.html Sat, 06 Oct 2018 00:12:05 +0000 Yağlı Peynir, neredeyse birçok kişinin beğenerek yediği süt ürünlerinden biridir. Peynirin birçok çeşitleri bulunmakla birlikte birçok faydaları da bulunmaktadır. Peynirin çeşitlerinden bir tanesi de yağlı peynir olmaktadı Yağlı Peynir, neredeyse birçok kişinin beğenerek yediği süt ürünlerinden biridir. Peynirin birçok çeşitleri bulunmakla birlikte birçok faydaları da bulunmaktadır. Peynirin çeşitlerinden bir tanesi de yağlı peynir olmaktadır. Yağlı peynirin birçok faydaları da bulunmakla birlikte zararları da bulunmaktadır. Yağlı peynir genelde şişman kişiler tarafında yağlı olduğu için fazla tercih edilmektedir. Ancak yağlı peynir yenildiği zamana kilo alınacak diyede bir şey yok.yağlı peynirin ayrıca çok farklı tatları da bulunmaktadır. Yağlı peynirin içinde olan mineral ve vitaminler sayesinde insanlara birçok yararı bulunmaktadır. Yağlı peynir A, C, D, E ve K vitamini açısından zengindir. Ancak en çok vitamin olarak A vitamini açısından inanılmaz derecede zengindir. Bunun yanında yağlı peynir tiamin, riboflavin, niasin, folat, pentotenik asit ayrıca kolin de içermektedir. 

   Yağlı peynir çokça tüketilmelidir. Ayrıca yağlı peyniri hamile bayanlara da doktorlar tarafından önerilmektedir. Yağlı peynir yağlı olduğu için asla kilo aldırmamaktadır. Yağlı peynir aslında normal bir süt ürünü değildir. Çünkü yapılı peynirin içinde birçok vitamin ve mineral bulunmakta olduğu için şifa deposudur. Yağlı peynir diş çürüklerine de iyi gelmektedir. Çünkü içinde B vitamini bulunduğu için dişe ve beyin zihin sağlığına da iyi gelmektedir. Yağlı peynirin en bilindik ve en iyi olan şifası kansere karşılık vermesidir. 

   Yağlı Peynirin Zararları

   Yağlı peynir sağlığa birçok katkısı olmakla birlikte bir takım zararları da bulunmaktadır. Yağlı peynirin zararlarından etkilenmeniz için peynirin nasıl yapılışı, içine koyulan malzemeler, yağlı peynirin türü, ve tüketen kişinin yağlı peynire karşı olan alerjik reaksiyonlardır. Süt ve süt ürünlerine alerjik reaksiyonlar görülen kişilere yağlı peynirin tüketilmesi zararlı olabilmektedir. Diğer bir zararı ise bazı vücutların laktozu sindirmekte güçlük çeken kişilerdir. 

   Yağlı peynir bu kişiler tarafından tüketilirse kişinin vücudunda şişlikler oluşabilir. Diğer zararı ise bazı bünyelerin amine içeren gıdalara karşı olan alerjik reaksiyonlarıdır. Bu alerji var ise kişi yağlı peynir veya başka peynir türü tüketemez. Tükettiği taktirde ciltte döküntü, baş ağrısı, kan basıncı artışı görülebilmektedir. Diğer bir zara ise yağlı peynirlerin kilo yapıcı etkisidir. Ancak az tüketildiği zaman kilo yapmaz sadece bu zarardan etkilenmek için çok yemeniz gerekmektedir.
   ]]>
   Tulum Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/tulum-peyniri.html Sat, 06 Oct 2018 08:46:12 +0000 Tulum Peyniri, kahvaltılarımızın vazgeçilmez parçasıdır. Hemen hemen her öğün beslenirken, soframızdan eksik etmediğimiz besin kaynağımızdır. Peynir, vücudumuzdaki kemiklerinin ihtiyacı olan kalsiyumun büyük b Tulum Peyniri, kahvaltılarımızın vazgeçilmez parçasıdır. Hemen hemen her öğün beslenirken, soframızdan eksik etmediğimiz besin kaynağımızdır. Peynir, vücudumuzdaki kemiklerinin ihtiyacı olan kalsiyumun büyük bir kısmını karşılar. Kemik ve diş sağlığı için en önemli mineraldir. Tüm hücrelerin çalışmasına yardımcı olarak, iskeletimizin güçlü olmasını sağlar. Süt içmeyi sevmeyen kişiler, tulum peyniri yiyerek kalsiyum ihtiyacını karşılamış olurlar. 

   Tulum peyniri, gıda sektöründe pide, börek ve kahvaltı servislerinde çeşit olarak zevkle sunarlar. Erzincan keçi tulum peyniri, yoğun vitamin içerdiği için çocukların sağlıklı gelişmeleri için çok etkilidir. Keçi sütünden yapılan tulum peyniri protein miktarı diğerlerine oranla daha yüksektir. Tulum peynirinin, normal beyaz peynirden ayıran çok özelliği vardır. Ağızda bıraktığı o mükemmel tat hiç bir şeye benzemez. Peynire tulum peyniri denmesinin nedeni hazırlanan peynirin hayvan postu içerisinde saklanarak hazırlanmasıdır.

   Tulum Peyniri Çeşitleri Ve Özellikleri

   Tulum peyniri ülkemizde bir çok ilimizde yapılmaktadır. Özenle hazırlanan tulum peynirleri ülkemizin her bölgesine göre değişik tat ve farklılıklar göstermektedir. Bu bölgelerde yapılan tulum peynirleri hayvancılıkla beraber insanların geçim kaynaklarıdır. Ülkemizde yapılan tulum peyniri çeşitleri; Erzincan tulumu, Elazığ savak tulumu peyniri, Çorum kargı tulumu peyniri, İzmir tulum peyniri. Konya tulumu, Bingöl tulum peyniri, Tunceli ve Erzurum tulum peynirleri olarak çeşitlilik  göstermektedir. Tulum peyniri, keçi, inek ve koyun sütlerinden yapılmaktadır. Erzincan tulum peyniri diğer bölgelerin peynirlerine göre daha tanınmış olduğu için birçok yerde tulum peynirlerine hep Erzincan tulum peyniri denmektedir. Tulum peynirleri tam yağlı ve tuzlu olmaktadır. Tulum içerisine basılan peynir lezzetli olması için tüketime sunulmadan önce iki üç ay bekletilerek lezzetlenmesi sağlanır. Tulum peynirleri genellikle mayhoş tadındadır. Hayvan postu içerisinde saklanmaktadır. Tulum peyniri tuzlu ve dayanıklı olduğu için tüketiminde uzun süre saklana bilme özelliği vardır. Yemek için ayrılan peynir tüketilir diğer kalan peynir hava almayan bir kap içerisinde saklanabilir.

   Tulum Peyniri Yapılışı

   Hayvancılıkla uğraşan köylülerden toplanan inek, keçi veya koyun sütleri tulum peyniri yapılmak üzere toplanır. Tulum peyniri yapılmak üzere toplanan süt mayalanır. Mayalanarak peynir şeklini alan süt suyu süzülmek üzere bekletilir. Daha sonra oluşan peynir daha büyük çuvallara konarak iyice suyundan arındırılmak için ortalama 10 gün bekletilir. Suyundan arınmış peynir tuşla karıştırılarak tuzlanır. Tuzlanan peynir tekrar torbalara konarak ağızları sıkıca bağlanır ve suyu süzülmek için 10 günlük bekleyişe geçer. Torbalarda suyun iyice süzülmesi için üzerilerine ağırlık konur. Suyu tamamen süzülen peynir bidonlara veya hayvan derisine basılarak soğuk hava depolarında olgunlaşması için beklemeye alınır. Bekleme süresi yaklaşık iki üç aydır. Bekleme süresi tamamlanan yenmek için olgunlaşan tulum peyniri kişilerin tüketimine sunmak için marketlerin raflarındaki yerlerini alırlar. Daha önceleri peynirin nemini almak için teknoloji gelişmeden önce mağaralarda bekletilirdi. Büyük emeklerle hazırlanan tulum peynirinin yapılışı çok zahmetli ve zordur. Sofralarımıza gelene kadar ne aşamalardan geçtiğini yapılışını görerek öğrendik.

   Tulum Peyniri Faydaları

   • Kalsiyum ve enerji bakımında oldukça zengin olduğu için çok faydalıdır.
   • Sindirimi kolay olduğu için tercih edilen peynirlerin başında gelmektedir.
   • Kemik erimesi rahatsızlığına karşı kalsiyum içerdiği için tüketilmektedir. Kemik erimesi hastalığı olanlar daha fazla tüketmelidir.
   • Vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı iyi gelmektedir.
   • İnsanlarda oluşan mide rahatsızlığı, ülser ve ishal hastalığına karşı koruyucudur.
   • Sindirim sistemini düzenler ve beyine enerji verir.
   • Diş çürümelerine engellemektedir. Bol kalsiyum i]]> Organik Peynir https://www.peynirler.gen.tr/organik-peynir.html Sat, 06 Oct 2018 19:40:16 +0000 Organik Peynir, Biz Türk milleti olarak süt ve süt ürünlerini çokça  tüketen bir milletiz. Hazır peynirden sıkılanlar için iyi bir alternatif olabilir evde yapılan  organik peynir.Organik Pey Organik Peynir, Biz Türk milleti olarak süt ve süt ürünlerini çokça  tüketen bir milletiz. Hazır peynirden sıkılanlar için iyi bir alternatif olabilir evde yapılan  organik peynir.

    Organik Peynir Yapımı İçin Gerekli Malzemeler;
    • 5 litre tam yağlı veya isteğe göre yarım yağlı süt.
    • 1/2 kilo ev yapımı yoğurt.
    • 2 yemek kaşığı tuz.
    • Yeteri büyüklüğü olan tencere.
    • Bir bez torba.
    Organik Peynir Yapımı
    • Süt tencereye alınır ve ocağa alınır.
    • Kaynamaya başlayınca yoğurt ilave edilir.
    • Süt ile yoğurt 6-7 dakika beraber kaynatılıp karıştırılır.
    • Sütte pıhtılaşma olunca tuz eklenir.
    • Topaklanma bitince kalan su renk değiştirir. 
    • Tencere ocaktan indirilir.
    • Tencere içindeki topaklanma bez içine dökülür.
    • Bezden su akacağı için altına tencere konulur.
    • Bez ağzı iyice kapatılır.
    • Bez üzerine ağırlık konur.
    • Belirli bir süre bekledikten sonra organik peyniriniz şeklini almaya başlar.
    • Peyniriniz hazır artık. İster taze tüketin, isterseniz tuzlayıp buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.
    Evde organik peynir yapımı ilk defa yapıldığında başarısızlıkla sonuçlanmış olabilir. Pes etmeyin. Bir daha deneyin lütfen. 

    Afiyet Olsun.
    ]]>
    Antep Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/antep-peyniri.html Sun, 07 Oct 2018 11:57:54 +0000 Antep peyniri, Gaziantep şehrinde yapılıp, buradan tüm şehirlere dağıtılarak tüketilen bir peynir çeşididir. Görüntüsü diğer peynirlerden değişik olarak üretilir ve topak şeklindedir. Yapısı kaşar peynirine benzeme Antep peyniri, Gaziantep şehrinde yapılıp, buradan tüm şehirlere dağıtılarak tüketilen bir peynir çeşididir. Görüntüsü diğer peynirlerden değişik olarak üretilir ve topak şeklindedir. Yapısı kaşar peynirine benzemektedir. Dilimlenmeye müsaittir. Antep peyniri çoğunlukla ilkbahar aylarında hazırlanıp, yaz ve kış aylarında tüketilmek üzere çok fazla miktarda yapılarak, korunması ve bozulmaması için salamura olarak suda saklanmaktadır. Bol tuzlu suda saklanarak tuzlu ve sert bir şekilde olan bir peynir çeşididir. Bu sebeple Antep peyniri tüketilmeden önce mutlaka suda bekletilmesi gerekmektedir. Keçi, inek ve koyun sütünden hazırlanmaktadır.

    Antep peynirinin suda bekletilirken suyun sıcak su olması peynirin yumuşamasına neden olmaktadır. Sert ve tuzlu olan peynir böylece yumuşatılmış ve tuzu alınmış olur. Hellim peyniri gibi kızartılarak tüketilebilir. Lezzeti harika ve nefistir. Peynirin üretim dönemine göre yağ oranları değişmektedir. En çok sevilen çeşidi yağlı olan çeşididir. Yağlı peynirler çoğunlukla yaza doğru daha fazla bulunmaktadır. Tuzsuz olan Antep peyniri çiğneme sırasında ağızda bıraktığı lezzet peynirin kalitesini belirlemektedir.

    Antep peyniri ile yapılan yiyecekler;

    İrmik helvasının içerisine tuzsuz Antep peyniri ilave edildiğinde harika bir tat elde edilir. İrmik helvasını yaptıktan sonra en son aşamada, suyunu çektikten sonra ince dilimlenmiş tuzsuz Antep peyniri ilave edilerek güzelce karıştırılır. İrmik helvasının sıcaklığı ile peynirler eriyerek kaşar peyniri gibi olur ve irmik helvası sıcak sıcak tüketilir.

    Aynı zamanda çok güzel peynirli börekler yapılır. Tuzsuz Antep peyniri ile yapılan börekler çok lezzetli ve nefis olur. Özellikle Antep peyniri ile yapılan börekler sıcak yenirse yumuşacık ve lezzetli olmaktadır.

    Antep peynirinin saklanması nasıl yapılmalıdır

    Antep peynirini salamura yapabilmek için ilk önce peynir yıkanır, daha sonra büyük bir kaba yaydıktan sonra üzerini örtecek kadar bol kaya tuzu ile kaplanmalıdır. Bu şekilde bir kaç gün bekletilir ve su dökülür. Peynirin saklanacağı kapaklı bir kaba bir sıra peynir dizilir daha sonra kaya tuzu katman katman dizilir. Burada en önemli olan şey bol miktarda tuzla kaplamak ayrıca iki gündür beklediği su üzerine dökülür ve kesinlikle fazladan su dökülmez. Kapağı kapatıldıktan sonra serin bir yerde uzun süre saklanabilmektedir. Bu şekilde Antep peyniri daha fazla sertleşmektedir.

    Hazır süt ve peynirlerin içerisindeki zararlı ve yararlı bakteriler, sütün pastörize edilmesi sırasında ölmektedir. Bu da sindirim sistemi için faydalı olan bakterilerden faydalanılmamaktadır. Bu işlem genellikle yiyeceklerin ömrünü uzatmak için ve çeşitli bakterilerin oluşturacağı hastalıklardan korunmak için yapılmaktadır. Evde yapılan peynir ve yoğurtlar günlük süt ile yapıldığı zaman daha kaliteli ve lezzetli olmaktadır.
    ]]>
    Sirke İle Peynir Yapımı https://www.peynirler.gen.tr/sirke-ile-peynir-yapimi.html Sun, 07 Oct 2018 16:34:16 +0000 Sirke ile peynir yapımı, peynir; dünya genelinde vez geçilmez şarküteri çeşitlerinden birisidir. Sadece kahvaltılarda değil, diğer öğünlerde de sıklıkla tüketilen bir gıda türüdür. Besin değeri açısından da oldukça y Sirke ile peynir yapımı, peynir; dünya genelinde vez geçilmez şarküteri çeşitlerinden birisidir. Sadece kahvaltılarda değil, diğer öğünlerde de sıklıkla tüketilen bir gıda türüdür. Besin değeri açısından da oldukça yüksek olan peynir; herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Tadına ve yapısında göre değişen, birçok sayıda peynir türü bulunmaktadır. Bunların içerisinde; kaşar peyniri, tulum peyniri, krem peynir, lor peyniri en çok bilinen ve tüketilen peynir çeşitleri arasında yer almaktadırlar. Böreklerde, poğaçalarda, salata ve keklerde kullanılan peynirin, pek çok kullanım alanı mevcuttur.

    Hepimizin damak tadına ve zevkine göre sevdiği bir peynir türü mutlaka bulunmaktadır. Kalsiyum, protein, vitamin ve mineralleri bünyesinde fazlasıyla taşıyan bu faydalı besin, sütün en güzel halidir. Özellikle çocukların tüketmesi, önemle tavsiye edilen peynir; evimizde de rahatlıkla yapabileceğimiz bir besindir. Nitekim, doğal ve katkısız olması itibari ile birçok ev hanımı, peyniri kendi üretmeyi tercih eder. Bunun için çok sayıda yöntem uygulanabilmektedir. Bunlardan birisi de; sirke ile peynir yapımıdır. Pek çok faydası ve kullanım yeri olan sirke; peynir yaparken de yararlanabileceğiniz etkili bir malzemedir. Peynir mayasına ihtiyaç duymadan, sirke ile gayet güzel peynir üretebiliriz. Ayrıca bana göre sirke ile peynir yapımı, mayalı peynire nazaran daha lezzetli oluyor. Hem doğal, hem de oldukça basittir.

    Sirke ile peynir yapımı nasıl olur

    Malzemeler:
    • 4 kilogram süt
    • 1 buçuk kahve fincanı sirke (üzüm veya elma)
    • Kaya tuzu
    • Kaynamış soğutulmuş klorsuz su
    Yapılışı: Öncelikle, malzemeleri eksilterek ya da arttırarak elde edeceğiniz peynir miktarını ayarlayabileceğinizi belirtmek isterim. Taze sütünüzü kaynatmak üzere ocağa alınız ve kaynamaya yakın bir zamanda sirkenizi ilave ediniz. Sizin de tabirinizle, bir taşım kaynadıktan sonra ocağı kapatın. İlk sıcaklığının gitmesinin ardından; peynirinizin suyunu süzgeç ya da tülbent yardımı ile bir kabın içerisine süzünüz. Geride kalan suyu sakın dökmeyiniz. Süzdüğünüz peyniri iyice sıkıştırıp bağlayın ve üstüne bir ağırlık koyunuz. Böylece peynirin dağılması engellenmiş olur. 4-5 saat bu şekilde bir kenarda bekletiniz. O beklerken, dilerseniz sizde bu sırada peynirinizi koyacağınız salamura suyunu hazırlayınız. Süzülen peynir suyuna isteğinize göre tuz ve kaynamış soğutulmuş sudan biraz ekleyip karıştırınız. Peyniri saklayacağınız kavanozda, bu salamura suyuyla peynirinizi muhafaza etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bu şeklide buzdolabında uzun bir süre bozulmadan bekleyebilir. Sirke ile peynir yapımı, işte bu kadar basit. 
    ]]>
    Peynir Altı Suyu Faydaları https://www.peynirler.gen.tr/peynir-alti-suyu-faydalari.html Sun, 07 Oct 2018 18:32:11 +0000 Peynir altı suyu faydaları, bu faydalı su Asya ile Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz bölgesindeki topluluk tarafından kullanılan şifa kaynağı olan doğal bir sudur. Peynir altı suyu isminden de anlaşıldığı gibi ön Peynir altı suyu faydaları, bu faydalı su Asya ile Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz bölgesindeki topluluk tarafından kullanılan şifa kaynağı olan doğal bir sudur. Peynir altı suyu isminden de anlaşıldığı gibi önce peynir yapımında ortaya çıkan suya verilen addır. Peynir altı suyu, özellikle de eski zamanlarda et, ve baharatlı gıdaları korumak için  İzlanda gibi ülkelerde hazmı kolaylaştırmak içinde sıkça kullanılır. Peynir altı suyu, bütün dünyada hem bazı hastalıklar​ hemde bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedavi edici özelliği vardır. Bu sebepten dolayı peynir altı suyu doğal ilaç olarak kullanılır.

    Peynir Altı Suyu Faydaları Şunlardır
    • Peynir altı suyu bayanlarda kemik erimesini önler. Kemik erimesi için peynir altı suyu kullanın.
    • Peynir altı suyu tozunu çok uzun senelerden bu yana sporcular kullanmaktadır. Peynir altı suyu, performansı arttırmak ve kas yapısını güçlendirmek amacıyla peynir altı suyu sıkça kullanılır. Gerek fizik yada kondisyon isteyen yada bodybuilding sporu yapan kişiler mutlaka peynir altı suyu kullanmaları gerekir.
    • İçermiş olduğu bol kalsiyum sebebi ile peynir altı suyu kas yorgunluğunu ortadan kaldırarak eklem ve kas ağrılarına çok iyi gelir.
    • Kanser oluşumunu engelleyen peynir altı suyu içerdiği aminoasitler ve proteinler sayesinde bayanlarda rahim ve göğüs kanseri riskini erkeklerde ise prostat kanserini önlüyor.
    • Peynir altı suyu, özellikle de bayanlarda hormon dengesizlikleri ve östrojen az salgılanması gibi çeşitli birçok hastalığa çok iyi gelmektedir.
    • Peynir altı suyu, ikinci tip şeker hastaları için oldukça faydalıdır.
    • Peynir altı suyu içermiş olduğu enzim ve laktoferrin gibi vücutta mikrop üremesini önleyen doğal bir antibiyotik etkiye sahiptir.
    • Peynir altı suyu bağışıklık sistemini güçlendirir.
    ]]>
    Kelle Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/kelle-peyniri.html Mon, 08 Oct 2018 14:23:40 +0000 Kelle peyniri, genellikle balıkesir ve izmir şehirlerine has bir peynirdir. Ayrıca fazlasıyla lezzetli, nefis kokusu ve güzel tadı ile bilinen bir peynir türüdür. Kelle peynirinin bir diğer adı ise mıhalıç peyniridir. Oldu Kelle peyniri, genellikle balıkesir ve izmir şehirlerine has bir peynirdir. Ayrıca fazlasıyla lezzetli, nefis kokusu ve güzel tadı ile bilinen bir peynir türüdür. Kelle peynirinin bir diğer adı ise mıhalıç peyniridir. Oldukça lezzetli olan bu peynir tam bir Türk peyniridir. Kelle peyniri tam yağlı koyun sütünden elde edilmektedir. Genelde 5 kilo koyun sütünden 1 kilo kelle peyniri elde edilir. Yağı alınmış ve katkı maddesi ilave edilen sütlerde çok sert renksiz ve tatsız peynir elde edilir. Bu sebep ile süt kesinlikle tam yağlı ve katkı maddesiz olmalıdır. Kelle peyniri çok tuzlu bir peynirdir bunun sebebi ise salamura olmasıdır. Bu yüzden yenmeden önce suda bekletilip tuzu gittikten sonra tüketmek gerekir. Bunun için 5 veya 6 saat suda beklemesi yeterli olacaktır. 

    Kelle peyniri yapımı nasıl olur 

    Öncelikle kaç kilo yapılacağı belirlenmeli ve daha sonra her kilo için 5 kilo tam yağlı koyun sütü gereklidir. Daha sonra süt 3 veya 4 kez temiz bir bez yardımı ile süzmek gerekir. Bunun için sütun 32 derece olması yeterlidir. 5 kilo süt için 1 gram şişe mayası kullanılır. Daha sonra 32 derece su ile hafifletilmiş olan ılık süt içerisine ilave edilip güzelce karıştırılır. Süt mayalanırken sürekli karıştırılması gerekir. Sütün mayalanması yapımına göre değişir. Bir diğer yapımı ise 10 kilogram süte 1 gram şişe maya ilave edildikten sonra süt 1 buçuk saat içerisinde teleme haline gelir. Sütün yavaş yavaş veya hızlı bir şekilde teleme haline gelmesi ile birlikte peynirin lezzeti rengi ve sertliğide meydana gelir. Daha sonra teleme haline gelen peynir nohut büyüklüğünde ayrılır. Daha sonra süt hesabına göre telemenin içerisine su ilave edilip yavaş yavaş karıştırılır. Ayrıca bu süre içerisindeki telemeler 45 veya 50 derece sıcaklıkta ısıtılmış olur. Sonrasında ise 20 veya 25 dakika bu şekilde bekletilir. Sonrasında kazanın üzeri ve kenarları temiz bir bez ile örtülür. Yarım saat sonrasında üzeri örtülen kazan açılır ve telemeler dibe çökmüş olur. Dibe çöken telemeleri elleriniz ile yuvarlak parçalar haline getirmeniz gerekir. Yuvarlak olan teleme parçaları 3 veya 5 kiloluk topaklar halinde olur. Topaklarıda yine temiz bezlere sarmak gerekir. Daha sonra çengele konularak süzülmesi sağlanır. Bu şekilde 10 veya 12 saat askıda süzülmesi gerçekleşir. Daha sonra salamura yapılır ve yenilmesi gereken zamanda afiyetle tüketilmektedir. 
    ]]>
    Yağsız Krem Peynir https://www.peynirler.gen.tr/yagsiz-krem-peynir.html Tue, 09 Oct 2018 03:27:03 +0000 Yağsız krem peynir, kalori değeri oldukça düşük, lezzetli ve sürülebilir bir peynir cinsidir. Yumuşak, beyaz renkli, pürüzsüz bir yapısı olan yağsız krem peynir diyet yapanlar kadar diyet yapmayan insanlar tarafından Yağsız krem peynir, kalori değeri oldukça düşük, lezzetli ve sürülebilir bir peynir cinsidir. Yumuşak, beyaz renkli, pürüzsüz bir yapısı olan yağsız krem peynir diyet yapanlar kadar diyet yapmayan insanlar tarafından da tüketilen bir üründür. Yağsız süt kullanılarak üretilen yağsız krem peynir, yüksek besleyici özelliğine karşın düşük kalori değerinden dolayı diyetisyenler tarafından da önerildiği gibi kendisine kahvaltı sofralarından başka kullanım alanları da bulmuştur. 

    Yağsız krem peynir, özellikle cheesecake ve tiramisu tatlılarında da ve daha pek çok unlu mamullerin yapımında kullanılmaktadır.

    Yağsız Krem Peynir Yapımı
    • Yağsız krem peynir yapımında yağsız süt kullanılmalı veya kullanılan sütün yağı alınmalıdır.Bunun için sağılan taze sütler süzülerek yayvan kaplara konulur ve bir gün buzdolabında bekletilirse sütün yağı üstte kaymak şeklinde toplanacaktır. Üstte toplanan bu kaymağın alınmasıyla geriye kalan süt artık istenilen yağsız süttür. 
    • Yağından arındırılan süt önce 60-70 dereceye kadar ısıtılıp ardından 30 dereceye kadar soğutularak pastörize edilir. Bu şekilde sütün içindeki istenmeyen mikroorganizmalar kısmen de olsa yok edilmiş olmaktadır.
    • Pastörizasyon işleminden geçirilen süt daha sonra 200 bar basınç altında 50-55 dereceye kadar ısıtılmak suretiyle süte homojen bir yapı kazandırılır.
    • Sütün pıhtılaşmasını sağlamak için belli ölçülerde yoğurt veya peynir mayası ilave dilerek süt mayalanmaya bırakılır.
    • Mayalanma süresi sonunda pıhtılaşan bu karışım tekrar 45-50 dereceye kadar ısıtılmak suretiyle peynir pıhtısı ile peynir altı suyunun birbirinden ayrılması sağlanır.
    • Peynir suyu ayrılan pıhtı daha koyu bir kıvama gelmiştir. Bu aşamada peynirin içine uygun ölçülerde kıvam artırıcılar ilave edilerek karıştırılır. Bu kıvam artırıcılara örnek olarak; siyam baklası zamkı, keçi boynuzu zamkı ve mısır şekeri zamkı verilebilir.Kıvam artırıcıların oranı en fazla %5 olmalıdır.
    ]]>
    Hatay Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/hatay-peyniri.html Tue, 09 Oct 2018 19:13:12 +0000 Hatay peyniri, Hatay denilince künefe, künefe denilince ise akla ilk gelen Hatay peyniri olup yöresel peynirlerimizden biridir. Geleneksel bir peynir olan Hatay peyniri fabrika kalitesinde ür Hatay peyniri, Hatay denilince künefe, künefe denilince ise akla ilk gelen Hatay peyniri olup yöresel peynirlerimizden biridir. Geleneksel bir peynir olan Hatay peyniri fabrika kalitesinde üretilmediği için belli bir standarda sahip değildir. Yerel peynirlere gereken ilginin gösterilerek üretim konusunda yeni değerler yaratılması oldukça önemli olup Hatay peyniri de maalesef bu peynir grupları içerisindedir. Hatay peynirinde fermentasyon süreci göz kararı olup basit bir sündürme testi ile peynirin elastikiyeti belirlenmektedir. Bu durumda üretilen Hatay peynirinin Ph ve asitlilik değerlerinde farklar oluşmasına neden olmaktadır. Kısacası yapılan işlemlerde yeterli standart olmaması Hatay peynirinin hak ettiği yerde olmasını engelleyen en büyük etmendir.

    Hatay peyniri yapılışı ve özellikleri nasıldır

    Hatay peyniri, künefenin ana malzemesi olup bu güzel tatlıya ayrıcalığını kazandıran bir peynir türüdür. Zaten bu özelliğinden dolayı Hatay peyniri isminden daha fazla künefe peyniri ismi ile bilinmektedir. Üretiminde inek sütü kullanılarak yapılan bu peynir çeşidi, inekler sağıldıktan sonra süt sıcaklığını kaybetmeden ve hiç bekletilmeden kullanılmaktadır. Yaz aylar için sağım sıcaklığı uygun bir sıcaklık iken kış aylarında süt 35 dereceye kadar tekrar ısıtılır. İçerisine peynir mayası (rennin) eklenen süt, yaklaşık 2 saat süresince pıhtılaşma sağlanması için bekletilir. Elde edilen pıhtılar, büyük bir kepçe yardımı ile peynir altı suyu kalacak şekilde alınır. Temiz bir tülbent arasına alınan pıhtı gevşek bırakılarak suyun iyice ayrışması sağlanır. 1 saat kadar suyun süzülmesi beklendikten sonra tülbentin ağzı sıkıca bağlanır. Aşağı yukarı yarım saat 40 dakika sonra tüm suyundan kurtarılan Hatay peyniri, büyük parçalar elde edilecek şekilde kesilerek şayet mevsim yaz ise oda sıcaklığında 6 saat kadar, kış mevsimi ise buzdolabında 4 derecede 12-24 saat arası bir süreçte fermente edilmeye bırakılır.

    Çok standardı olmayan bir yöntem olan sünme testine tabi tutulur, bunun için yapılması gereken kaynamış suya atılan bir miktar peynirin el ile çekilerek sündürülmesidir. Bu şekilde elde edilen Hatay peyniri taze olarak kullanıldığında künefe için ideal olmaktadır.

    Hatay peyniri, elde edilmiş olan peynire haşlama uygulanması halinde dil veya sünme peynir elde edilmesinde de kullanılmaktadır. Hatay peynirinin değişik şart ve sürelerde muhafaza edilmesi ve yapımından sonuna kadar belli standart özellikler içermemesi asitlik derecesinde belirgin farkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hatay peyniri protein içeriği oldukça fazla çeşit içeren bir teste tabi tutulduğunda ortalama % 20 olarak tespit edilmiştir.

    Hatay peyniri Hatay ilimiz için oldukça önemli bir ekonomik değer olmasına rağmen, hijyenik olmayan şartlarda üretim ve satış ambalajlama konusu, kalite kontrol olmaması bu peynir türünü olumsuz yönde etkilemektedir. 

    ]]>
    Tulum Peyniri Kaç Kalori https://www.peynirler.gen.tr/tulum-peyniri-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 08:06:11 +0000 Tulum Peyniri Kaç Kalori, Tulum peyniri, genellikle keçi sütünden elde edilen kıymetli bir peynirdir. Erzincan tulum özellikle çok kıymetlidir. Kahvaltının dışında tulum peynirini omlette ve makarna ile de tüketilmek Tulum Peyniri Kaç Kalori, Tulum peyniri, genellikle keçi sütünden elde edilen kıymetli bir peynirdir. Erzincan tulum özellikle çok kıymetlidir. Kahvaltının dışında tulum peynirini omlette ve makarna ile de tüketilmektedir. Tulum peyniri A ve B vitaminlerini, kalsiyum, fosfor ve demir açısından oldukça zengin olan tulum peyniri yağlı ve yağsız olarak da kalori bakımından farklı olsa da  orta kalınlıktaki 1 dilim tulum peynirini eriştenin üzerine veya salatanın içerisinde tüketecek olduğumuzda kaç kalori almış oluruz bunlardan bahsedelim.

    Yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi, yani kaloriyi besinlerden alırız. Bu enerjinin fazlası metabolizma sonucu karaciğerde şeker olarak birikmektedir. Alınan kalori fazlalıkları zamanla yağa dönüşerek kişide kiloya sebep olacağından dolayı kahvaltıda bile olsa günlük kalori ihtiyacı için bir kalori cetveli hazırlanmalı ve ona göre dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde fazla kalori alarak kilo artışı olabilmektedir. Tulum peynirine dayanabilirseniz tabi ki.

    Tulum Peyniri Kaç Kaloridir

    Orta kalınlıktaki bir tulum peyniri yaklaşık 100 kalori gelmektedir. 100 gram Erzincan tulum peyniri ise 334 kalori gelmektedir. Normal tulum peynirlerine göre Erzincan tulum peyniri daha yağlı olduğu unutulmamalıdır. 100 gram normal bir tulum peyniri içinde 251 kadar kalori mevcuttur.

    Tulum Peyniri Besin Değerleri 
    • Kilojul 1050 kj
    • Kaloriler 251 kcal
    • Protein 26 gram
    • Karbonhidrat 2,84 gr
    • Şeker 0,65 gr
    • Yağ 14,71 gr
    • Doymuş yağ 9,446 gr
    • Tekli doymuş yağ 4,133 gr
    • Çoklu doymamış yağ 0,358 gr
    • Kolesterol 45 mg
    • Fiber 0 g
    • Sodyum 1266 mg
    • Potasyum 117 mg
    Artık tulum peyniri tükettiğinizde kaç kalori aldığınızı bilecek  besin değerleri bakımından zengin olan tulumu bilinçli olarak tüketeceksiniz. Kalori cetvelini diğer besinler içinde hazırlayarak kahvaltıda kaç kalori alarak kalktığınızdan emin olabilirsiniz.
    ]]>
    Peynir Şekeri https://www.peynirler.gen.tr/peynir-sekeri.html Wed, 10 Oct 2018 08:06:32 +0000 Peynir şekeri deyince ilk olarak aklımıza mevlana şekeridir. Mevlana şekeri deyince bembeyaz pamuk gibi tatlı küçük parça şekerler aklımıza gelir. Peynir şekerin özellikle ilk bulunduğu yer konyadır mevlana şenlikleri Peynir şekeri deyince ilk olarak aklımıza mevlana şekeridir. Mevlana şekeri deyince bembeyaz pamuk gibi tatlı küçük parça şekerler aklımıza gelir. Peynir şekerin özellikle ilk bulunduğu yer konyadır mevlana şenliklerinde dağıtılan peynir şekerlerinin özellikle Mevlana adı ile ile özdeşleştirilmiştir. Bu yüzdendirki satış rakamları oldukça yüksektir. Mevlana şenlikleri döneminde bu satışlar maksimum seviyeye çıkmaktadır. Eşsiz tadı ve ağızda dağılan kıvamı ile küçük büyük herkesin severek tükettiği peynir şekeridir.

    Peynir şekeri nedir

    Peynir şekeri, Konya şekeri, Mevlana şekeri ve Akide şekeri bunların hepsi aynı şekerdir. Bu şeker ilk olarak Ahmet kozakoğlu tarafından 1950'li yıllarda uzun uğraşlar sonunda bulunmuş ve şekillendirilmiştir. O yıllarda Konya şekerine ölü şekeri denmiştir. Ve zamanla ismide tadıda değişen. Şekeri farklı tarifler ortaya çıkmıştır. Peynir şekerleri zamanla kakaolu aromalı, limonlu su ve daha birçok çeşidi üretilmiştir  Bu şekerin yapımı kolay gibi görünse de bazı zorlukları vardır. İlk zamanlarda  sadece şeker ve  limon tozundan yapılan bu şeker çeşidi  iyice pişirilerek  beyaz rengini alması sağlanırdı. Daha sonra uzun şeritler halinde  soğutularak makasla kesilirmiş Konyalılar genelde peynirler şekerilerini cenaze günlerinde muhakkak misafirlerine ikram ederler. Normal zamanlarda ise şekeri taze yufka içine ufalayarak  dürüm yaparak ara öğün olarak yerler. Zaman geçtikçe peynir şekeri turistlere Konya hatırası olarak ikram edilmiştir.  insanlar şehir dışına gezmeye veya misafirliğe gittikleri zaman muhakkak yanlarında peynir şekeri hediye olarak götürürler.

    Peynir şekerinin ve Konya şekerinin yapılışı nasıldır

    Peynir şekeri beyaz  tatlı ve küçük asimetrik şekillerdedir. Peynir şekeri Eskiden kelle şekeri olarak bilinirdi Ancak son zamanlarda bu fark ortadan kaldırıldı kelle şekeri kesme şeker peynir şekeri ne de Konya şekeri veya Mevlana şekeri denmeye başlandı son derece kaliteli olan şekerler alınız havanda dövülerek odun ateşinde bakır kazanlarda eritilip oluşabilmektedir. Ve bu pişirilen şekerler yüksek sıcaklığa dayanabilecek mermerlere dökülür ve daha sonra bu mermerlerin üstüne soğutmaya bırakılır. Soğuma sırasındaki bu şeker ağdasına bergamut gül suyu, limon, portakal ve vişne suyu gibi meyve usareleri katılarak iyice karıştırılr. Ve daha sonra bu karışımın içerisine tarçın, nane, gül gibi aromalar bu   ilave edilir. Ardından susam, ceviz gibi kuruyemişler katılarak farklı tatlar ve görünümlerde peynir şekeri yapılılır.  Bir seferde 100 yada 250 kilo peynir şekeri yapılır. Bir kazan tam olarak 17 kilo malzeme alır. Ve her bir kazana farklı renk boyası katılarak renkli şekerler elde edilir. Ve odun ateşi ile iyice kaynatılıp şeker taşa dönüşene kadar karıştırılır. Ve daha sonra şekerler için özel imal edilen  makinalardan  kesilerek tenekelere doldurulup bakkallara ve toptancılara dağıtılır
    ]]>
    Peynir Üretimi https://www.peynirler.gen.tr/peynir-uretimi.html Wed, 10 Oct 2018 11:11:13 +0000 Peynir üretimi, yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre dünyada, son 15 yılda %30 oranında büyüme kaydederek 21 milyon tonun üstüne çıkmıştır.Peynir, sütün fermente edilerek veya mayalanma yönt Peynir üretimi, yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre dünyada, son 15 yılda %30 oranında büyüme kaydederek 21 milyon tonun üstüne çıkmıştır.

    Peynir, sütün fermente edilerek veya mayalanma yöntemi ile pıhtılaştırılması sonucu elde edilen bir süt ürünüdür.Dünyada üretilen bütün peynirlerin 3/4'ü ABD ve AB ülkelerinde üretilmektedir. Ülkemizde yaygın olan kahvaltı kültürünün vazgeçilmezlerinden biri olan peynir, günümüzde daha çok modern süt işleme tesislerinde veya mandıra olarak tabir edilen işletmelerde üretilmektedir.

    Dünyada ve ülkemizdeki peynir üretiminde ham madde olarak kullanılan süt, inek sütü, koyun sütü veya keçi sütüdür. Bunlar arsında peynir üretiminde inek sütünün kullanımı % 92'dir. Ancak sayılan sütlerin karışımından da peynir üretimi mümkündür.
    Dünyada olduğu gibi ülkemiz iç piyasasında da peynir üretimi yoğun ilgi görmektedir. Bu durum son 7 yılda 2 katın üzerinde bir artış olduğu şeklinde gözlenmiştir.

    Peynir Üretiminde Dikkat Edilecek Unsurlar
    • İşlenecek süt taze olmalı ve içinde yabancı madde bulundurmamalıdır.
    • Üretimde kullanılacak sütün çiğ olması gerekir.Çünkü önceden kaynatılmış sütlerde pıhtılaşma yavaş ve zayıf olup peynirin kalitesini düşürmektedir. 
    • Bunun yanı sıra protein, yağ ve kuru madde oranının normal seviyelerde olması peynir üretiminde randımana etki eden unsurlardır.
    • Peynir üretiminde pıhtılaşma sürecinden sonra yapılacak işlemler ve tuzlama, üretilmesi istenilen peynirin türüne göre faklılıklar gösterir.Peynir yüzeyine kuru tuzun serpiştirilip peynire yedirilmesi şeklinde yapılan tuzlama yöntemi Kuru Tuzlama olarak adlandırılır.Bir diğer tuzlama şekli olan Salamura ise tuz solüsyonuna peynirin daldırılması şeklindedir.
    • Peynir üretiminde bir diğer detay ise üretimi yapılacak peynirin türüne göre belirlenen olgunlaşma süresidir. Olgunlaşma süreci peynirin lezzetini artıran bir süreçtir.Uygun koşullarda üretilen peynirlerde saklama koşullarında istenilen ısı 6-8 derece olmalıdır
    Peynir Çeşitleri
    Peynirler; 
    • yapımında kullanılan süte göre, 
    • pıhtıyı elde etmede  tercih edilen yöntemlere göre, 
    • kuru madde ve yağ oranlarına göre, 
    • nem içeriğine göre,
    • olgunlaşma - saklama süresine göre, 
    • kullanılan kültüre göre, 
    • kullanılan tekstüre göre,
    • ülke kökenlerine göre çeşitlenmektedir. 
    Dünyada 1000-4000 arası peynir çeşidi olduğu bilinmektedir. Ancak bu kadar çeşit fazlalığına rağmen ülkemizde de dünyada da en fazla tüketilen peynir beyaz peynir ve kaşar peyniridir.
    Ülkemiz, yerel peynir çeşitliliği hususunda her ne kadar zengin olsa da tüketimi en fazla olan beyaz peynir, salamura peynir veya Edirne peyniri olarak bilinen peynirdir. 

    Son olarak ne şekilde üretilmiş olursa olsun veya hangi çeşitte olursa olsun, süt ürünleri arasında en yüksek besleyici değere sahip olan ürünün peynir olduğunu söylemekte fayda vardır.
    ]]>
    Yağlı Peynir Kaç Kalori https://www.peynirler.gen.tr/yagli-peynir-kac-kalori.html Wed, 10 Oct 2018 19:08:51 +0000 Yağlı peynir kaç kalori, Peynir çeşitleri arasında oldukça sevilir. Çünkü yağlı peynirin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücut için oldukça faydalı değerler taşımaktadır. Özelikle de yağlı peynirin içerisinde Yağlı peynir kaç kalori, Peynir çeşitleri arasında oldukça sevilir. Çünkü yağlı peynirin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller vücut için oldukça faydalı değerler taşımaktadır. Özelikle de yağlı peynirin içerisinde birçok vitamin bulunmaktadır. Kimi insanlar yağlı peynir tüketmek yerine az yağlı ya da tamamen yağsız peynir tüketmeyi tercih ederler. Fakat bu pek sağlıklı olmayabilir. Çünkü yağsız ya da az yağlı peynirin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller yağlı peynire oranla daha az miktarda bulunmaktadır. Özellikle yağlı peynirin içerisinde kalsiyum, magnezyum, fosfor, protein ve bol miktarda da folik asit bulunmaktadır. Bütün peynirler de olduğu gibi peynirin içerisinde bulunan kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Çünkü protein yönünden zengin bir besin kaynağı olan bu süt ürünü her gün düzenli olarak mutlaka tüketilmesi gerekmektedir.

    Kimi insanlar peynirin ne kadar önemli olduğundan ziyade peynirin kaç kalori olduğu ile ilgilenir. Özellikle de kilo problemi yaşayan kişilerde ya da aşırı derecede takıntısı bulunan kişilerde bu durum daha fazla görülmektedir. Ç

    Yağlı peynir kaç kalori sorusunun cevabı 93 kcal'dir. Yaklaşık olarak 30 gr ağırlığında gelen bir peynirin kalorisi 93 kcal gelmektedir. Aslında yağlı peynirin içerisinde bulunan bulunan vitaminler düşünüldüğü takdirde kalorisi pek fazla önemsenmeyebilir.

    Yağlı peynir kaç kalori gelir

    30 gram ağırlığına gelen bir miktar peynir yaklaşık olarak 90-93 kcal arasında bir kaloriye sahiptir. Yağlı peynirin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller diğer peynirlere oranla yağlı peynirin daha fazla tercih edilmesini sağlar. Çünkü yağlı peynir kalsiyum yönünden oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu durum da kemik gelişimi ve kemik sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden her gün kahvaltılarda mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

    Yağlı peynirin içerisinde bundan vitamin ve mineral değerleri:

    Yağlı peynirin içerisinde bulunan vitamin ve mineral değerleri birbirinden farklı değerler taşımaktadır. Özelikle de yağlı peynir çok önemli bir süt ürünü olduğu için çok fazla tercih edilmektedir. Yağlı peynirin içerisinde;
    • 2.5 gram karbonhidrat, 
    • 5 gram protein, 
    • 7.1 gram yağ,
    • 125 mg kalsiyum, 
    • 30 mg potasyum, 
    • 370 mg sodyum,
    ]]>
    Teleme Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/teleme-peyniri.html Wed, 10 Oct 2018 21:40:42 +0000 Teleme peyniri dediğimizde aklımıza ilk gelmesi gereken Gaziantep ilimizin Araban ilçesidir.Bu yörede çoğunlukla koyunlardan bazende keçilerden sağılan süt,ham incir ve dallardan yararlanarak kısa bir süre mayalanması ile e Teleme peyniri dediğimizde aklımıza ilk gelmesi gereken Gaziantep ilimizin Araban ilçesidir.Bu yörede çoğunlukla koyunlardan bazende keçilerden sağılan süt,ham incir ve dallardan yararlanarak kısa bir süre mayalanması ile eşşiz bir lezzete sahip olan teleme peyniri yapılır. Ortalama olarak 25 dakikada hazır hale gelen bu peynir aynı zamanda yüksek kalori ve yegane bir tat barındırması sayesinde yöre halkındaki işçi ve çobanların gözde yiyeceği haline geliyor.

    Teleme peyniri Gaziantep’in Araban  ilçesinde uzun bir süredir yapılmasına rağmen ticari bir amaçla kullanılmadığından hala daha popüler olamamış yöre dışına yayılamamıştır. Güneydoğu’da yaygın olarak hazırlanan teleme peyniri, genelde çobanlar ile tarım işçilerinin vazgeçilmezi oluyor.
    Besin yönünden de  oldukça zengin olan teleme peyniri yüksek miktarda A vitamini kalsiyum ve protein içermektedir. Yağ yakma özelliği ve fazlaca karbonhidrat içermesinden dolayı  teleme peyniri enerji deposu olarak gözde gıda haline gelmiştir.

    Teleme peynirinin lezzetli olması için nelere dikkat etmek gerekir
    • Taze koyun yada keçi sütü kullanılmalıdır 
    • Süt kaynatılmamalıdır
    • Ham yabani incir ve dal birlikte kullanılmalıdır
    • Nazikçe karıştırılmalıdır
    Teleme peyniri nasıl yapılır

    Daha olgunlaşmamış ham incir ağacı yaprakları ve inciler toplanır.Toplanmış bu olgunlaşmamış incirin ve dalların içindeki sütün çıkması için keskin bir aletle çizikler atılır ve bu sağılan sıvı koyun yada keçi sütünün içerisine karıştırılır .Kısa bir süre karıştırma işleminden sonra ortalama 20-25 dakika kadar beklemeye bırakılır.Bu beklemenin ardından iyice katı hale gelen süt peynir gibi sertleşir .Hazırlanması çok kolay olan teleme peyniri köy ekmeği ve pekmez ile birlikte afiyetle tüketilir.
    ]]>
    Peynir Ürünleri https://www.peynirler.gen.tr/peynir-urunleri.html Wed, 10 Oct 2018 23:27:12 +0000 Peynir ürünleri, ülkemizde 193 çeşit peynir üretilmektedir. Her yörenin ve ilin kendine ait yöresel peyniri vardır. Peynir çeşitleri, sütün yağ ve tuz oranı değişik oranlarla ayarlanarak ortaya çıkmıştır. Peynir kişinin Peynir ürünleri, ülkemizde 193 çeşit peynir üretilmektedir. Her yörenin ve ilin kendine ait yöresel peyniri vardır. Peynir çeşitleri, sütün yağ ve tuz oranı değişik oranlarla ayarlanarak ortaya çıkmıştır. Peynir kişinin vitamin, mineral ve kalsiyum ihtiyacını karşılayan değerli bir besin kaynağıdır. Kolesterol ve kilo sorunu olan kişiler sarı renkli daha yağlı peynirler yerine beyaz renkli yağsız peynirleri tercih etmelidirler. 2 kibrit kutusu peynir=2 bardak süt demektir. 2 bardak süt kişinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde, yaşlıların kemik erimesinde artan günlük kalsiyum ihtiyacını süt ve süt ürünlerinden karşılaması gereklidir. 2 kibrit kutusu kadar peynir günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar. Ayrıca peynir yapımı esnasında süzülen peynir altı suyu protein bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır.

    Peynir ürünleri nelerdir

    Ezine peyniri; Çanakkale'nin Ezine ilçesinden ismini alan inek, koyun ve keçi sütünden elde edilen yağlı peynir ürünüdür.

    Çeçil peyniri; daha çok Erzurum ve Kars'ta yapılan yağlı tel, tel ayrılan peynir ürünüdür.

    Küflü Ardahan keçi peyniri; Ardahan'a ait keçi sütünden yapılan küflü olarak yenilmesi tercih edilen peynir ürünüdür.

    Kars peyniri; Kars ilinin yuvarlak olarak üretilen yağlı peynirdir.

    Trakya kaşar peyniri; Trakya'da üretilen yağlı kaşardır.

    Mihaliç kelle peyniri; oldukça tuzlu Bandırma'da üretilen peynir ürünüdür.

    İzmir tulumu; adının tulum olmasına rağmen tenekede üretilen bir peynir ürünüdür.

    Van otlu peyniri; ilkbaharda yörede yetişen yabani otlarla, koyun peynirinden üretilen şifalı olduğuna inanılan peynir ürünüdür.

    Hellim peyniri; Kıbrıs'ta keçi peynirinden üretilen ve kızartılarak tüketilen peynir ürünüdür.

    Külek peyniri; Yozgat yöresinde üretilen bir peynir ürünüdür.

    Erzincan deri tulum peyniri; hayvan derilerine basılan bir peynir ürünüdür.

    Yöresel topi peyniri; tüm bölgelerimizde üretilen peynir ürünüdür.

    Kolot peyniri; Karadeniz bölgesinde mıhlama yapımında kullanılan varil peyniri olarak ta bilinen yağlı peynir ürünüdür.

    Dil peyniri; tuzsuz, eriyen ve tatlı yapımında da kullanılabilir peynir ürünüdür.

    Kurut peyniri; yoğurt kurutularak yapılan peynir ürünüdür.

    Kaşar peyniri; çiğ sütten üretilen koyun, inek ve keçi sütünden elde edilen peynir ürünüdür.

    Erzurum çivil peyniri; yağı alınmış sütten iplik şeklinde yapılan peynir ürünüdür.

    Peynir ürünleri; ilk olarak Orta Asya'da peynirin üretilmeye başlandığı düşünülmektedir. Peynirin göçebe insanlar tarafından bir yerden bir yere göç edilirken hayvan derilerinde saklanan süt ürünlerinden mayalanıp ortaya çıktığı düşünülmektedir.
    ]]>
    Üçgen Peynir https://www.peynirler.gen.tr/ucgen-peynir.html Thu, 11 Oct 2018 04:30:08 +0000 Üçgen peynir, Peynir dediğimiz zaman akla ilk olarak vitamini gelir. Çünkü peynir içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Bu kalsiyum sayesinde kemiklerimiz güçlenir. Vücudumuz daha dirençli olur. Kemiklerimiz güçlendiği zaman Üçgen peynir, Peynir dediğimiz zaman akla ilk olarak vitamini gelir. Çünkü peynir içerisinde bol miktarda kalsiyum bulunur. Bu kalsiyum sayesinde kemiklerimiz güçlenir. Vücudumuz daha dirençli olur. Kemiklerimiz güçlendiği zaman kaslarımız da güçlenir ve kendimize olan öz güvenimiz artar. Peynir aynı zamanda sabah kahvaltılarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Aslında peynir yerken o peynir, bu peynir diye ayırt etmemek gerekir. Çünkü bütün peynirler insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hem peynir yerken yaş farkı da önemli değildir. Çünkü bütün insanlar peyniri severler. Sadece yaşlı olan insanlardan bazıları tansiyon hastası olduğundan tuzlu ve yağlı peynir yememeleri gerekir. Ama peynir tuz ve yağ oranı olarak ayırt edilse de yine de peynir her haliyle faydalı ve vitaminlidir. Üçgen peynir de bu peynir türlerinden biridir. Büyük insanlar ne kadar peynir ayrımı yapmadan tüm peynirleri yeselerde küçük çocuklar peyniri pek sevmediklerinden her türlü peyniri yemezler. Bundan dolayı küçük çocuklar için üçgen peynirin yeri ayrıdır.

    Üçgen peynir ve çocuklar:

    Küçük çocuklar genelde peyniri pek sevmezler. Annelerinin zorlaması ile zar zor ağızlarına alırlar. Aslında peynir çok lezzetlidir. Ve bol bol protein içerir. Ama küçük çocuklar bunu bilmedikleri için genellikle abur cubur, çikolata, şeker yemeyi tercih ederler. Ama anneler de bir şekilde çocuklarına peyniri sevdirmeleri gerekir. Yoksa küçük yaştaki çocukları vitaminsiz, proteinsiz kalır. Kemikleri güçlenmez. İşte annelerin çocuklarına peyniri sevdirmelerinin en büyük yardımcısı üçgen peynirdir. Üçgen peynir küçük çocuklara peyniri sevdirmek için kullanılan bir yöntem olabilir. Mükemmel şekli ile çocukların hoşuna giden bir besin şekline gelebilir. Ama ne kadar çocukları sevdirmek için kullanılsa da üçgen peynirin cazibesine hiç kimse karşı koyamaz. Üçgen şekli yerken bile insana bir haz, yeme isteği, mutluluk verir. Üçgen peynir de diğer peynirler gibi insanların kemiklerini güçlendirir. Özellikle çocukların kemik gelişimi için çok önemlidir. 

    Üçgen peynir saklanma koşulları:

    Üçgen peynir saklanma şekli ile de çok büyük bir avantajdır. Çünkü sabahleyin işe geç kaldığınızda, okula geç kaldığınızda, bir yere yetişmeniz gerektiğinde anlayacağınız ne zaman acil bir durum ile karşı karşıya kaldığımız zaman küçük bir atıştırmalık olarak yenilebilir. Hem doğal hem de sabahın erken saatlerinde midemize iyi gelir. Ayrıca üçgen peynir çıtır çıtır taze simit ile de çok güzel bir şekilde yenilebilir. Hatta üçgen peynire en çok simit yakışır diyebiliriz. Bir bardak sıcak çay, bir dilim üçgen peynir ve bir adet simide kimse karşı koyamaz. Hem üçgen peynir diğer bazı peynirler gibi sert bir yapıya sahip değildir. Yumuşak, kolay yenilebilir yapısı ile de insanların vazgeçilmezidir. Üçgen peynirin içerisinde proteinin yanı sıra birçok mineral, karbonhidrat, yağ bulunur. 
    ]]>
    Az Tuzlu Peynir https://www.peynirler.gen.tr/az-tuzlu-peynir.html Thu, 11 Oct 2018 04:57:09 +0000 Az tuzlu peynir, Peynir insan vücuduna çok faydaları olan bir besindir. Kemik erimelerini önler. Mikrobik enfeksiyonların oluşmamasını sağlar ve bizi çevredeki virüs, bakteri ve diğer mikroplara karşı korur. Bağırsak bozuklukl Az tuzlu peynir, Peynir insan vücuduna çok faydaları olan bir besindir. Kemik erimelerini önler. Mikrobik enfeksiyonların oluşmamasını sağlar ve bizi çevredeki virüs, bakteri ve diğer mikroplara karşı korur. Bağırsak bozukluklarından biri olan ishal hastalığına iyi gelir. Sindirim sistemine özellikle mideye ve midede meydana gelen rahatsızlıklara iyi gelir. Ağız sağlığını olumsuz etkileyen diş çürümelerine karşı bire birdir. Peynir tansiyonu düşürür ve beyine enerji verir. Kanserin önlenmesinde kullanılan besinlerden biridir. Peynir böreklerde, tatlılarda, yemeklerde, makarna ve çorbalarda kullanılır. Ve yapılan her türlü şeyin daha lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca peynirin içerisinde bol miktarda A vitamini bulunur. İçerisindeki A vitamini gözlere iyi gelir. Peynir içerinde fosfat ve B12 vitamini de vardır. Ayrıca peynir keçi, inek, deve ve hatta manda sütünden de yapılabilir. Eski çağlardan beri varlığı sürmektedir. Peynir kilo almakta zorlanan kişilerin kolay bir şekilde kilo almalarına da yardımcı olur.

    Az tuzlu peynir özellikleri

    Peynir büyük küçük yaş farkı olmadan herkesin sevdiği bir yiyecektir. Sandwich aralarına, yemeklerin üzerine, tostlarda ve daha birçok yerde peynir kullanırız. Peynir yerken de çok zevk alırız. Peynir içerisinde birçok vitamin, kalsiyum, enerji ve daha aklımıza gelmeyen bir çok şey vardır. Protein bakımından zengindir. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklara peynir yemeleri konusunda baskı yapan annelere çok rastlarız. Çünkü çocukların kemik gelişimi için peynir çok önemli bir besindir. 

    Özelikle sabah kahvaltılarında çok tercih edilen bir yiyecektir. Peynirin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Peynir tuz oranlarına göre tuzlu, az tuzlu ve tuzsuz olarak ayırmak mümkündür. Genelde insanlar tuzlu peyniri tercih ederler çünkü peynir tuz ile tatlanır. Ama tuz özellikle yaşlılara iyi gelmediği için onlar peyniri tuzsuz yada az tuzlu yemek zorunda kalırlar. Tuzlu peynir tansiyonu yükseltir. Ama az tuzlu peynir de ağız zevkimize güzel gelmez. Ne kadar tuzlu peyniri daha çok sevsek de aslında az tuzlu olanı tercih etmeliyiz. Vücudumuza az tuzlu peynir daha iyi gelir. Tansiyon hastası olan insanlar da az tuzlu peyniri tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde tansiyonları yükselebilir ve daha kötü sonuçlar meydana gelebilir.

    Kısacası özetleyecek olursak az tuzlu peynir hem protein açısından çok zengindir hem de insan sağlığı için çok faydalıdır. Tansiyona iyi gelir. Vücudumuza iyi gelir. Kemiklerimizi güçlendirir. Kalsiyum deposu olarak da nitelendirilebilir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Çok lezzetli bir yiyecektir. 
    ]]>
    Sürk Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/surk-peyniri.html Fri, 12 Oct 2018 00:56:16 +0000 Sürk Peyniri, Antakya çökelek kurutması da denir. Antakya ve İskenderun yöresinde kahvaltılık olarak yapılan bol baharatlı bir peynirdir. Üzerine sıvı yağ gezdirerek kahvaltılarda kullanıldığı gibi kuru soğan ve bol maydan Sürk Peyniri, Antakya çökelek kurutması da denir. Antakya ve İskenderun yöresinde kahvaltılık olarak yapılan bol baharatlı bir peynirdir. Üzerine sıvı yağ gezdirerek kahvaltılarda kullanıldığı gibi kuru soğan ve bol maydanozla harika salataları da yapılmaktadır. Ayrıca yine Antakya bölgesine ait olan biberli ekmek yapımında da sürk peyniri tercih edilmektedir.

    Sürk Peyniri İçin Malzemeler
    • 2 kilo çökelek peyniri
    • 1 kilo lor peyniri
    • 1 yemek kaşığı pul biber acı severler miktarı artırabilirler
    • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
    • 1 yemek kaşığı kekik
    • 1 fincan çörek otu
    • 1 tatlı kaşığı karabiber, tarçın, kimyon ve nane,yenibahar, toz karanfil (isteye bağlı)
    • 1 fincan susam
    • 2 tepeleme çorba kaşığı salça
    • 2 adet soğan
    • 2 diş sarımsak 
    • 1 fincan kişniş (çok dolu olmayacak)
    • 1/2 fincan ince çekilmiş rezene
    • Tuz
    Sürk Peyniri Yapılışı

    Derin bir kaba önce çökelek ve lor peynirleri konur. Üzerine tuz hariç, bütün baharatlar, dövülmüş sarımsaklar ve salça eklenerek iyice yoğrulur. Eğer salça çok tuzlu ise peynire tuz koymanıza gerek yok, tuzunu ona göre ayarlayın. Bu peynirin yapımında yoğurma işlemi oldukça önemli en az yarım saat yoğrulup krem kıvamına getirilmelidir. İyi yoğrulmadığında kurutma aşamasında peyniriniz de çatlamalar, dağılmalar olacaktır. Daha sonra eller iyice zeytin yağı ile yağlanıp krem kıvamında olan harçtan  ceviz büyüklünde parçalar kopartılıp avuç içinde yuvarlanır. Geniş bir tepsiye hiç bir şey sürmeden yuvarlanan sürkler aralıklı dizilir. Yuvarlama işlemi bittikten sonra peynirlerin üzerine temiz bir tülbent örterek kuruması için balkonda güneş görmeyen bir yere bırakılır. Kurutma işlemi sırasında peynirleri günde birkaç kez olmak üzere çevirin. Peynirlerin bu şekilde iki gün kuruması yeterli olacaktır. Kurutulan bu peynirler farklı şekillerde muhafaza edilmektedir.

    Sürk Peyniri Muhafaza Yöntemleri
    • Birinci yöntem, eğer sürk peynirlerini ufak yuvarladıysanız kavanoza girebilecek büyüklükte ise cam bir kavanoza konup üzerlerine zeytin yağı doldurulur bu şekilde çok uzun süre peynirler dayanır. Kahvaltı için çıkarıldığında tabağa alıp dilimlenir ve üzerine içinde bulunduğu zeytin yağından gezdirilir.
    • İkinci yöntem ise, sürk peynirlerini buzdolabı poşetlerine koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Kahvaltı için bir gün önce dolaptan çıkarılıp buzu çözüldükten sonra dilimlenir ve üzerine zeytinyağı gezdirilerek kahvaltılarda tüketilir.
    • Üçüncü ve son yöntem, Antakya'ya has bir yöntemdir. Bu yöntemi beğenmeniz biraz damak tadınızla ve alışkanlıklarınızla alakalıdır bu metotda peynirler küflendirilerek tüketiliyor bunun için sürk peyniri kavanozlara konmadan önce tek tek kağıtlara sarılıyor kavanoza o şekilde konuyor. Ağzı sıkıca kapatılıp buzdolabına konuyor sürk peyniri kağıt peçete sayesinde küfleniyor yerken üzerindeki küf alınıp dilimleniyor ve üzerine zeytinyağı gezdirilip servis yapılıyor. Afiyet olsun.
    ]]>
    Peynir Sosu https://www.peynirler.gen.tr/peynir-sosu.html Fri, 12 Oct 2018 15:14:39 +0000 Peynir sosu, peynir herkesin sevdiği temel bir besindir. Çocukların mutlaka tüketmesi gereken bu besinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmeyen lezzeti peynir tam bir vitamin deposudur. Peyniri Peynir sosu, peynir herkesin sevdiği temel bir besindir. Çocukların mutlaka tüketmesi gereken bu besinin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmeyen lezzeti peynir tam bir vitamin deposudur. Peyniri sadece kahvaltı sofralarında değil akşam yemeklerinde, böreklerde, sebze yemeklerinde hatta etli yemeklerdede görmek mümkündür. Bu durum kişinin tamamen damak zevkine ve yemek kültürüne göre değişiklik gösterir. Peynir sosu hazırlayıp peyniri ana yemeklerle buluşturmak hem şık bir görünüm sağlamakta hemde peynir yemeyen kişiler için farklı bir lezzet ortaya koymaktadır.

    Peynir sosu, bazı yeşil salata çeşitlerinde kullanmak üzere veya ana yemeklere sos olarak hazırlanabilir. Peynir yağlı olarak bilindiği için diyet yapan kimseler tarafından bu soslar pek tercih edilmiyor. Fakat içerisine konan farklı tatlarla tüketilmesi mümkün olabilir. Doğal peynirde bol miktarda mineral ve vitamin çeşitleri bulunmaktadır. Bu besin değeri ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan peyniri çeşitli et yemekleri ve kızartma türleri üzerine ilave edip daha görsel ve daha lezzetli tatlar halinde sunum yapılabilir. Peynir sosu, sadece et yemekleri değil, sebze yemeklerindede kullanarak daha renkli ve lezzetli yemekler yapılabilir. Makarna üzerine, tavuklu mantar içine, çocuklara hazırlanan pratik atıştırmalıklar içerisine katılarak çocuklara peynir yedirmeninde iyi bir yolu olmaktadır.

    Peynir sosu nasıl yapılır

    Malzemeler,
    • 2 yemek kaşığı tereyağı 
    • 2 su bardağı süt 
    • 2 yemek kaşığı un 
    • 3 su bardağı edam peyniri 
    • 2 su bardağı gouda peyniri 
    • 2 su bardağı taze kaşar peyniri 
    Yapılışı,

    Bir tavada tereyağını güzelce eritin, sonra unu ilave ederek güzelce kavurun. Tereyağı ve un kahverengi haline gelene kadar kavurma işlemine devam edin. Ardından tavayı ateşten alıp on dakika bekleyin dinlendikten sonra üzerine sütü çok akışkan bir halde ilave edin ve pürüzsüz bir duruma gelene kadar karıştırın. Sonra tavayı ocağa tekrardan koyup altını açın ve peynirler eriyene kadar pişirin. Bu sırada sürekli karıştırın peynirin hemen eridiğini göreceksiniz. Peynir sosunuz kullanıma hazırdır. Dilediğiniz yemek veya salataya sos olarak ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun.
    ]]>
    Trakya Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/trakya-peyniri.html Sat, 13 Oct 2018 09:19:58 +0000 Trakya peyniri: Ülkemiz peynir üretimi bakımından oldukça zengin çeşide ve kültüre sahiptir. Her ilimizin kendi ismini taşıyan, ayrı güzellik ve lezzet içeren peynirler üretmektedir. Peynirciliğin en gelişmiş yerlerinden olan Trakya peyniri: Ülkemiz peynir üretimi bakımından oldukça zengin çeşide ve kültüre sahiptir. Her ilimizin kendi ismini taşıyan, ayrı güzellik ve lezzet içeren peynirler üretmektedir. Peynirciliğin en gelişmiş yerlerinden olan Trakya bölgesi peynir açısından çok zengin çeşit ve özel peynirlere sahiptir. Herkes tarafında beğenilerek yenilen, beyaz peynir, eski kaşar peynir, yeni kaşar peynir, lor peyniri, krem peynir, koyun peyniri, keçi peyniri gibi peynir çeşitleri Trakya'da üretilmektedir. 

    Trakya peynirinin kendine has lezzeti vardır ve yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da aranan bir peynirdir. Trakya bu özelliğini, hayvancılığın gelişmiş olmasına, coğrafi konumunun doğal olamasına ve Trakya peynir ustalarının kendine has yöntemleri olmasına dayanmaktadır. Peyniri lezzetlendiren mayasıdır. O açıdan Trakya peynir mayası özeldir ve taklitlerine dikkat etmek gerekir. 

    Trakya peyniri özellikleri

    Trakya peynirinin lezzeti, bölge meralarının genişliği ve doğallığı, hayvancılığın gelişmiş olması, hayvanların gezer otlakta yaşamaları, yüksek kalitede süt vermelerinden kaynaklanır. Peynir üretimi tamamen doğal yöntemlere uyularak yapılır ve içeriğine saf süt, kaliteli maya ve deniz tuzu katılır. 

    Trakya peyniri yapımı
    • 1 kg tam yağlı taze süt
    • 1 tatlı kaşığı Trakya peynir mayası
    • 1 çay bardağı tatlı, taze yoğurt  
    Yapılışı: Sütü geniş ve derince bir tencereye koyarız. Ateşte ılık olana kadar ısıtılır. Parmağımızla kontrol ederiz, yakmıyorsa olmuş demektir. Daha sonra süt ocaktan alınır. Bir çay bardağı yoğurdu, bir kasede pütürsüz olana kadar iyice çırpılır. Çay bardağına koyduğumuz peynir mayasının, içine bardağın 1/4 kadar su ilave ederiz ve karıştırırız. Şimdi kenarda bekleyen sütün içine, önce yoğurdu döker daha sonra çay bardağındaki peynir mayasını ilave ederiz. Çok fazla karıştırmamak gerekir, yoksa peynir maya tutmaz. Tencerenin kapağı kapatılır ve 2-3 saat bekletilir. 3 saat sonunda kapağı açıp bakmalıyız, görünüm aynen mayalanmış yoğurt gibi olmalıdır. Daha sonra mayalanmış yoğurt gibi karışımı, temiz bez torbaya dökeriz ve ağzını sıkıca bağlarız. Hazırladığımız iki temiz taşın arasına torbayı koyar, bir gün bu şekilde  iyice süzülmesini bekleriz. 
    ]]>
    Krem Peynir https://www.peynirler.gen.tr/krem-peynir.html Sat, 13 Oct 2018 20:21:51 +0000 Krem peynir kahvaltı sofralarınızda sevilen ve vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.Evlerde beyaz peynir ve kaşar peynirin yanında krem peynir bulundurulur. Krem peynir yumuşak ve homojen kıvamı sayesinde kendini
    Krem peynir kahvaltı sofralarınızda sevilen ve vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir.Evlerde beyaz peynir ve kaşar peynirin yanında krem peynir bulundurulur. Krem peynir yumuşak ve homojen kıvamı sayesinde kendini sevdirmeyi başarmıştır. Sevilerek tüketilen krem peynir diğer peynir çeşitlerinden farklı olarak ekmeğe sürülebilen yumuşak bir yapıdadır. Bu özelliğinden dolayı insanların sıkça tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir. Krem peynir yağlı inek sütü ve krema karışımından yapılmıştır.

    Krem peynir ile sandviç yapımı

    Kahvaltı sofralarının dışında krem peynir ile farklı ve lezzetli sandviçler hazırlanarak tüketilebilir.. Ekmeğin içerisine süreceğiniz krem peynir ve üzerine salatalık domates dilimleri çok az pul biber ile harika bir sandviç hazırlamış olursunuz. Hamur işlerinde ve özellikle kraker çeşitlerinde kullanılmaktadır.Krem peynir kullanımı kolay ve küçük kutular halinde piyasaya sunulmaktadır. Yolculuklarda öğrenci yurtlarında hatta ilkokuldaki öğrencilerin beslenme saatlerinde pratik açılan kutuları sayesinde sıkça kullanılan bir yiyecek haline gelmiştir.Ülkemizde kullanımı giderek artan krem peynir ekmeğe sürülebilen yumuşacık bir yoğunluktadır.krem peyniri başta tiramisu olmak üzere birçok pasta çeşidinde ve tatlılarda kullanılan bir üründür. Bunun dışında diyet yapan insanlar krem peynirini rahatlıkla tüketebilirler.

    Krem peynirleri kaç gramlık kutularda satılır

    Krem peyniri  kaşar peynir ne göre daha az maliyetlidir. Bundan dolayı insanlar tarafından tüketimi biraz daha ön plana çıkmaktadır.  Ülkemize krem peynirin kilosu ortalama olarak 10 TL civarındadır.Krem peynirleri pratik kapaklı 200 yada 250 gramlık küçük kutularda satılmaktadır. Krem peyniri az yağlı ve az tuzlu olmasından dolayı tansiyon hastaları için vazgeçilmez bir peynir haline gelmiştir. 100 gram krem peynirinin içerisinde ortalama olarak 342 kalori bulunur.

    Krem peynir fabrikalarda nasıl yapılır

    Krem peynirin ilk yapımı 18. yüzyıllara dayanmaktadır. Amerika Fransa'da ve İngilterede ilk kullanılmaya başlanmış olan
    krem peynir bizim ülkemizde çok daha sonralarda keşfedilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Krem peynirinin fabrikalarda yapılması için kaynatılmış olan süt iyice soğutulur ve pastörize edilir. Daha sonra tekrar bu süt çok yüksek derecede kaynatıldıktan sonra homojen bir yapı elde edilir. Bir miktar yoğurt veya peynir mayası bu harcın içerisine eklenir ve bu harcın pıhtılaşması sağlanır bu kesilen süt süzülerek peynir çökelek suyundan ayrılır. Çökeleğin içerisine bir miktar tuz bir miktar siyam baklası zamkı, keçi boynuzu zamkı, mısır şekeri gibi farklı kıvam artırıcı ürünlerden ilave edilir.İyice karıştırılan harç iyice soğumaya bırakılır. Daha sonra özel makinalarda paketlenerek krem peynir olarak sofralarımızdaki yerini alır. 

    Krem peynir evde nasıl yapılır

    Krem peynirini evinizde yapmak için ilk ihtiyacınız olan şey bir litre süttür. Yarım limon, tuz ve süt kremasını ihtiyacınız vardır. Bu malzemelerin hepsini oda sıcaklığındaki bir kaba boşaltın ve içerisine yarım limonu sıkın ve iyice karıştırarak sütün kesilmesini sağlayın Çünkü limon sütün kesilmesini sağlar. Kesilen sütü süzme bezleri veya herhangi bir tülbent yardımı ile süzerek büyük bir kabın içerisine alın bir paket süt kremasını içerisinde katarakt homojen bir yapı halini alana kadar mikserle ile iyice çırpınız ve yapmış olduğunuz krem peynirinizi buzdolabında  3 gün içerisinde tüketiniz.
    ]]>
    Ezine Peyniri Kalori https://www.peynirler.gen.tr/ezine-peyniri-kalori.html Sun, 14 Oct 2018 15:10:48 +0000 Ezine peyniri kalori, Ezine peyniri adından da anlaşıldığı gibi Çanakkale'nin Ezine ilçesinde üretilen yağlı ve oldukça lezzetli beyaz peynir çeşitlerinden biridir. Ezine peyniri yağlı bir beyaz peynir çeşidi olduğu için h Ezine peyniri kalori, Ezine peyniri adından da anlaşıldığı gibi Çanakkale'nin Ezine ilçesinde üretilen yağlı ve oldukça lezzetli beyaz peynir çeşitlerinden biridir. Ezine peyniri yağlı bir beyaz peynir çeşidi olduğu için hem besin değeri hemde kalorisi yüksek bir peynir çeşididir. Bu nedenle de yenilen miktara dikkat edilmesi gerekir. Özellikle diyet yapanların ve kilo problemi yaşayanların ölçülü yemesinde fayda vardır.

    Ezine peyniri kalori ve özellikleri; Ezine peynirini diğer beyaz peynirlerden ayıran özelliği ise kremamsı tadının dışında  hafif sarı renkte olması, küçük gözeneklerinin olması ve orta sertlikte bir peynir olmasıdır. Ayrıca Ezine peyniri salamurada olgunlaştırılan peynir çeşitlerindendir. Ezine peynirinin diğer bir özelliği ise Ezine bölgesinin doğal bitki örtüsü ve o bölgede yaşayan koyun, keçi ve ineklerin yedikleri gıdalardan ve sütlerin mevsimine göre karıştırılarak elde edilmesidir.

    Ayrıca Ezine peyniri keçi, koyun ve ineklerin belli bir oranda karıştırılarak yağlı sütünden elde edildiği için kalorisi  oldukça yüksektir kilo problemi yaşayanların yedikleri miktara dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca bir kibrit kutusu Ezine peynirinde (30 gram)102 kalori bulunmaktadır.
    ]]>
    Burgu Peynir https://www.peynirler.gen.tr/burgu-peynir.html Sun, 14 Oct 2018 17:45:25 +0000 Burgu Peynir, büyük küçük herkes farklı lezzetlerde ve farklı çeşitlerde peynir yemeyi tercih etmektedir. Özellikle son günlerde moda haline gelerek popüler olan  o nefis lezzetti ve farklı şekli ile burgu peynir herkesin hem g Burgu Peynir, büyük küçük herkes farklı lezzetlerde ve farklı çeşitlerde peynir yemeyi tercih etmektedir. Özellikle son günlerde moda haline gelerek popüler olan  o nefis lezzetti ve farklı şekli ile burgu peynir herkesin hem göz zevkine hem de damak zevkine hitap etmektedir. Burgu formu ve doğallığı sayesinde damak zevklerine oldukça düşkün olan yetişkinlerin bile burgu peynir dikkatini çekmektedir. Özellikle içerisinde barındırdığı besin değerleri oldukça yüksek olan ve muhteşem burgu şekli ile insanları cezbeden ve çocukların severek tüketeceği burgu peynir şimdi kahvaltı sofralarının adeta bir şölen haline dönüştürmektedir. Burgu peynir eski usul olan peynir çeşitlerine ve şekillerine göre kendine has olan burgu şekli ile dünyada bir ilki yaratmıştır. Sabah kahvaltısında burgu peynirinden 100 gramını tükettiğiniz zaman vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum ve protein ihtiyacının yaklaşık olarak %80'ini karşılamaktadır. 

    Burgu peynir istediğiniz her şekilde pane harçlı ya da galeta ununda kızartarak ya da sade olarak kendi damak zevkinize göre tüketebilirsiniz. Eğer peynir tüketmeyi sevmeyen kişiler varsa, burgu peynir sayesinde hem peynir tüketmeyi hem de gerçek peynir lezzetinin tadına varacaktır. Aynen bir solucan gibi kıvır kıvır olduğu için çocuklar tarafından zevkle tüketilecek bir peynir çeşididir. Özellikle galeta ununa bulanarak hazırlanan dışı çıtır içi yumuşacık kıvamdaki burgu peynir her yaştan herkesin beğenerek sabah kahvaltılarında tüketeceği yepyeni muhteşem bir lezzettir. Aynı zamanda bu mükemmel lezzeti sadece sabah kahvaltısında değil, toplantılarda, günlerde, beş çaylarının yanında sevdiklerinize hazırlayarak ikram edebilirsiniz. Burgu peyniri mutlaka kendi salamura suyunda buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Burgu peyniri tüketmeden önce dış yüzeyindeki tuzunun alınması için sudan geçirilmesi gerekmektedir. Hiç nefis pane harçlı burgu peynir kızartmasını denediniz mi Eğer denemediyseniz şimdi tam sırası haydi gelin şimdi burgu peynirin nasıl yapıldığının tarifine bir bakalım. 

    Burgu Peynir Kızartması İçin Malzemeler
    • 250 gram burgu peynir
    • 1 su bardağı un
    • 2 adet yumurta
    • 1,5 su bardağı galeta unu
    • 2 su bardağı sıvı yağ (kızartmak için)
    Burgu Peynir Hazırlanışı, öncelikle yumurtayı kase içerisine alalım ve çatal ile köpürünceye kadar çırpalım. Daha sonra ayrı iki tabağın içine birine unu, diğerine de galeta ununu ilave edelim. Ardından ortadan kesilen burgu peyniri ilk önce una, sonra yumurtaya, sonra da galeta ununa batırarak hazırlayalım. Sonra yeniden yumurtaya ve galeta ununa bulayarak tabağın içine alın. Geniş bir tavanın içine sıvı yağ yağını ilave edelim ve kızdıralım. Isınan yağa hazırladığımız burgu peynirleri atarak kızartalım. Bu muhteşem lezzeti eğer hala denemediyseniz, mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Kızartılan burgu peynir servis için hazır. Afiyet olsun. 
    ]]>
    Peynir https://www.peynirler.gen.tr/peynir.html Mon, 15 Oct 2018 03:07:42 +0000 Peynir, süte peynir mayası katılarak veya süt ile yoğurdun birleşmesi ile yapılan ve katılaşma yoluyla elde edilen bir çok çeşidi bulunan besin kaynağıdır. Çok fazla çeşidi vardır. Fermente süt grubu için kullanılan bir t Peynir, süte peynir mayası katılarak veya süt ile yoğurdun birleşmesi ile yapılan ve katılaşma yoluyla elde edilen bir çok çeşidi bulunan besin kaynağıdır. Çok fazla çeşidi vardır. Fermente süt grubu için kullanılan bir tabirdir. Süte peynir mayası veya peynir kültürü katılarak pıhtılaşma ve bunun sonucunda suyu ayrıştırma işleminden sonra elde edilen ürün fermente süt ürünüdür.

    Peynir, kahvaltının başrolündedir. Kimi tuzlu sever kimi tuzsuz sever peyniri. Ülkemizde peynir çeşitleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. En çok bilinen peynir çeşitleri;
    Kolot Peyniri, ülkemizde Karadeniz Bölgesi'ne ait bir peynir türüdür. Karadeniz'in meşhur yemeği mıhlama bu peynir ile yapılmaktadır. 
    Ezine Peyniri, Çanakkale Ezine'de üretilen bir peynir türüdür. 
    Çeçil Peyniri, Erzurum ve Kars yöresine ait bir peynir türüdür.
    Küflü Ardahan keçi peyniri, adından da anlaşılacağı üzere Ardahan iline ait bir peynir türüdür.
    Kars Kaşarı, Kars iline özel bir peynir türüdür. Şarap denilince akla ilk gelen peynir türüdür.
    Trakya Kaşarı, Trakya yöresine ait bir peynir türüdür.
    Mihaliç kelle peynir, Balıkesir yöresine ait bir peynir türüdür. Özelliği biraz daha fazla tuzlu olmasıdır. 
    İzmir Tulumu, İzmir yöresine ait tenekede yapılan bir peynir türüdür. 
    Van otlu peyniri, Van iline özel bir peynir türüdür. Adının otlu peyniri olması içerisinde çeşitli yabani otlar konulmasından ileri gelmektedir.
    Lor peyniri, peynir altı suyunun pıhtılaşması sonucu elde edilen bir peynir türüdür. 
    Hellim peyniri, süt, tuz ve nane de eklenerek elde edilen bir peynir türüdür. Özellikle Kıbrıs'ta çokça yapılmaktadır. Nane isteğe göre eklenmektedir.
    Dil peyniri, tuzsuz ama çokta lezzetli bir peynir türüdür. Benzetildiği peynir mozzarella peyniridir. 
    Erzincan Tulumu, Erzincan yöresinde hayvan derisi içerisinde yapılan bir peynir türüdür ve çok lezzetlidir. 
    Külek Peyniri, Karadeniz'de yapılan bir peynir türüdür.
    Küp peyniri, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde çömlek peyniri olarak ta bilinen bir peynir türüdür.

    Dünya'da peynir çeşitleri;
    Aberdeen Crowdie, İngiltere ve İskoçya' da yapılan bir peynir türüdür.
    Roquefort, Fransız peyniridir. Peynirlerin kralı olarak bilinen bir peynir türüdür. Tuzlu ve keskin bir peynir türüdür.
    Parma, İtalyan peyniridir.
    Kashkaval, Yunanistan'da keçi ve koyun sütünden yapılan bir peynir türüdür.
    Cheddar, İngiltere'de yapılan bir peynir türüdür. Hafif gevreksi bir yapıdadır. 
    Gouda, Hollanda peyniridir. Lezzetli ve yarı yumuşak bir peynir türüdür. 
    Gorgonzola, İtalya'nın mavi damarlı peyniridir. 
    Mozzarella, İtalya'nın güneyinde yapılan bir peynir türüdür. Oldukça lezzetli ve narin bir tada sahiptir. 

    Peynir deyip geçmemek lazım. Görüldüğü üzere pek çok çeşidi vardır. Hem ülkemizde hem de Dünya'da. 
    ]]>
    Peynir Eritmesi https://www.peynirler.gen.tr/peynir-eritmesi.html Mon, 15 Oct 2018 15:16:28 +0000 Peynir eritmesi; denilince akla ilk olarak sıcağı gördüğünde uzayan yağlı peynir gelir. Birbirinden lezzetli ve orjinal peynirleriyle ün salmış Ülkemiz de her yörenin kendine has peynir çeşidi bulunmaktadır. Aslından pey Peynir eritmesi; denilince akla ilk olarak sıcağı gördüğünde uzayan yağlı peynir gelir. Birbirinden lezzetli ve orjinal peynirleriyle ün salmış Ülkemiz de her yörenin kendine has peynir çeşidi bulunmaktadır. Aslından peynirin ana malzemesinin inek, koyun veya manda sütü olduğu düşünüldüğünde peynirin tadının farklı olması insana biraz tuhaf geliyor. Fakat sanırım lezzetin sırrı peynirin yapım şeklinde ve kullanılan sütün lezzetinde gizlenmektedir. Özellikle yeşilliğin bol olduğu yörelerde sütün kalitesi de artmaktadır. Tabi yeşillik denilince akla Karadeniz yöresi gelir. Uçsuz bucaksız yeşillikte yayılan hayvanların sütü de bir o kadar lezzetli olmaktadır. Karadeniz Bölgesi'nde hayvanı olan halkın büyük bir çoğunluğu peynirini kendisi üretmektedir. Yine kurulan peynir fabrikasında da yöreye ait özel peynirler üretilerek satışa sunulmaktadır. Karadeniz'de muhlama olarak bilinen peynir eritmesi de bu peynirlerden bir tanesiyle yapılmaktadır. Karadeniz peynir eritmesi karotu peyniriyle yapılır. Bu peynir muhlama peyniri olarak da satılmaktadır. Ancak bunun yerine yağlı çeçil peyniri, tel peyniri veya normal kaşar peynir de kullanabilirsiniz. Peynir eritmesinin güzel olması için sırrı peynirin lezzetli olması gerekir. Bunun için özellikle bol yağlı ve eridiğinde katılaşmayan peynir tercih edilmelidir. Peynir eritmesi özellikle kahvaltıda ve Ramazan sofralarında banılarak yenilebilecek harika bir lezzettir. Fakat mutlaka sıcak olarak servis edilmesi ve servis için pişirilen tavanın kullanılması gerekir. Böylece soğumadan ikram edilmesi kolaylaşır. Tabi peynir eritmesi banılarak yeneceği için yanında taze çıtır çıtır ekmek veya pide olması gerekir. Eğer mısır unuyla aranız iyiyse mısır ekmeğini de tercih edebilirsiniz. Şimdiden herkese kolay gelsin... 

    Peynir eritmesi için gerekli olan malzemeler:
    • 200 gr. karotu peyniri,
    • 1 yemek kaşığı tereyağı,
    • 1 fiske tuz,
    • 1 yemek kaşığı doğal mısır unu,
    • Yarım çay bardağı soğuk su.
    Peynir eritmesi hazırlanışı: 

    Bakır veya yapışmaz bir tavanın içine tere yağını atın ve kısık ateşte rengi değişinceye kadar eritin. İçine tuz ve mısır ununu ilave edip kısık ateşte yaklaşık 2-3 dakika boyunca sürekli karıştırarak pişirin. Mısır unun rengi döndüğünde üzerine suyu ilave edip arkasından da ufalanmış karotu peynirini ekleyin. Arık karıştırma işlemini bırakın ve peynirin erimesini bekleyin. Peynir tamamen eridiğinde tavayla sıcak olarak servis edin. Arzu ederseniz peynir eritmesinde yukarıda sayılan peynir türlerini kullanabileceğiniz gibi mısır unu kullanmadan da yapabilirsiniz. Bunun için tere yağı eridikten sonra yaklaşık 2 yemek kaşığı suyla peyniri içine ilave edip eritmeniz yeterli olacaktır. Şimdiden herkese afiyet olsun...  
    ]]>
    Edirne Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/edirne-peyniri.html Tue, 16 Oct 2018 06:58:56 +0000 Edirne Peyniri; Edirne beyaz peyniri ile ünlenmiş bir ilimizdir. Türkiye'de beyaz peynir denilince akla ilk olarak Edirne peyniri gelir. Çevremizde aldığımız beyaz peynirler aslında Edirne peyniri olarak bilinir. Bölgede büy Edirne Peyniri; Edirne beyaz peyniri ile ünlenmiş bir ilimizdir. Türkiye'de beyaz peynir denilince akla ilk olarak Edirne peyniri gelir. Çevremizde aldığımız beyaz peynirler aslında Edirne peyniri olarak bilinir. Bölgede büyük baş hayvancılığın yaygın olması, sütün bol ve kaliteli olması, yapılan peynirin uzun süre buzhaneler de kalması, ayrıca tam yağlı olması ve lezzeti ile Türkiye dışında tüm dünyaya namını duyurmuştur. Şu aralar eski değerini, namını yitirmiş olsa da yinede sevilen ve aranan bir peynirdir. Trakya da yaklaşık olarak 3000 ton peynir üretiliyor ise yarışı kadarı 1500 ton kadarı Edirne'de yapılıyor. Şimdi lezzeti ve mükemmelliği ile Edirne peynirinin yapılışına bir göz gezdirelim.

    Edirne Peyniri Yapılışı;

    Taze sağılmış süt önce ince tülbent yardımıyla süzülür. Taze sağılmış süt  70 °C ye kadar ısıtılır. 30 derece ye gelinceye kadar tekrar soğutulur. Hiçbir yan ürün içermeyen taze Edirne peyniri mayası ile süt mayalanır. Dikkat etmemiz gereken bir şey var oda hava sıcaklığı. Hava sıcaklığına göre mayalanma süresi değişir. 1,5-2 saat sonra peynirin telemesi oluşur. Teleme çembere bezlerinin içine alınır ve süzülmesi için beklenilir. Süzülme işlemi 2,5 saat sürer. Süzülen peynir en son kalıplar halinde içinde tuzlu su bulunan teneke içine alınır. Ağzı kapatılır ve dolaba atılır. 50 gün sonra tuzlu içinde kalan peynir lezzetini alır ve yeme kıvamına gelir. Taze keçi ve koyun sütünden yapılan bu peynir talebe göre bazen dolapta beklemeden satışa çıkarılır.

    Edirne Peyniri Hakkında Bilinmesi Gerekenler;
    • Bu lezzetli peynirin en önemli özelliği tek tip süt ile yapılmasıdır. Yaparken asla karışım süt kullanmayın. Aksi takdirde istenilen lezzeti bulamayabilirsiniz.
    • Haddinden fazla talebin olması nedeni ile koyun peyniri yerine inek ve koyun karışımı süt kullanılması Edirne peynirinin kalitesini düşürmektedir.
    • Edirne peynirinin en önemli özelliği ise koyun ya da inek sütünün sağıldıktan sonra en fazla 1 saat içerisinde bekleme yapmadan, süt tazeliğini yitirmeden mayalanır ve peynir yapılır. 
    • Edirne peyniri tam yağlıdır, yağı asla alınmaz.
    • Edirne peyniri saydam, beyaz ve parlak renktedir.
    • Edirne peynirinin ideal bir lezzet süresi vardır. Peynir tenekesi açıldıktan sonra 2 ay içerisinde tüketilmelidir. Aksi takdirde bozulma ve lezzet damak tadında değişiklikler olabilir.
    Edirne peyniri gönül rahatlığı ile alabileceğiniz, gerek temizliği gerekse lezzeti ile asla pişman olmayacaksınız. Çocuklarımız için kendimiz için sağlığı konusunda şüphe duyulmadan kahvaltıda tüketebilir her türlü börekler de kullanabilirsiniz. 
    ]]>
    Peynir Suyunun Faydaları https://www.peynirler.gen.tr/peynir-suyunun-faydalari.html Wed, 17 Oct 2018 05:30:27 +0000 Peynir Suyunun Faydaları, Peynir kahvaltılarında vazgeçilmez süt ürünleri arasında yerini almaktadır. Vücuda oldukça faydası bulunmaktadır. Çoğu kadın satın almak yerine evde peynir yapmayı tercih etmektedir. Ancak en önemli Peynir Suyunun Faydaları, Peynir kahvaltılarında vazgeçilmez süt ürünleri arasında yerini almaktadır. Vücuda oldukça faydası bulunmaktadır. Çoğu kadın satın almak yerine evde peynir yapmayı tercih etmektedir. Ancak en önemli nokta ise yapılan peynirin suyu çöpe gitmesidir. Çünkü çoğu kişi peynir suyunun faydalarından habersizdir. Fakat peynir her ne kadar sağlık için faydalıysa suyu da sağlık için bir o kadar faydalı olmaktadır. Genellikle yabancı ülkelerin haberdar olduğu bu durum ülkemizde tek tük kişiler tarafından bilinmektedir. Fakat bilinmesinin bir şeyi değiştirdiği gözlemlenmektedir ve sürekli peynir suyu atılmaktadır. Ancak uzmanların çoğu bastıra bastıra peynir suyunun faydalarını açıklamaktadır. Hatta uygulayan kişiler faydasını kısa sürede görmektedir. 

    Peynir Suyunun Faydaları Nelerdir
    • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı koruma sağlar.
    • İnsan vücudunun direncini arttırır.
    • Sindirim sistemini hızlandırır ve kolaylaştırır.
    • Yaşanan mide yanmalarına, mide ağrılarına oldukça faydalıdır.
    • Karın kramplarının vazgeçilmez ilaçlarında birisidir.
    • Kişilerde yaşanan ishalin durmasına ve iyileşmesine yardımcı olur.
    • Yaşanan mide bulantılarını yok eder.
    • Peynir suyu kişilerde yavaşlamış olan metabolizmayı hızlandırır.
    • Fazla olan kiloların kısa sürede verilmesine yardımcı olur.
    • Vücuttaki bulunan yağların yakımını hızlandırır.
    • Kişilere tokluk hissi vermekte oldukça faydalıdır.
    • Genellikle gençler peynir suyunun performans arttırmak ve kas yapılarını güçlendirmek için kullanmaktadır ve oldukça faydası görülmektedir.
    • Peynir suyu kanser oluşumunu engellemektedir ve oldukça faydalıdır. Kadınlarda sık görülen meme kanserinin önüne geçer.
    • Şeker hastalarına oldukça faydalıdır.
    • Vücutta bulunan mikropları öldürür ve kolaylıkla dışarı atılmasını sağlar.
    • Kişilerde görülen kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
    • Kadınlarda sık karşılaşılan hormon düzensizliğinde oldukça faydalıdır.
    • Erkeklerde en çok gözlemlenen eklem ağrılarını yok etmeye yarar.
    • Kemik erimesinde oldukça faydalıdır.
    • Cilde uygulandığında gözeneklerin giderilmesini sağlar.
    • Sivilce oluşumunun önüne geçer ve oldukça faydalıdır.
    • Cilde gerginlik vererek yüzdeki kırışıklıkları geciktirir. Böylece yaşlanma karşıtı olmaktadır.
    • Karaciğer için oldukça faydalıdır ve sürekli karaciğeri uyarır hastalıklardan korur.
    • Deride kanlanmayı çoğaltır ve selülit oluşumunu engeller.
    • Kan dolaşımını hızlandırır.
    ]]>
    Pastörize Peynir https://www.peynirler.gen.tr/pastorize-peynir.html Wed, 17 Oct 2018 09:15:31 +0000 Pastörize Peynir, peynirin pastörize edilmesi, sütte bulunan patojen ve mikroorganizmaların yok edilmesi esasına dayanır. Pastörizasyon sütte ki kazein ve serum proteinlerinde kimyasal değişiklik oluşturmak sureti ile r Pastörize Peynir, peynirin pastörize edilmesi, sütte bulunan patojen ve mikroorganizmaların yok edilmesi esasına dayanır. Pastörizasyon sütte ki kazein ve serum proteinlerinde kimyasal değişiklik oluşturmak sureti ile reolojik özellikleri iyileştirmek ve standart kalitede peynir elde etmektir. Pastörize peynir, sütte bulunan serum proteinlerinin ve süt bileşenlerinin pıhtıda tutulma oranlarının yükseltilerek elde edilmiş halidir. Pastörize peynir elde etmek için pastörizasyon işlemi sırasında süte uygulanan sıcaklık, zaman gibi faktörler peynirde de değişikliklere neden olur. Bundan dolayı her pastörize peynirin tadı farklılık içerir. Pastörize peynir düşük, orta ve yüksek sıcaklık olmak üzere 3 değişik sıcaklık koşulunda elde edilir. Ülkemizde üretilen pastörize peynirler genellikle düşük ve orta sıcaklık pastörizasyon tekniği ile üretilmektedir. 

    Pastörize peynir nedir, nasıl elde edilir

    Pastörize peynir üretilirken dikkat edilen en önemli şey, sütü işleme esnasında sütün zarar görmesini önlemektir. Pastörize peynirde yağ oranı, belli bir standartta olmalıdır. Pastörize peynir üretiminde sütteki tüm yağ peynire geçmemekte bir kısmı da peynir altı suyunda kalabilmektedir. Peynir bir kere imal edildikten sonra geriye dönüp yağ miktarını tekrar ayarlamak mümkün değildir. Peynirdeki yağ oranı sütte bulunan yağ ve protein oranı ile alakalıdır. Pastörize peynir için en önemli standartlardan biri de protein oranının yüksek olmasıdır.

    Pastörize peynir için bilinen en olumsuz etmen, peynir yapımında kullanılan sütün pastörize edilmesinden dolayı zararlı mikroorganizmalar ile birlikte faydalı laktik asit bakterilerinin de büyük ölçüde yok olmasıdır. Bundan dolayı pastörize peynir yapılırken peynirin tat ve aromasını belirlenen düzeyde elde etmek amacı ile laktik asit bakterileri kültür şeklinde peynire sonradan ilave edilir. Bu durum pastörize peynir üretimi esaslarından biridir.

    Peynir olgunlaşmasının en önemli ölçütlerinden biri olan Soxhalet Henkel değeri, peynire uygun asitlik derecesini verir. Bu da pastörize peynir çeşitlerinin sert, yarı sert ve yumuşak peynir olarak ortaya çıkmasına neden olur. Sert ve orta sert pastörize peynir için, yavaş asitlik gelişimi gösteren bakteriler kullanılırken yumuşak pastörize peynir içinde çabuk asitlik yapan bakteriler kullanılır.

    İyi ve kaliteli bir pastörize peynir, hoş bir aroma ve tada sahip olmalı, kokusu iştah açıcı olmalıdır. Pastörize peynirde ekşi oranı, tuz oranı ve koku oranı çok iyi ayarlanmış olmalıdır. Yabancı fermentasyon barındırmamalıdır.

    Pastörize peynir;

    Belli standartlara tabi tutulan sütün, peynir mayalama teknesine alındıktan sonra kültür ve peynir mayası eklenir. Çeşitli enzim ve baharatlarda kullanılabilmektedir. Mayalan peynir çeşitli presleme ve paketleme işlemlerinden geçirilerek pastörize peynir elde edilir.

    ]]>
    Tel Peynir https://www.peynirler.gen.tr/tel-peynir.html Wed, 17 Oct 2018 22:16:06 +0000 Tel Peynir, özellikle Doğu Anadolu bölgesine özgü bir peynir türü olmaktadır. Ayrıca adını ise iplik şekline gelebilmesi ile almaktadır. Normal peynire göre biraz daha yumuşak, tuzlu ve beyaz renkte olmaktadır. Bazen de hafif Tel Peynir, özellikle Doğu Anadolu bölgesine özgü bir peynir türü olmaktadır. Ayrıca adını ise iplik şekline gelebilmesi ile almaktadır. Normal peynire göre biraz daha yumuşak, tuzlu ve beyaz renkte olmaktadır. Bazen de hafif sarı renkte bulunabilir. Yapılırken genellikle yağı alınmış süt kullanılmaktadır. Tadı yenildiği zaman örgü peynire benzetilmektedir. Bence kahvaltılarda lezzeti ile olmazsa olmazlardan bir peynir türü olmaktadır. Tel peynirinin en güzel özelliği ise çabuk erimesidir. Bu nedenle çoğu bayan makarna, fırın yemekleri ve hamur işlerinde kullanmaktadır. Ayrıca yağsız olan bu peynir çoğu diyetisyenin diyet yapanlara tavsiyesi olmaktadır. Ancak tel peynirin tuzunu yıkandıktan ve süzdükten sonra tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır. Bu lezzeti ister evde yapabilir isterseniz de marketlerden alabilirsiniz. Bence evde yapılması daha sağlıklı olmaktadır. Nasıl yaparım diye fazla düşünmeyin çünkü yapımı oldukça kolay ve basittir. Hem de evde yapmış olduğunuz tel peyniri taze taze tüketmeniz daha sağlıklı ve vitaminli olmaktadır. Kısaca sizlerle tel peyniri tarifine bir göz atalım.

    Tel peyniri tarifi:

    Malzemeler:
    • 4 kilo süt( yağsız olmalı)
    • 3 kaşık yoğurt
    • Peynir mayası
    • Bir miktar salamura suyu
    Tel peynir hazırlanışı:

    İlk olarak derin ve büyük bir tencereye 4 kilo yağsız olan sütü koyalım ve kaynatalım. Daha sonra kaynayan sütü ılıması için bir kenarda bekletelim. Yaklaşık 30 dereceye gelen süte yoğurdumuzu ekleyelim. 1 saat dinlendirdikten sonra bir miktar peynir mayası ekleyelim. Peynir mayasının ölçüsü şişesinin üzerinde detaylı şekilde açıklanmaktadır. Tekrardan ocağa alınarak ilk ısısının iki katı olana kadar ısıtılır. Fakat ısıtma işlemi yapılırken karıştırılır. Karıştırma işlemi sırasında peynir karıştırılan kepçenin çevresine toplanır. Toplanan peyniri derince bir leğene alarak yoğurulur. Kısaca uzatıldığı zaman tel tel olacak şekli alana kadar yoğurulur. Sonrasında bir kenara kuruması için bırakılır. Son olarak da salamura suyuna bırakılarak hazırlanmış olur. Ancak tel peyniri yapılırken en dikkat edilmesi gereken durum ambalajsız yani pastörize edilmemiş süt kullanmaktır. 
    ]]>
    Dil Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/dil-peyniri.html Thu, 18 Oct 2018 13:21:30 +0000 Dil Peyniri, Bu peynir çok eski zamanlardan beri sofraların eşsiz lezzeti olmuştur. Erzurum yöresi ve Kars yöresinde yapılan bir peynir türüdür. Her ne kadar üretimi bu bölgelerde yapılsa da tüketimi genellikle batı bölgelerind Dil Peyniri, Bu peynir çok eski zamanlardan beri sofraların eşsiz lezzeti olmuştur. Erzurum yöresi ve Kars yöresinde yapılan bir peynir türüdür. Her ne kadar üretimi bu bölgelerde yapılsa da tüketimi genellikle batı bölgelerinde yapılmaktadır. Bu peynir koyun sütüyle yapılır. Yapımı oldukça zordur ve yapan kişinin bu peynirin yapımında maharetli olması gerekir. Koyun sütünün tam yağlı olması peynir lezzetini verir. Bu peynir yapı olarak liflidir ve civil peynir çeşitini anımsatır. Bu peynir diğer peynirler gibi tuz içermez. Tuzsuz olduğu için muhafaza edilmesi zordur. Tuz sevmeyen kişilerin peynir tercihleri arasında ilk sırayı alır. Kaşar peyniri gibi sütlü bir tat oluşturur ve kokusu muhteşemdir. Yumuşak yapısı olan dil peyniri dilimlendiği zaman tel tel olmaktadır. Bu peynir halk tarafından künefe peyniri olarak da adlandırılır. Genellikle mozarella peynirine de benzetilir.

    Dİl Peyniri Yapılışı

    Dil peyniri yapımında ilk olarak süt temin edilir. Temin edilen koyun sütü ilk olarak iyice kaynatılır. Ardından 32 dereceye gelene kadar soğutulur. 32 derece sütün mayalanma sıcaklığıdır. Bu sıcaklıkta belli bir süre bekletilen süt ekşidikten sonra mayalama işlemi yapılır. Mayalama işlemi yapılan sütte pıhtı oluşana kadar 1 saat kadar beklenir ve süt pıhtılaşınca bu peynir için hazırlanan özel kene aparatlarıyla 1'er santim kesilir ve 5'er dakika dinlenmeye bırakılır. 5 dakika dolduran sonra hazırlanan parça tekrardan pirinç taneleri kadar kesilir ve tekrardan dinlendirilir. Dinlenme işlemi yapıldıktan sonra özel olarak hazırlanan dil peyniri kalıplarına parçalar alınır. Kalıpların içerisine koyulan parçalardan suyunun düzelmesi beklenir. Bu işlem yaklaşık olarak yarım saat sürer. Suyu süzüldükten sonra üzerine ağırlık koyularak bir iki saat daha bekletilir ve peynir 4 eşit parçaya bölünerek sıcak su içerinde kıvam alana kadar bekletilir. Bu işlem tamamlanınca hazırlanan peynir tekrardan parçalar haline getirilir ve birazcık tuz ilave edilerek bu peynir için özel yapılmış kap içerisine alınır ve birkaç dakika haşlanır. Hamur haline gelen dil peyniri parçaları özel kalıplara koyulur ve dinlenmeye bırakılır. Bu şekilde dil peyniri hazır durumdadır.

    Dil Peyniri Muhafaza Edilmesi 

    Dil peyniri hazırlandıktan sonra perakende satıcılar cam dolaplarda görünecek şekilde peynirleri kat kat koyarlar ve aralarına kağıt koyarak satışa sunarlar. Aynı şekilde saklanmak isteniyorsa eğer kat kat hazırlanır tahta kasaları koyulur ve soğuk bir alanda muhafaza edilir. Satışa sunulduktan sonra küçük paketlere koyulur. Bu peynir fabrikada üretiliyorsa eğer küçük paketler halinde hazırlanır ve soğuk alanda muhafaza edilerek satışa sunulur. Dil peyniri uzun ömürlü olan bir peynir değildir. Tüketim ve muhafaza süresi yaklaşık 1 haftadır. Bu süre zarfından fazla bekletildiği zaman tadı değişir, taze aldığınız zamanki lezzeti vermez. 

    Dil Peyniri Faydaları
    • Dil peyniri yapılışında tuz kullanılmadığı için kalp sağlığını olumsuz etkilememektedir. Bu peynir kalp için faydalıdır.
    • Bu peynirin süt içeriği fazla olduğundan dolayı çocuk gelişiminde oldukça etkilidir. Kalsiyum açısından zengin olan dil peyniri kas yapısını ve vücudun bütün kemik yapısının gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda diş sağlığı için oldukça önemlidir.
    • Diyet yapan kişilerin dil peyniri tüketmesinde diyete etkisi olacaktır.
    ]]>
    Sütten Peynir Nasıl Yapılır https://www.peynirler.gen.tr/sutten-peynir-nasil-yapilir.html Thu, 18 Oct 2018 19:31:58 +0000 Sütten peynir nasıl yapılır; Peynir neredeyse herkes tarafından çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinin başında gelmektedir. Binlerce çeşit peynir bulunmaktadır. Her ülkeye ve her şehirlere göre peynir Sütten peynir nasıl yapılır; Peynir neredeyse herkes tarafından çok sevilen ve yaygın olarak tüketilen süt ürünlerinin başında gelmektedir. Binlerce çeşit peynir bulunmaktadır. Her ülkeye ve her şehirlere göre peynir çeşidi bulunmaktadır. Farklı tatlarının yanında sağlık bakımından da vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Yüksek besin değeri taşıdığı için faydaları saymakla bitmez. Özellikle doğal peynirlerin içerdiği vitamin ve minerallerin değerleri daha yüksektir. Peynir, C, D, E, A ve K vitaminlerini içerisinde bolca bulundurmaktadır. Bu vitaminler dışında vücut sağlığı için hayati önem taşıyan B12 ve B6 vitaminlerini içermektedir. Tüm vitamin ve mineraller yanında folat, pantotenik asit, tiamin, niasin, riboflavin ve kolin içermektedir. İçerdiği mineraller sodyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum bakımından oldukça zengin ve tam bir kalsiyum deposudur. Kalsiyum deposu olması kemik sağlığının korunmasında, diş çürümesinin engellenmesinde, beyin ve zihin sağlığının korunmasında, ayrıca kanser hastalıklarına karşı korumada etkili bir besin kaynağıdır. 

    Sütten peynir yapımı için gerekli olan malzemeler;
    • 5 kilogram süt
    • Peynir mayası
    Sütten peynir nasıl yapılır ve nasıl hazırlanır;

    İlk önce 5 kilogram süt orta ateşte ocak üzerinde 35 veya 40 dereceye gelinceye kadar ısıtılır.  Bunu anlamanız için serçe parmağınızı süte batırdığınızda yanmıyorsa, dayanıyorsa bu dereceye kadar ısınmış olduğunu anlayabilirsiniz. Bu dereceye ulaştıktan sonra süt ocak üzerinden alınır. Daha sonra eczanelerden temin edebileceğiniz peynir mayasından yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar bu derecedeki sütün içine yavaşça dökün. Sütün sıcaklığını koruması için mayalanmasını sağlamak için üzeri örtülür. 1 yada 1,5 saat mayalanması için beklenir. 1,5 saat sonra sütün üzeri açılır ve mayalanmış süt sertleşiyor ve parmağa yapışmıyorsa peynir mayalanmış demektir. Bu şekilde mayalanmış süte teleme adı verilmektedir.

    Telemenin suyunu bırakması için bir bıçak yardımı ile peynirin üzeri paralel doğrular şeklinde kesilir ve suyunun çıkması beklenir. Bu süre yaklaşık yarım saat sürmektedir. Daha sonra telemeyi altında süzgeç olan bir süzme işlemi yapılır ve peynir suyunun süzülmesi sağlanır. Süzülme için bir yada iki saat beklenir. İki saat sonra üzerine bir ağırlık konularak bir gün boyunca bekletilir. Tüm bu işlemlerin sonunda 5 kilogram sütten yaklaşık 700 gram peynir elde edilmektedir. Bu harika, lezzetli, mis gibi tazecik beyaz peyniri elde etmiş oluruz.
    ]]>
    Kars Kaşar Peyniri https://www.peynirler.gen.tr/kars-kasar-peyniri.html Fri, 19 Oct 2018 06:55:11 +0000 Kars Kaşar Peyniri, Adından da anlaşılacağı gibi Kars yöresine özgü bir lezzet olan Kars kaşar peyniri sofraların vazgeçilmezidir. Özellikle sabah kahvaltılarında sıcak bir simit ve çay eşliğinde çok lezzetli olur. B Kars Kaşar Peyniri, Adından da anlaşılacağı gibi Kars yöresine özgü bir lezzet olan Kars kaşar peyniri sofraların vazgeçilmezidir. Özellikle sabah kahvaltılarında sıcak bir simit ve çay eşliğinde çok lezzetli olur. Bu peynir keçi sütü, koyun sütü ve inek sütünden yapılır. Rengi tereyağı gibi sarıdır. Sofralara görsellik açısından da neşelendirir. Kaşar peyniri pizzanın üzerinde tadı ve kıvamı harika olur. Tost yapımında, sandviç yapımında, keklerin, böreklerin içerisinde kullanılmaktadır. 

    Kars Kaşar Peyniri Yapılışı

    Yapımında Kullanılan Malzemeler:
    • 12 litre inek sütü,
    • 2.5 ml mikrobiyel kaşar peyniri mayası,
    • 2 yemek kaşığı doğal evde hazırlanmış yoğurt mayası.
    Kars Kaşar Peyniri Hazırlanışı

    Kars kaşar peyniri yapımına ilk olarak taze sağılan sütü büyük bir kap içerisine alarak kaynaması için ocağı alarak başlayalım. Kaynaması bırakılan süt 15-20 dakika kaynadıktan sonra soğuması için ocaktan alalım ve oda sıcaklığında 30 dereceye gelene kadar bekleyelim. Sıcaklığı termometre ile ölçmek daha iyi olacaktır. Belirtilen sıcaklığa gelen sütün içine 2 kaşık yoğurdu ekleyerek iyice karıştırın. Daha sona kabın kapağını kapatın ve üzerini yoğurt mayası gibi bezle kapatın. Mayalama işleminden yaklaşık 20 dakika sonra 5-6 ml şu ilave edilerek hazırlanan 2.5 ml mikrobiyel peynir mayasını da ilave ederek iyice karıştırın. Tekrar kapağı kapatın ve 1 saat kadar bekleyin. Bu aşamada sütün kesilmemesi gerekir. Mayalama tamamlandıktan sonra Kars kaşar peyniri kesimi yapılmalıdır. Kesim yapılması için mayalama işleminde oluşan pıhtılaşmanın doğru şekilde ayarlanması oldukça önemlidir. Doğru olan pıhtılaşma şekli mayalanan süte dokunduğunuzda yapışkan değilse tamamdır. Fakat mayalanan sütte yeşil ve sarı renkli şu oluştuysa yanlış işlem yapılmıştır. 
    Kars Kaşar Peyniri Kesim ve Kalıplama 

    Doğru mayalanan kaşar peyniri malzemesinin pıhtılarının kesilmesi için özel yapılan bıçak kullanılmalıdır. Daha sonra hazırlanan pıhtılar nohut kadar kesilerek yapılır. Suyu çıkacaktır, çıkan suyun yarısı alınmalıdır. Kalan diğer yarısı yaklaşık 35-40 derecede ısıtılır. Isıtılır su süzme beziyle süzülür ve üzerine ağırlık koyularak 1-2 saat kalıp alması için bekletilir. Kalıp alan malzemeyi ince dilimler şeklinde kesin ve 75 derecelik şu içerisinde tekrar kaynatın. Kaynatma işleminde Kars kaşar peyniri parçaları çektiğiniz zaman uzuyorsa yani esnek yapıdaysa olmuş demektir. Kaşar peynirinin ana malzemesi kıvamı aldıktan sonra süzgece alın ve kaşıkla iyice ezin. Daha sonra hamur kıvamını alan kaşar peyniri malzemesini yoğurarak kalıbına koyun. Kalıbı 24 saat ters düz ederek bekletin ve bu aşamadan sonra hazır. Eğer sabah kahvaltılarında taze tüketmek istiyorsanız ilk olarak haşlamanız gerekir. Daha sonra 75 derece ısıtılan şu içine 1 tatlı kaşığı tuz ilave ederek 5 dakika haşlamanız yeterli olacaktır.
    ]]>
    Yoğurttan Peynir Yapımı https://www.peynirler.gen.tr/yogurttan-peynir-yapimi.html Fri, 19 Oct 2018 10:39:21 +0000 Yoğurttan peynir yapımı; Bilindiği üzere kalsiyum başta kemik ve diş sağlığı olmak üzere insan vücudu için çok faydalıdır. Özellikle hayatın ilk 30 yılında kalsiyum yönünden zengin beslenme ilerleyen yaşlarda kemi Yoğurttan peynir yapımı; Bilindiği üzere kalsiyum başta kemik ve diş sağlığı olmak üzere insan vücudu için çok faydalıdır. Özellikle hayatın ilk 30 yılında kalsiyum yönünden zengin beslenme ilerleyen yaşlarda kemik erimesi yaşama riskini azaltmaktadır. Herkes kendi, damak zevkine göre günlük kalsiyum ihtiyacını değişik süt ve süt ürünlerinden karşılayabilir. Ancak bunlar için peynirin özel bir yeri vardır. Yoğurt ve sütü gibi kalsiyum kaynaklarının çok fazla çeşitlendirilerek tüketiminin arttırılması daha zorken peynir için aynı şey söz konusu değildir. Yani herkesin seveceği peynir çeşidi elbette mevcuttur. Tabi birde peyniri evde kendi imkanlarınızla hiçbir kimyasal madde kullanmadan üretirseniz sağlıklı beslenme adına çok doğru bir girişimde bulunmuş olursunuz. Süt veya yoğurt kullanarak hem de peynir mayası kullanmadan peynir yapabilirsiniz. Bunun için süt veya yoğurdu kestirerek pişirmeniz gerekir. Sütü keserek lor peyniri, yoğurdu keserek de çökelek adı verilen peynir türünü yapabilirsiniz. Lor peyniri kaynayan sütün içine yoğurt veya limon suyuyla kesilmesi sağlanarak yapılır. Çökelek peyniri ise ısıya dayanıksız olan yoğurdun pişirilmesiyle elde edilir. Evde tüketemediğiniz için veya başka bir sebeple ekşiyen yoğurdu peynir yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz. Zaten yoğurtla yapılan peynirde yoğurdun ekşimiş olması daha çok tercih edilir. 

    Yoğurttan peynir yapımı nasıldır

    Ev yapımı yoğurdunu ekşitin. Kaymağını almadan bir blender yardımıyla koyu bir ayran halini alıncaya kadar çırpın. Bu aşamada gerekirse su ilave edebilirsiniz. Yoğurt ne kadar yağlı olursa peynir o adar lezzetli ve uzun ömürlü olur. Elde edilen ayranı ocağa koyun ve kısık ateşte arada bir karıştırarak pişirmeye başlayın. Ayran kaynamaya başladığında peynir topakları da oluşmaya başlayacaktır. Yoğurdu bu şekilde yaklaşık 5 dakika kaynatın ve ocaktan indirin. Yeşil suyu yani peynir altı suyu bekledikçe daha iyi ayrışır. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra peynirleşen yoğurdu olduğu gibi bez bir torbanın içine boşaltın. Suyunun süzülmesi için derin bu torbayı da süzeğe yerleştirin. Ayrıca üzerine bir ağırlık koyarak suyunu daha hızlı atmasını sağlayabilirsiniz. Peynirin suyunu ne kadar iyi süzerseniz peynir o kadar dayanıklı olur. Yoğurttan peynir yapımı tamamlandıktan sonra peyniri tuz ve çörek otuyla karıştırıp bir saklama kabının içine sıkıca basın. Serin ve kuru yerde muhafaza etmeyi unutmayın. Şimdiden herkese afiyet olsun...    
    ]]>